Bezpieczny budynek użyteczności publicznej.

Bezpieczny budynek użyteczności publicznej.

Pożar może zdarzyć się wszędzie – czasem wystarczy niedopałek papierosa, albo spięcie w instalacji elektrycznej. Jeśli ma to miejsce w budynkach użyteczności publicznej, konieczne jest zorganizowanie sprawnej akcji ewakuacyjnej, która w dużej mierze zależna jest od właściwego przygotowania budynku. Czytaj dalej

 

Zgodnie z definicją, budynkami użyteczności publicznej są wszystkie obiekty służące sporej liczbie osób do zaspokajania potrzeb z zakresu administracji publicznej, edukacji, transportu, kultury czy sportu. Ze względu na to, że odwiedzają je ludzie o różnej sprawności ruchowej, a więc np. seniorzy, czy niepełnosprawni, konieczne jest przygotowanie budynku w taki sposób, aby każdy z odwiedzających obiekt mógł sprawnie i bezpiecznie opuścić go w sytuacji zagrożenia.

 

bezpieczny budynek użyteczności publicznej

 

Odpowiednie materiały

Budynki użyteczności publicznej już w fazie projektowania powinny być zgodne z wymogami określonymi w przepisach prawa. Ponieważ każdego dnia odwiedza je wiele osób, są zakwalifikowane do najwyższych kategorii zagrożenia ludzi. Co to oznacza w praktyce? Główna konstrukcja nośna musi wytrzymać co najmniej godzinny pożar, a tym samym zapewnić ratownikom 60 minut na ewakuację wszystkich osób znajdujących się w budynku. Również stropy muszą spełniać wymagania przeciwpożarowe, a więc mieć odpowiednią nośność, szczelność iognioodporność . Chociaż mogłoby się wydawać, że tak zaostrzone przepisy to działanie na wyrost, trzeba również wziąć pod uwagę specyfikę budynków użyteczności publicznej. Jeśli pożar wybucha w takich miejscach, jak np. szpital czy żłobek, kwestia większej ilości czasu na przeprowadzenie akcji ratunkowej jest fundamentalna, stąd materiały użyte podczas budowy obiektu powinny spełniać normy przeciwpożarowe.

 

Oświetlenie awaryjne

Oprócz użycia podczas budowy odpowiednich materiałów, niezwykle ważne jest również zadbanie o oświetlenie awaryjne, kiedy obiekt jest ukończony. Obejmuje ono oświetlenie zapasowe pozwalające na kontynuowanie normalnych czynności w razie awarii oświetlenia podstawowego; oraz ewakuacyjne, które w głównej mierze służy oświetleniu drogi ewakuacyjnej, zapobieganiu wybuchowi paniki, a także oświetleniu sprzętu przeciwpożarowego. Również w tym przypadku konieczne jest spełnienie określonych przez normy prawne wymogów. Zarządcy budynku mogą jednak decydować o wzorach opraw kierunkowych, a do wyboru mają ofertę wielu firm specjalizujących się dystrybucji tego rodzaju produktów. Coraz częściej też stosowane jest oświetlenie LEDowe, do którego należą np. oprawy kierunkowe firmy Awex, ponieważ jest ono bardziej estetyczne i energooszczędne.

 

Podsumowanie

Spełnienie wymogów przeciwpożarowych to nie tylko kwestia uniknięcia kary za niedopełnienie obowiązków, ale również zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników takich budynków, jak szkoły, urzędy, kina i teatry czy szpitale. Odpowiednie materiały to gwarancja, że osoby te zdążą opuścić strefę zagrożenia, zaś oświetlenie awaryjne usprawni ewakuację i zapobiegnie panice, która nierzadko w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia liczby ofiar.

 

Czytaj również: Zapowiadają się zmiany w umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi


Źródło: Awex / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >