Najtańszy kredyt hipoteczny - w jakim banku?

Najtańszy kredyt hipoteczny - w jakim banku?

Liczysz na tani kredyt hipoteczny? Dowiedz się, czy taki rzeczywiście udaje się zaciągnąć, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Przedstawiamy kompendium wiedzy w zakresie kosztów, jakie generuje każdy kredyt hipoteczny. Zachęcamy do lektury. Czytaj dalej

 

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny jest jednym z produktów bankowych, który cieszy się największą popularnością? To dlatego, że pozwala zrealizować plany o własnym mieszkaniu wtedy, gdy inwestor nie posiada wystarczających środków własnych na taki zakup. Kredyt hipoteczny to kredyt na nieruchomość, najczęściej przyznawany na dużą wartość i wysoki okres współpracy z bankiem. W jego przypadku ryzyko kredytowe jest spore, dlatego też instytucje bankowe zobowiązane są do stawiania sporych ograniczeń. Chociaż licznym Polakom zależy na tym, by był to kredyt jak najtańszy, to patrząc na średnią wartość nabywanych nieruchomości, nie można pominąć faktu, iż jest to kredyt, który staje się doskonałym zarobkiem dla banków, a więc trudno mówić o tym, by był udzielany na preferencyjnych warunkach, z minimalnymi kosztami. Warto jednak poznać szczegóły.

 

Kredyt hipoteczny a oczekiwania Polaków

Według statystyk, dla Polaków dobry kredyt hipoteczny to kredyt hipoteczny najtańszy, a więc taki, który generuje jak najmniej kosztów. Tym samym, wybierając ofertę konkretnego banku, zwracają uwagę przede wszystkim na oprocentowanie i wysokość comiesięcznej raty.

 

Najtańszy kredyt hipoteczny - w jakim banku?

 

Czytaj również: Deweloper wspiera swoich klientów w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych

 

Nadal wykazywana jest niska świadomość w zakresie naprawdę optymalnych warunków, jakie powinny stawiać banki. Jednocześnie na rynku usług finansowych panuje tak ogromna konkurencja, że instytucje bankowe muszą wręcz walczyć o każdego klienta, oferując coraz korzystniejsze zasady współpracy.

 

Tak naprawdę nie udaje się wskazać jednoznacznie, który kredyt hipoteczny najtańszy. Wybór oferty jest uzależniony od indywidualnych preferencji, ale i możliwości spłaty. Nie ma dwóch identycznych ofert, warunki dopasowywane są do preferencji każdego klienta banku oraz nieruchomości, jaką poprzez kredyt hipoteczny się nabywa.

 

Wiadomo na pewno, że każdą ofertę klient może negocjować, a tym samym, uzyskiwać atrakcyjniejsze i bardziej opłacalne warunki. Aby tak jednak było, musi podejmować racjonalne decyzje, a przede wszystkim znać własne oczekiwania względem współpracy z bankiem.

 

Jak otrzymać kredyt hipoteczny?

Chociaż każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie Polski, realizuje własną politykę kredytową, to przepisy obowiązującego prawa i normy unijne, nakazuje tworzyć produkty bankowe, których istotną jest finansowe wsparcie na zakup nieruchomości wedle jasnych zasad. Tym samym, od każdego kredytobiorcy, który stara się o kredyt hipoteczny, wymaga się złożenia wniosku o takie zobowiązanie. Do tego dokumentu musi być dołączone zaświadczenie o generowanych dochodach i ich źródle. Analitycy kredytowi generują też zawsze raport BIK, który ocenia ich zdolność oraz historię kredytową.

 

W przypadku kredytu hipotecznego, który nadal charakteryzuje się wysokim ryzykiem kredytowym, banki narzucają dodatkowe warunki i ograniczenia. Zgodnie z nimi nabywana nieruchomość zostaje zabezpieczona hipotecznie, a od kredytobiorcy wymaga się wniesienia wkładu własnego. Dzisiaj jest to przynajmniej 20% wartości zaciąganego zobowiązania.

 

Gdzie znaleźć dobry i tani kredyt hipoteczny?

Jeśli mielibyśmy wybierać, gdzie najtańszy kredyt hipoteczny może zostać udzielony, musielibyśmy zweryfikować przynajmniej kilka aktualnych ofert. Zgodnie z nimi takie zobowiązanie musi charakteryzować się nie tylko niskim oprocentowaniem czy niewysoką comiesięczną ratą, ale przede wszystkim niskim wskaźnikiem RRSO. To właśnie on wskazuje na całkowite koszty, jakie trzeba ponieść w związku z nabywanym kredytem i to nie tylko podczas jego uruchamiania, ale także spłaty w długim okresie. Koszty mogą różnić się w zakresie prowizji, jaką musi zapłacić kredytobiorca za udzielenie zobowiązania kredytowego, ale również kosztów ponoszonych za dodatkowe ubezpieczenie, prowadzenie płatnego konta bankowego do obsługi kredytu czy też kosztów, jakie wiążą się z wcześniejszą spłatą kredytu na mieszkanie. Pamiętajmy przy tym, że coraz więcej banków oferuje dzisiaj specjalne ulgi, na przykład znoszona jest konieczność płacenia wysokich prowizji.

 

Aby móc wybrać najlepszą, a więc najtańszą opcję kredytową, należy porównać te wartości, patrząc na kilka kredytów gotówkowych, które oferowane są w tym samym czasie przez konkurencyjne względem siebie banki. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu rankingów kredytów hipotecznych. To właśnie te zestawienia szybko i w jednym miejscu pozwolą ocenić kosztowe czynniki różnych zobowiązań, tym samym zweryfikować opłacalność i atrakcyjność poszczególnych kredytów.

 

Czytaj również: Finansowanie z gwarancją de minimis na nowych, lepszych warunkach w czasach pandemii koronawirusa COVID -19 dla MŚP proponuje Bank Pocztowy

 

Jak jeszcze można znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny? Kredyt kalkulator jest kolejnym narzędziem, który w tym celu sprawdza się doskonale. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości, by oszacować RRSO każdego wybranego zobowiązania.

 

Pamiętajmy jednak, że wybrane narzędzia nie wskażą konkretnych, ostatecznych parametrów poszczególnych zobowiązań. Te potencjalny kredytobiorca pozna dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej przez bank. Z całą pewnością jednak pozwalają ocenić atrakcyjność wybranego wsparcia finansowego na tle konkurencji, co wspiera podjęcie racjonalnej decyzji. 

 

Czytaj również: Rusza program wspierający likwidację barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >