Agent nieruchomości zdradza sposoby na dobrą sprzedaży mieszkania lub domu

Agent nieruchomości zdradza sposoby na dobrą sprzedaży mieszkania lub domu

Rocznie w całym kraju podpisywanych jest ok. 600 tysięcy aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Pomimo pandemii rynek wtórny mieszkań w Warszawie i okolicach ma się znakomicie. Po latach do łask wróciły także domy, na które jest obecnie duży popyt. Wiele osób szukało też gruntów, aby zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją i niskimi odsetkami w bankach. Inwestycja w nieruchomości nie tylko pozostaje konkurencyjna wobec alternatywnych inwestycji oferowanych na rynku, ale również okazała się bezpieczna. Średnia ofertowa cena transakcyjna mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie to 11,7 tys. zł za mkw, czyli 8 proc. wzrost w ciągu roku. Czytaj dalej

 

Sezon na sprzedaż nieruchomości zazwyczaj zaczyna się wiosną. Dlaczego? Otóż zdecydowanie większa część osób woli zabrać się za porządki wtedy, kiedy zaczyna się robić ciepło. Jest to też idealny moment na dokonanie kilku poprawek czy też generalnego remontu nieruchomości. Zaś kupujący mają lepsze możliwości dokładnego obejrzenia oferty po sezonie zimowym. 

 

Agent nieruchomości zdradza sposoby na dobrą sprzedaży mieszkania lub domu

 

Przystępując do sprzedaży warto odpowiednio przygotować się do całego procesu. Oto kilka wskazówek, o których powinniśmy pamiętać, aby skutecznie i dobrze sprzedać swoją nieruchomość:

 

1.        Zatrudnij inspektora budowlanego

Najczęściej nie widzimy niedoskonałości mieszkając w swojej nieruchomości lub zwyczajnie lekceważymy pewne kwestie. Natomiast decydując się na sprzedaż domu, który ma już swoje lata, warto skorzystać z opinii wykwalifikowanego inspektora budowlanego. Ekspert oceni kondycję całego budynku i wskaże ewentualne niedociągnięcia, które warto naprawić. Wówczas będziemy mieć pewność, że gdy oferta naszego domu trafi na rynek i przyszli klienci przyjdą oglądać nieruchomość z własnym inspektorem, to w dużej mierze praktycznie wszystkie usterki będą już usunięte. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, jeśli ktoś będzie chciał wytknąć palcem, że w tym miejscu jest przykładowa awaria, a sama naprawa mogłaby potrwać kilka tygodni. Taki klient mógłby wówczas zrezygnować z zakupu.

 

2.        Zatrudnij ekipę sprzątającą oraz remontową

Warto zastanowić się, czego obecnie potrzebują nowi nabywcy nieruchomości. W ostatnich miesiącach wiele osób zdecydowało się na pracę zdalną w domu. Świetnym pomysłem byłoby wydzielenie strefy biurowej kosztem np. jednej sypialni lub mniejszego salonu. Dodając kilka elementów np. biurko, miejsce na dokumenty, jakąś ciekawą roślinę – to wszystko dodaje uroku całemu pomieszczeniu.

 

Zadbaj o porządek przed wejściem do domu i w ogrodzie, przytnij drzewka / żywopłot, posadź nowe kwiaty i obłóż nową korą, zgrab stare gałęzie. Te drobne detale naprawdę robią ogromną robotę.

 

Agent nieruchomości zdradza sposoby na dobrą sprzedaży mieszkania lub domu

 

Czytaj również: IBuying, czyli jak szybko sprzedać mieszkanie

 

Korzystając z usług firm remontowych warto delikatnie odświeżyć mieszkanie. Z pomocą przyjdzie ekipa sprzątająca, która zdezynfekuje całą nieruchomość, a następnie można poświęcić środki na świeże farby w pomieszczeniach. Nie musi to być skomplikowana paleta kolorów, wystarczą białe ściany, które zawsze są w modzie. Pozbądź się starych i niepotrzebnych rzeczy. Nieruchomość pokazywana klientom musi być czysta i świeża, by pokazała swój potencjał. To także wizytówka właścicieli, która wpływa na cenę oraz szybkość sprzedaży. Jeśli nie dysponujesz finansami, wiele z ww. rzeczy zrobisz sam lub z pomocą bliskich. Pamiętaj też o wietrzeniu lokalu w czasie wizyty zainteresowanych zakupem.   

 

3.        Zatrudnij odpowiedniego agenta nieruchomości

Znalezienie agenta nieruchomości jest stosunkowo łatwe, natomiast znalezienie skutecznego agenta nieruchomości jest już trudniejsze. Warto sprawdzić portfolio agenta, którego chcemy wybrać. W jaki sposób można tego dokonać? Poniżej kilka podpowiedzi o co warto zapytać:

 

  •  ile transakcji zamknął w ostatnim roku?

  • czy pomaga w załatwieniu wszystkich formalności?

  • czy rozwiązuje również trudne sytuacje związane z nieruchomością?

  • jakie usługi oferuje poza przyjęciem oferty?

  • jakie jest jego doświadczenie dokładnie w tym rejonie?

Pamiętaj, że Ty i Twój agent powinniście grać do jednej bramki i obojgu powinno zależeć na sprzedaży nieruchomości na jak najlepszych warunkach. Warto już od pierwszego momentu poczuć, że wybrany agent spełnia oczekiwania. Zapytaj też znajomych czy znają kogoś wartego polecenia. Nie podpisuj dokumentów bez czytania, jeśli czegoś nie rozumiesz zapytaj rodzinę, znajomych czy prawnika. Również warszawskie Urzędy Dzielnic oferują nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.   

 

4.        Zadbaj o profesjonalną sesję fotograficzną

To niezwykle ważne i wcale nie takie proste, wielu potencjalnych klientów kupuje dom na podstawie zdjęć. Jeśli dotychczas nie kupowałeś nigdy nieruchomości, to postaw się w miejscu kupującego i przejrzyj oferty nieruchomości. Jest tego doprawdy dużo. I zapewne zwrócisz uwagę na te najbardziej atrakcyjne.

 

W dużej mierze odpowiednio wybrany agent nieruchomości postara się o to, by przy pomocy wykwalifikowanego fotografa wykonać profesjonalną sesję fotograficzną.

 

Wykonanie wirtualnego spaceru 3D również w dużej mierze pomoże w decyzji by zdalnie obejrzeć nieruchomość.

 

Z doświadczenia wiem , że bardzo pomaga też uatrakcyjnienie całej sesji o ujęcie filmowe oraz fotograficzne przy użyciu drona. Szczególnie, kiedy nieruchomość jest zlokalizowana dalej i kupujący może stwierdzić czy warto tam pojechać. Zawsze opracowuje takie materiały i cieszą się one dużym zainteresowaniem przy wstępnej selekcji.

 

Klienci w dużej mierze zwracają uwagę na okolicę i to, jaki dom jest po sąsiedzku. Dzięki temu wariantowi, będą mieli taką możliwość, bo obejrzą obraz z “lotu ptaka”.

 

5.        Wystaw swój dom na sprzedaż

Wybrany agent nieruchomości wystawi ofertę Twojego domu na wszystkich dostępnych portalach, by zwiększyć szanse szybkiej sprzedaży. Nie ograniczaj się również do pracy agenta, poinformuj rodzinę oraz znajomych, że planujesz sprzedaż nieruchomości. Często pocztą pantoflową można szybko znaleźć klienta. 

 

6.        Miej plan awaryjny

Musisz liczyć się z tym, że Twoja nieruchomość może sprzedawać się znacznie dłużej niż tego oczekujesz. Często nawet obniżka cen nie wystarczy. Warto przyjąć nawet najbardziej czarny scenariusz na brak chętnych przy zakupie nieruchomości. 

 

7.        Negocjuj, podpisz i zamknij sprzedaż

W dużej mierze w tym momencie zadanie to przejmuje Twój agent nieruchomości. To On powinien wynegocjować jak najlepsze warunki dla Ciebie. Doświadczony agent będzie wiedział, jakich technik użyć i jak przekonać stronę kupującą do złożenia oferty akceptowalnej przez Ciebie. Gdy już wspólnie dojdziecie do porozumienia odnośnie ceny, zostanie już tylko formalność u notariusza, który zadba o dopilnowanie przebiegu sprzedaży zgodnie z prawem. Pamiętaj też, że masz prawo do zadawania pytań i notariusz powinien wyjaśnić interesujące Cię kwestie zapisów w akcie sprzedaży.  

 

Wyżej opisane kwestie pomogą w skutecznym i szybszym zamknięciu transakcji z dużą korzyścią dla sprzedającego i kupującego.  

 

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez portal GetHome.pl wynika, że wsród najczęstrzych powodów zakupu domu lub mieszkania były (do 3 wskazań):


67,7% - zakup inwestycyjny / lokata kapitału / pod wynajem

64.5 % - zakup większego mieszkania 

50,5% - zakup pierwszego mieszkania 

36,6% - zakup dla rodziny np. dziecka

19,4 % - zakup w lepszej lokalizacji

3,2% -  zakup mniejszego mieszkania 

 

Agent nieruchomości zdradza sposoby na dobrą sprzedaży mieszkania lub domu

 

Czytaj również: Wycena nieruchomości i działki pod budowę przyszłej drogi - od czego zależy cena?

 

Pamiętajmy też, że na rynku znajduje się bardzo dużo ofert, a  najczęstszym błędem, który popełnia wielu właścicieli (szczególnie sprzedających po raz pierwszy) jest ustalenie właściwej ceny nieruchomości. Powinna ona odzwierciedlać lokalizację, oferty konkurencji i stan techniczny. Często jednak właściciel narzuca zbyt optymistycznie wysoką cenę, co tylko odstrasza potencjalnych kupców i wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na sprzedaż.

 

Autor: Tomasz Porowski, doradca ds. nieruchomości / ekspert segmentu premium i właściciel biura nieruchomości Pantera Invest w Warszawie.


Źródło: aol / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17087 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 384

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >