Usuwamy plamy: ketchup, czekolada, atrament, krew

Usuwamy plamy: ketchup, czekolada, atrament, krew

Usuwamy plamy to seria pomysłów na skuteczne usuwanie plam z konkretnych substancji. W tym artykule dowiecie się jak usunąć plamy z czekolady, atramentu, ketchupu i krwi.

 

Czekolada

Aby skutecznie sprać czekoladę, namocz tkaninę w mleku, a następnie wypierz całe ubranie mydłem i ciepła wodą. Jeśli plama nie ustąpi, zmieszaj żółtko jaja z gliceryną i pozostaw na plamie przez kilka minut. Ostatecznością będzie użycie odplamiacza.

 

Czytaj również: Jak umyć lustro?

 

 

Atrament

Rozpuść w gorącej wodzie 3 łyżki soli i zamocz w niej tkaninę. Po około 2-3 minutach polej plamę spirytusem, a następnie upierz tkaninę tradycyjnie w pralce. Zamiast spirytusu można użyć również cytryny (spirytus ma mocniejsze działanie). Jeśli plama jest świeża, polej ją mlekiem i zasyp solą. Po kilku godzinach usuń brudną sói i posyp plamę nową. Sól powoli wchłonie atrament. Po 2-3 takich zasypkach, przemyj zabrudzone miejsce mydłem.

 

Czytaj również: Jak dbać o drewniane meble?

 


Ketchup

Do zimnej wody dodaj kilka kropel octu i detergent (mydło, proszek do prania, płyn do naczyń), zamocz tkaninę w takim roztworze i delikatnie pocieraj plamę. Jeśli ketchup nie ustąpi, polej go spirytusem. 

 

Czytaj również: Jak się pozbyć sierści zwierząt?

 


 

Krew

Do bardzo zimnej wody dodaj 3 łyżki soli kuchennej i zamocz w niej tkaninę. Gdy krew zacznie puszczać, zmień wodę na czystą. Następnie namydl plamę mydłem i upierz w pralce. Jeśli to nie pomoże, przetrzyj plamę amoniakiem. Żółte ślady po plamie usuniesz wodą utlenioną.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Lewandowska

Tagi

Czytaj też…

Ostatnio na forum

Społeczność budnet.pl ma już 18313 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 64

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >