Na czym polega opłata adiacencka

Na czym polega opłata adiacencka

Kwestię tą reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Opłata adiacencka może być ustalona w terminie do 3 lat. Nie określono jednak sposobu liczenia tego terminu.

 

Określono jedynie, że początek jego biegu wyznacza dzień w którym decyzja gminy zatwierdzająca projekt podziału danej nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Obciążeni tą opłatą będą tylko ci właściciela i użytkownicy, którzy wnieśli opłatę za cały okres użytkowania wieczystego i których w związku z tym nie obciążają żadne opłaty roczne. Artykuł 98 ustawy upoważnia wójta, burmistrza, prezydenta miasta do wydania decyzji ustalającej opłatę adiacencką, jeśli wskutek podziału (dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego) wzrosła jej wartość.

 


Właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów, których wartość wzrosła wskutek podziału, gmina zażąda z tytułu opłaty adiacenckiej nie więcej jak 30% przyrostu jej wartości.
Gmina pobiera taką opłatę tylko wówczas, gdy rada gminy podejmie taką uchwałę ustalającą wysokość tejże opłaty. Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeśli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, obowiązywała uchwała rady gminy wprowadzająca taka opłatę.

 

Pozostałe kwestie dotyczące ustalania tej opłaty. Obowiązują takie same zasady jak podczas ustalania tej opłaty z tytułu uczestniczenia w kosztach budowy uzbrojenia terenu (urządzeń infrastruktury technicznej) sfinansowanych z udziałem środków Skarbu Państwa lub środków gminy. Podstawą wyliczenia opłaty jest wartość nieruchomości przed podziałem i wartość po podziale. Stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział. Stan po podziale na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • podatki i oplaty lokalne Liczba postów: 9 Grupa: Zanim wybud... Jak najbardziej jeśli prowadzimy własną działalność to ja również jestem zdania, że coraz więcej na sam temat podatków powinniśmy wiedzieć. Jak dla mnie bardzo....
  • Sprzedaż mieszkania w Warszawie Liczba postów: 16 Grupa: Rynek wtórn... wydaje mi się że sprzedaż mieszkania w Warszawie to nic trudnego ? tyle ludzi tam chce kupic cos sensownego _____________________ https: //www.stonoga.edu.pl/ja...
  • Kupno mieszkania Liczba postów: 56 Grupa: Rynek wtórn... Ja od urodzenie mieszkałem w bloku i dom a raczej obowiązki, które są związane z jego posiadaniem mnie przerażały. Osobiście wolę przeznaczyć ten czas, który po...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 248 Grupa: Rynek pierw... Zobacz tutaj gdzie polecają wystawić domy na sprzedaż i tej podstawie szukaj, będzie najszybciej :)
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 362 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 362

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >