Hodowla gołębi w mieście: jaki jest status prawny?

Hodowla gołębi w mieście: jaki jest status prawny?

Jeszcze przed wojną hodowla gołębi pocztowych była swego rodzaju formą zapełenienia wolnego czasu, ale także współzawodnictwa. Najprawdopodobniej swoje początki hodowle miały miejsce na Górnym Śląsku. Czytaj dalej

 

 Jeśli na wsiach hodowle gołębi są raczej na porządku dziennym, to w miastach jest już to pewien problem. Gołębie stanowią problem w większości miast Polski. Z powodu ich obecności widzimy zanieczyszczone budynki. Wpływa to bezpośrednio na estetykę obiektu i generuje dodatkowe wydatki na jego czyszczenie lub renowację. Jednak zanieczyszczone przez gołębie elewacje to nie jedyny problem związany z tymi ptakami. Gołębie przyczyniają się do zachorowań ludzi na różne choroby odzwierzęce, a ich upierzenie jest dla wielu z nas czynnikiem alergennym.

 

Czy każdy może sobie założyć hodowlę gołębi w mieście?

 Hodowla gołębi w wielkim mieście może być dość uciążliwa dla sąsiedztwa. Jak już powyżej wspominałam, nie chodzi tu jedynie o hałas i brud. Z uciążliwością gołębi można sobie poradzić, korzystając z uregulowań zapisanych w prawie cywilnym. Wskazuje ono działania zakazane, które nazywane są immisjami. Polegają one na czynnościach dokonywanych na gruncie własnym, których skutki występują na gruntach sąsiednich.

 

Hodowla gołębi w mieście: jaki jest status prawny?

 

Czytaj również: Kłopoty z zabytkowymi nieruchomościami

 

 Jednym z rodzajów immisji są immisje materialne, czyli polegające na przenikaniu na nieruchomość sąsiednią na przykład hałasów, pyłów lub owadów. Warto w tym miejscu przytoczyć treść wyroku Sądu Najwyższego z 28.12.1979 r. (III CRN 249/79, OSNCP Nr 7-8/1980, poz. 144), w którym stwierdził, że urządzenie i prowadzenie pasieki może być w swoich skutkach stosownie do okoliczności uważane za działanie, które zakłóca korzystanie z nieruchomości sąsiedniej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pszczoły w czasie swoich oblotów narażają osoby znajdujące się na sąsiedniej nieruchomości na użądlenia lub na niewygody i obawy związane z nalotem pszczół, utrudniające im pracę w ogrodzie lub na polu.

 

 Analogicznie traktować można działania ptaków hodowlanych, które zanieczyszczają nieruchomość sąsiednią i utrudniają normalne z niej korzystanie.

 

 

Czytaj również: Nie każdy lokal może mieć założoną księgę wieczystą?

 

 Podstawową zasadą, którą należy się kierować przy ocenie "dokuczliwości" sąsiadów jest ta, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłóciły korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą z położenia nieruchomości 

 

 Jeśli działka położona jest na terenach wiejskich to skala dokuczliwości zwierząt gospodarskich jest znacznie poszerzona. Taką zasadę wprowadza artykuł 144 Kodeksu cywilnego. Ocena stopnia zakłóceń dokonywana jest przez sąd, na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących teren, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osoby zainteresowanej.

 

 Równie istotna jest tu sprawa budowli samego budynku gołębnika. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga między innymi realizacja wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 

Zakaz hodowli w pobliżu lotnisk

 Hodowcy gołębi pocztowych przez dziesięciolecia nie wchodzili w kolizję z prawem. W 2002 roku prawem lotniczym w odległości 5 kilometrów od granicy lotniska zabrania się hodowania ptaków mogących stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego. Za łamanie ustawy Prawo lotnicze hodowcom grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >