Projektowanie osiedli wczoraj i dziś

Projektowanie osiedli wczoraj i dziś

Osiedla mieszkaniowe zmieniły diametralnie swój wizerunek na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Wieżowce z wielkiej płyty z setkami mieszkań i ciasnymi windami ustąpiły miejsca przytulnym, zamkniętym osiedlom, otoczonym placami zabaw i zielonymi alejkami. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w podejściu do urbanistycznych koncepcji osiedli mieszkaniowych. Czytaj dalej

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe­ – budownictwo ekologiczne

Projektując nowoczesne osiedla mieszkaniowe, trudno pominąć kwestię ekologii. Wdrażanie rozwiązań, które z jednej strony pozwalają mieszkańcom obniżyć wysokość rachunków np. za energię elektryczną, z drugiej zaś zadbać o środowisko, to coraz częściej spotykany standard dla deweloperów. Jeszcze kilkanaście lat temu nowoczesne rozwiązania – takie jak montaż czujników ruchu, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, gruntowych wymienników ciepła czy innych, alternatywnych źródeł energii – wydawały się zarezerwowane dla najbardziej zamożnych, natomiast dziś stają się coraz bardziej popularne.

 

Normą staje się także wykorzystywanie energooszczędnych, ekologicznych materiałów budowlanych. Zwraca się dużą uwagę na ich izolację termiczną, zaostrzyły się także wymogi prawne, które w tym zakresie muszą spełnić deweloperzy. W przeszłości wykorzystywane materiały miały być przede wszystkim solidne i tanie, natomiast kwestia ekologii schodziła na odległy plan.

Ponadto coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania budowlane. Przykładem może być zastępowanie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. Dzięki niej powietrze jest oczyszczane i ogrzewane ciepłem odzyskanym z powietrza wywianego.

 

Projektowanie osiedli wczoraj i dziś


Garaże i miejsca parkingowe

Przydzielone do mieszkań miejsca postojowe przed blokami, miejsca parkingowe w garażach podziemnych czy prywatne garaże to coraz częściej standard w ofercie deweloperów. Mogą stać się także karta przetargową w negocjowaniu cen mieszkań. Jednocześnie osiedla projektowane są często w taki sposób, aby przestrzeń wokół budynku nie zmieniła się w jeden wielki betonowy parking.

Trudno wyobrazić sobie podobne udogodnienia w blokach sprzed kilkudziesięciu, czasem nawet kilkunastu lat. Choć do każdego mieszkania zwykle przynależała komórka lokatorska, to miejsce do parkowania było prawdziwym rarytasem.

Więcej o garażach i miejscach postojowych w ofertach mieszkaniowych przeczytasz tutaj.

 

Nowoczesne osiedle – komfort dla mieszkańców

Tak jak dzisiaj, tak i w przeszłości starano się budować osiedla mieszkaniowe w niedalekiej odległości od ciągów komunikacyjnych, świetlic, bibliotek czy sklepów. Różnica polega jednak na tym, że deweloperzy coraz częściej inwestują w budynki z pomieszczeniami przeznaczonymi np. na sklepy czy obiekty użyteczności publicznej. Na terenie zamkniętych osiedli powstają przedszkola, place zabaw, plenerowe siłownie. Luksusowe apartamentowce oferują dostęp do wewnętrznych siłowni dla mieszkańców. Mieszkańcom udostępnia się też prywatne ogródki oraz miejsca dla rowerów i wózków.

 

W projektach architektonicznych bierze się pod uwagę komfort mieszkańców. Oto kilka przykładów rozwiązań, które mają ułatwić życie lokatorów:

  • budynki wyposaża się w ciche windy, dostępne już z poziomu zerowego (w starszych blokach aby dostać się do windy, należy często pokonać przynajmniej kilka stopni) lub z garażu podziemnego,
  • komórki lokatorskie umieszcza się na piętrach mieszkalnych, w podziemnych garażach lub na poziomie zerowym (nie trzeba schodzić do ciemnej piwnicy),
  • deweloperzy dbają o dopasowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, montują szerokie drzwi czy podjazdy i wspomniane już windy dostępne na poziomie zerowym.

 

Czytaj również: Krakowska dzielnica Krowodrza coraz chętniej wybierana na zamieszkanie

 

Nie można tego samego powiedzieć o inwestorach, którzy wznosili budynki mieszkalne przed laty – wąskie windy odjeżdżające z wysokiego parteru montowane były przede wszystkim w wieżowcach. Czteropiętrowe bloki zwykle w ogóle nie były wyposażone w windy i dotarcie do wysokich kondygnacji pozostawało poza zasięgiem osób niepełnosprawnych.

 

Duże znaczenie estetyki

W dzisiejszych czasach większą uwagę niż kiedyś przywiązuje się do obszarów zielonych i estetyki budynków, dopasowując je do otoczenia i panujących trendów. Bryły bloków oraz ich wnętrza są schludne i często łączą w ciekawy sposób materiały takie jak kamień, drewno i szkło. Projektuje się duże balkony i tarasy oraz zielone dziedzińce.

 

Projektowanie osiedli wczoraj i dziś

 

Rozkład i aranżacja mieszkań

Zmianie uległo nie tylko podejście do projektowania osiedli, zagospodarowania części wspólnych czy estetyki samych budynków, ale także do planowania rozkładu i aranżacji wnętrz. W nowych blokach (nie tylko z rynku pierwotnego, ale też wtórnego) trudno spotkać nieustawne pomieszczenia czy pokoje przejściowe. Stawia się natomiast na dostęp do przestronnej części wspólnej, np. w postaci otwartej kuchni czy salonu z aneksem kuchennym.

 

Stan deweloperski to nie tylko betonowa posadzka i surowe ściany – coraz częściej montuje się także parapety, maluje ściany, podłącza sanitariaty czy kładzie podłogi.

 

Warto wiedzieć – funkcjonalność, nie wielkość!


Spadła średnia wielkość mieszkań w nowych blokach w porównaniu do lokali sprzed minimum 10 lat. Chociaż pokoje mogą być mniejsze niż kiedyś, zwraca się uwagę przede wszystkim na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Rozkład pomieszczeń jest bardziej przemyślany i funkcjonalny niż kiedyś – trudno więc o mieszkanie z bardzo dużym salonem, malutką kuchnią, ciasną łazienką i sypialnią, w której zmieści się wyłącznie łóżko i szafa.

 

Na koniec warto wspomnieć o wykorzystywaniu tak zwanych systemów smart, dzięki którym można kontrolować mieszkanie z poziomu smartfonu. I choć należy to jeszcze do rzadkości (zwłaszcza w projektowaniu osiedli), to współczesna architektura i urbanistyka zmierzają właśnie w kierunku inteligentnych i ekologicznych rozwiązań w celu poprawy jakości życia mieszkańców.

 

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

 

Czytaj również: W jakim kierunku rozwija się rynek deweloperski we Wrocławiu

 

Projektowanie osiedli wczoraj i dziś

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 141 Grupa: Robimy dach Rewelacyjny wątek . Bardzo dobrze, że ten wątek jest. __________________________________ ____________ mechanik pruszków
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 354 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
  • Jaka umywalka Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Jako, że uwielbiam styl skandynawski i również w łazience postawiliśmy na taką aranżację to na pewno warto sprawdzić ofertę sklepu Sotbe https://sklep.sotbe.com...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 252 Grupa: Firmy budow... Długo szukałem nowoczesnego i szybkiego sposobu na zamawianie jakościowych kruszyw. Znajomy podpowiedział mi, że na tej stronie internetowej https://schuettflix...
  • Woda w Ogrodzie Liczba postów: 24 Grupa: Ogrody Według mnie takie motywy bardzo fajnie wygladają. Trzeba tylko trochę sie chyba napracować, zeby stworzyć coś wyjątkowego. Widziałam tutaj http://gardenwizja.pl...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 90 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 360

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >