Jakie są przepisy prawne dotyczące pszczół na posesji?

Jakie są przepisy prawne dotyczące pszczół na posesji?

Pszczoły są owadami pożytecznymi, to dzięki ich pracy możemy zbierać owoce z naszych sadów czy ogrodów. Niektórzy prowadzą na swoich działkach pasieki dla tych zwierząt, jednak czasem jest to nie na rękę okolicznym mieszkańcom. Jak taka sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia? Czytaj dalej

Prawne wymogi pasiek dla pszczół

Prawo nie określa konkretnych odległości pasieki od granicy naszej działki. Dla świętego spokoju nie powinniśmy jednak planować ich zbyt blisko skrajnych punktów naszego terenu. Powinniśmy zachować rozsądną odległość zwłaszcza od drogi publicznej. Pszczoły co prawda nie są owadami agresywnymi i atakują tylko w przypadku zagrożenia, jednak niektóre lidzkie zachowania mogą być odczytane przez nie jako próba ataku, a wtedy one odpowiadają tym samym. Warto także pomyśleć o choćby prowizorycznym ogrodzeniu terenu przeznaczonego na hodowlę pszczół.

pszczoły

 

Czytaj również: Wzrost stawki minimalnej we FrancjiIstnieje jednak kilka przepisów prawa sąsiedzkiego, które mogą rzutować na takie hodowle:

Art.140 stanowi, że: w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Art. 222. § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Interpretacja prawa może być różna dla konkretnych przypadków. Zgodnie z przytoczonymi powyżej artykułami właściciel sąsiedniej posesji, któremu pszczoły zakłócają lub uniemożliwiają prowadzenie jakichkolwiek czynności może zażądać na drodze sądowej przywrócenia stanu sprzed pojawienia się pasieki. Utrudnienie sąsiadom korzystania z ich gruntów poprzez pszczoły jest sprzeczne z prawem.
Ustawienie uli blisko granicy lub ustawienie ich otworów w kierunku nieruchomości sąsiada zawiera się w artykule 415 kodeksu cywilnego zgodnie z którym ""Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia". Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej odsunąć pasiekę od granic działki i odwrócić otwory uli od sąsiadów.

Orzeczenia sądów często wskazują na pożyteczność pszczół dla przyrody i gospodarki rolnej, więc za ich przelatywanie nie może być karany właściciel pasieki, stąd niedogodności powinny być w dużym zakresie tolerowane przez okolicznych mieszkańców, ponieważ działania takie nie są bezprawne.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której pasieka jest ustawiona na cudzym gruncie. W takim przypadku zawsze konieczna jest zgoda właściciela tego terenu. W wyjątkowych sytuacjach władze administracyjne mogą wydać nakaz likwidacji pasieki. Taką decyzję mogą wydać na podstawie prawdopodobnej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Taka sytuacja zaistnieje jest ustawimy pasiekę na balkonie w mieście.


Jak wynika z praktyki najważniejszą kwestią w przypadku planowania pasieki jest rozsądek i umiejętność przewidywania różnych okoliczności. Dla spokoju ducha powinniśmy odsunąć pasiekę od drogi i granic z sąsiadami na znaczną odległość, aby nasze pszczoły nie zagrażały okolicznym mieszkańcom i zwierzętom. Taki teren należy także ogrodzić wysokim płotem lub żywopłotem. 


Czytaj również: Kłopoty z zabytkowymi nieruchomościami


pszczoła na kwiatku


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Zarządca czy Administrator Liczba postów: 25 Grupa: Pośrednik/Z... Wspólnoty mieszkaniowe muszą mieć kogoś, kto będzie ich reprezentował. Zarządca organizuje remonty, odśnieżanie, podpisuje umowy w imieniu wspólnoty, zwołuje ze...
  • Zabudowa balkonu Liczba postów: 29 Grupa: Wspólnoty m... A ja mam takie pytanie. po co zabudowywać balkon? Nie rozumiem trochę tego, masz balkon i wstawiasz okna- po co?
  • Kierownik budowy Liczba postów: 12 Grupa: Zanim wybud... Pomoc na każdym etapie budowy zapewnia po prostu nadzorca. Z własnego doświadczenia mogę zarekomendować firmę http://bakskatowice.pl/. Mają wiedzę, doświadczeni...
  • Mieszkanie z rynku wtórnego - czy to dobry wybór? Liczba postów: 107 Grupa: Rynek wtórn... To zależy ale jeśli się dobrze zastanowić to lepiej jednak dopłacić i kupić nowe mieszkanko. Wiadomo, że nie wszystkie inwestycje są solidnie wykonywane dlatego...
  • Przeglądy rusztowań Liczba postów: 6 Grupa: Zanim wybud... Właściwie już chyba wszystko zostało powiadziane mogę tylko dodać że jeśli szukasz dobrej jakości rusztowań zapraszam na http://www.telka.eu/Rusztowanie_przejez. ..

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17949 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >