Jakie są przepisy prawne dotyczące pszczół na posesji?

Jakie są przepisy prawne dotyczące pszczół na posesji?

Pszczoły są owadami pożytecznymi, to dzięki ich pracy możemy zbierać owoce z naszych sadów czy ogrodów. Niektórzy prowadzą na swoich działkach pasieki dla tych zwierząt, jednak czasem jest to nie na rękę okolicznym mieszkańcom. Jak taka sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia? Czytaj dalej

Prawne wymogi pasiek dla pszczół

Prawo nie określa konkretnych odległości pasieki od granicy naszej działki. Dla świętego spokoju nie powinniśmy jednak planować ich zbyt blisko skrajnych punktów naszego terenu. Powinniśmy zachować rozsądną odległość zwłaszcza od drogi publicznej. Pszczoły co prawda nie są owadami agresywnymi i atakują tylko w przypadku zagrożenia, jednak niektóre lidzkie zachowania mogą być odczytane przez nie jako próba ataku, a wtedy one odpowiadają tym samym. Warto także pomyśleć o choćby prowizorycznym ogrodzeniu terenu przeznaczonego na hodowlę pszczół.

pszczoły

 

Czytaj również: Wzrost stawki minimalnej we FrancjiIstnieje jednak kilka przepisów prawa sąsiedzkiego, które mogą rzutować na takie hodowle:

Art.140 stanowi, że: w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Art. 222. § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Interpretacja prawa może być różna dla konkretnych przypadków. Zgodnie z przytoczonymi powyżej artykułami właściciel sąsiedniej posesji, któremu pszczoły zakłócają lub uniemożliwiają prowadzenie jakichkolwiek czynności może zażądać na drodze sądowej przywrócenia stanu sprzed pojawienia się pasieki. Utrudnienie sąsiadom korzystania z ich gruntów poprzez pszczoły jest sprzeczne z prawem.
Ustawienie uli blisko granicy lub ustawienie ich otworów w kierunku nieruchomości sąsiada zawiera się w artykule 415 kodeksu cywilnego zgodnie z którym ""Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia". Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej odsunąć pasiekę od granic działki i odwrócić otwory uli od sąsiadów.

Orzeczenia sądów często wskazują na pożyteczność pszczół dla przyrody i gospodarki rolnej, więc za ich przelatywanie nie może być karany właściciel pasieki, stąd niedogodności powinny być w dużym zakresie tolerowane przez okolicznych mieszkańców, ponieważ działania takie nie są bezprawne.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której pasieka jest ustawiona na cudzym gruncie. W takim przypadku zawsze konieczna jest zgoda właściciela tego terenu. W wyjątkowych sytuacjach władze administracyjne mogą wydać nakaz likwidacji pasieki. Taką decyzję mogą wydać na podstawie prawdopodobnej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Taka sytuacja zaistnieje jest ustawimy pasiekę na balkonie w mieście.


Jak wynika z praktyki najważniejszą kwestią w przypadku planowania pasieki jest rozsądek i umiejętność przewidywania różnych okoliczności. Dla spokoju ducha powinniśmy odsunąć pasiekę od drogi i granic z sąsiadami na znaczną odległość, aby nasze pszczoły nie zagrażały okolicznym mieszkańcom i zwierzętom. Taki teren należy także ogrodzić wysokim płotem lub żywopłotem. 


Czytaj również: Kłopoty z zabytkowymi nieruchomościami


pszczoła na kwiatku


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowe mieszkanie w Warszawie, pomocy Liczba postów: 147 Grupa: Nieruchomoś... Polecam też zajrzeć sobie na stronę https://www.fenixgroup.pl/, gdzie można znaleźć piękne apartamenty i mieszkania. Jeśli ktoś szuka czegoś niedaleko centrum t...
  • Firma sprzątająca Liczba postów: 20 Grupa: Wspólnoty m... Takie firmy sprzątające to dobre rozwiązanie, u mnie w firmie się ostatnio taka pojawiła i od razu czyściej i jakoś tak pachnąco, ale nie dziwię się jak używają...
  • Wynajem mieszkań - Warszawa Liczba postów: 7 Grupa: Rynek pierw... Dla osób szukających jakości to z kolei mogę polecić wynajem apartamentów w Warszawie, na przykład przy pomocy tej strony: https://luksusowemieszkania.pl/aparta...
  • Mieszkania pod wynajem Liczba postów: 39 Grupa: Rynek pierw... Zależy w jakim mieście. Ale dla tych co dopiero zaczynają podsyłam małą ściągę: https://www.dopoznania.pl/warszawa/pl/wy najmij_i_zarabiaj_jednak.html
  • Odszkodowanie Liczba postów: 15 Grupa: Przepisy pr... Ja zastanawiam się nad pomocą prawną z kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak w Gliwicach. Słyszałam sporo pozytywnych komentarzy o nich, a ważne aby kancelaria by...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17718 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >