Kredyty hipoteczne dla rolników, po nowelizacji ustawy o ziemi rolnej

Kredyty hipoteczne dla rolników, po nowelizacji ustawy o ziemi rolnej

Problemy rolnika z zaciągnięciem kredytu hipotecznego w banku już niedługo mogą się skończyć. We wtorek, sejmowa komisja rolnictwa wydała pozytywną opinię dla zmian, jakie zostały zaproponowane przez PiS. Czytaj dalej

 

We wtorek na posiedzeniu komisji swoje projekty zgłosiły PiS, PO i Nowoczesna. Wszystkie dotyczyły głównie zmian dotyczących sposobu ustalania wartości ziemi przy zaciąganiu przez rolnika kredytu hipotecznego.

 

Z treści ustawy jasno wynika, że suma kredytów hipotecznych nie może być wyższa niż rynkowa wartość nieruchomości rolnej na dzień ustanowienia hipoteki. Do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej konieczne jest obecnie dołączenie operatu szacunkowego, sporządzanego przez rzeczoznawcę, dzięki któremu można dowiedzieć się czy kredyty nie przewyższają wartości nieruchomości. Właśnie ten przepis przysporzył wielu właścicielom gruntów rolnych dodatkowych problemów, ponieważ banki wstrzymywały się z przydzielaniem swoim klientom kredytów hipotecznych z zabezpieczeniem, jakie miała stanowić nieruchomość rolna.

Komisja rolnictwa przychyliła się do zmian zaproponowanych przez PiS, które mówią o tym, że właściciel ziemi ma wspólnie z bankiem ustalać wartość nieruchomości przy udzielaniu kredytu hipotecznego. W projektach zmian Nowoczesnej i PO były postulaty, aby wartość ziemi była określana na poczet przyszłej wartości nieruchomości i stanowiła odpowiednio 150 i 200 procent obecnej ceny.


kredyty hipoteczne dla rolników po nowelizacji ustawy rolnej

 

Czytaj również: Nie będzie już użytkowania wieczystego gruntów dla właścicieli mieszkań.

 

Dodatkowo proponowaną zmianą w ustawie ma być również wyłączenie spod jej działania nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi i stanowiącymi współwłasność.

Mimo iż projekt noweli ustawy o ziemi rolnej rozwiązuje niektóre problemy rolników, zdaniem ekspertów, nadal skrywa w sobie bardzo dużo błędów.

- Ustawa od początku była pisana na kolanie, czego skutkiem jest występowanie wielu problemów, które muszą być na bieżąco „łatane”. Kwestią czasu jest pojawienie się kolejnych komplikacji, z którymi ustawodawca może nie poradzić sobie już tak szybko – twierdzi Kuba Karliński z serwisu DziałkaDlaCiebie.pl.

Pod koniec czerwca posłowie Platformy Obywatelskiej zaskarżyli niektóre przepisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Głównym zarzutem jest ingerowanie w konstytucyjne prawo własności związane z zakazami swobodnej sprzedaży ziemi oraz wtrącaniem się w podział majątku.

 

Obowiązująca od 30 kwietnia ustawa wstrzymuje sprzedaż ziemi państwowej na okres 5 lat, z wyjątkiem gruntów do 2 ha, oraz tych, które są przeznaczone na cele inne niż rolne. Ponadto ustawa zakłada, że nabyć ziemię rolną może tylko rolnik indywidualny, gospodarujący gruntami do 300 ha, z kwalifikacjami rolniczymi oraz mieszkający przynajmniej od 5 lat w gminie, gdzie położona jest minimum jedna działka należąca do jego gospodarstwa. W myśl przepisów ANR ma również prawo pierwokupu gruntów jeżeli w jej opinii dana sprzedaż nie powinna dojść do skutku. Z mocy ustawy wyłączone zostały grunty o pow. mniejszej niż 30 arów.


 

Czytaj również: Nowa ustawa o lasach i jej konsekwencje dla prywatnych właścicieli

Źródło: emmerson / budnet.pl
Autor: Agata Szlęzak

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >