Jak sprawnie kupić mieszkanie?

Jak sprawnie kupić mieszkanie?

Koniec roku to nie tylko czas refleksji i podsumowań, ale również życzeń i postanowień na przyszłość. Wiele osób myśli wtedy o własnych czterech kątach. Zakup mieszkania to spełnienie marzeń. Warto więc wiedzieć jak należy je kupować, by po Świętach nastrój po prostu nie prysł.

Na początku należy zastanowić się nad okolicą, w jakiej chce się zamieszkać. Czy jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura, ile czasu trzeba poświęcić aby dostać się do centrum, czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, przedszkole, supermarket? Warto dowiedzieć się czy w sąsiedztwie nie jest planowana inwestycja, która w przyszłości będzie udręką dla całej okolicy. Istotna jest też wielkość mieszkania i rozmieszczenie pokoi. Wbrew pozorom są to bardzo ważne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem zakupu.

 

Dobrze byłoby znaleźć kogoś, kto sprawdzi te wszystkie informacje, a potem pomorze załatwić formalności. M.in. z tego względu warto zastanowić się nad kupnem mieszkania bezpośrednio od dewelopera, który dysponuje całą niezbędną wiedzę na temat nieruchomości. Firmy deweloperskie mają zazwyczaj więcej klientów, niż mieszkań, dlatego aby zarezerwować sobie upatrzone już lokum warto podpisać stosowną umowę.

 

"Umowa rezerwacyjna jest bardzo ważnym elementem w procesie zakupu mieszkania. Zabezpiecza prawo do nabycia danej nieruchomości w określonym czasie. Dzięki niej nasz klient czuje się bezpiecznie, bo zostaje pisemnie zapewniony, że wybrane mieszkanie czeka na niego po ustalonej cenie. Umowa rezerwacyjna jest bezpłatna na okres 7 dni i w tym czasie klient może zacząć sprawdzać swoją zdolność kredytową lub skorzystać z naszej pomocy w tym zakresie"  – wyjaśnia Magdalena Górzna-Jaromin z firmy deweloperskiej PBG DOM.

 

W kolejnym etapie następuje podpisanie umowy przedwstępnej, która powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Dzięki niej przyszły właściciel zostanie wpisany do księgi wieczystej nieruchomości już na etapie realizacji inwestycji. Taka sytuacja uniemożliwi zbycie lokalu innej osobie. Umowa przedwstępna oprócz podstawowych danych, powinna zawierać takie informacje, jak: standard wykończenia, rodzaj kar umownych dla klienta i dla dewelopera, termin przeniesienia na klienta własności do lokalu oraz warunki odstąpienia od umowy dla każdej ze stron.

 

 

Po podpisaniu umowy przedwstępnej przychodzi czas na umowę ostateczną, która w przeciwieństwie do poprzedniej musi zostać zawarta notarialnie. W przeciwnym razie będzie nieważna. Umowa ta, z momentem zawarcia, przenosi własność na kupującego. Obecnie kupno mieszkania wprost od dewelopera nie wiąże się z żadnymi trudnościami. Większość formalności można załatwić jednorazowo w biurze firmy. Deweloperzy zazwyczaj współpracują także z doradcami finansowymi, którzy pomogą znaleźć odpowiedni kredyt. Ostatnio coraz popularniejsze staje się kupowanie mieszkań w ofercie First Minute, przeniesionej z branży turystycznej.

 

"First Minute oznacza, że klient ma możliwość zapoznania się z ofertą mieszkań proponowanych do sprzedaży, jeszcze zanim trafią one na rynek. Liczba mieszkań jest wtedy większa i wybór jest nieograniczony" – mówi Magdalena Górzna-Jaromin z PBG DOM. Zakup mieszkania prosto od dewelopera staje się więc prosty, niczym zakupy w supermarkecie, gdzie możemy załatwić wszystkie swoje sprawy - od zapłacenia rachunków, poprzez zrobienie zakupów, na wykupieniu zagranicznej wycieczki kończąc.

Źródło: DotPR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 340

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >