Stawka minimalna za godzinę w Niemczech już od 1 stycznia 2015 roku

Stawka minimalna za godzinę w Niemczech już od 1 stycznia 2015 roku

Dotychczas w Niemczech nie obowiązywała jednakowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Ustalano ją w tzw. układach zbiorowych w firmach lub gałęziach gospodarki, na podstawie umów między pracodawcą a związkami zawodowymi. To od przebiegu ich negocjacji zależała wysokość branżowego wynagrodzenia minimalnego. Od 1 stycznia 2015 roku praktyka ta zostanie jednak zmieniona i wprowadzona będzie godzinowa stawka minimalna. Czytaj dalej

 

Zgodnie z umową koalicyjną do stycznia 2015 roku po raz pierwszy w całych Niemczech zostanie wprowadzona minimalna stawka godzinowa w wysokości 8,50 euro brutto. W niektórych przypadkach będą obowiązywać okresy przejściowe do roku 2017. Okres ten może zostać przedłużony o 2 lata i dotyczyć będzie branż, które mają podpisane obowiązujące dłużej umowy o układzie zbiorowym. Koniec roku 2016 jest terminem ostatecznym, od tego momentu obowiązywać będą już stawki minimalne na terenie całego kraju. Nowa stawka minimalna ustalana będzie co 2 lata. 

 

 

Czytaj również: Nowe reguły dla wszystkich podmiotów gospodarczych

 


Dlaczego ustalenie stawki minimalnej jest takie ważne?


Wprowadzenie powszechnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego zapewnia stosowną minimalną ochronę pracownika. 


Zaplanowane na 1 stycznia 2015 wprowadzenie minimalnej stawki na terenie Niemiec jest już odczuwalne. Zaledwie w ostatnim roku wzrosło znacznie ogólnie obowiązujące minimalne wynagrodzenie między 2% i 14%.  Tylko w 11 z 14 branż wynagrodzenie za godzinę przekroczyło wartość 8,50 EUR za godzinę.


Ponadto w niektórych obszarach gospodarki wcielany jest w życie plan stopniowego wyrównywania poziomu płac w Niemczech na podstawie zawartych umów. Zgodnie z życzeniem pracodawców i związków pracowniczych minimalne wynagrodzenie będzie obowiązywać bez wyjątków i ograniczeń od początku 2017, czyli rok wcześniej niż ustalono. Po tym okresie wynagrodzenie minimalne za godzinę będzie odpowiednio podnoszone co 2 lata.

 

 

Czytaj również: Zgoda na powstające inwestycje w gminie tylko w gestii Starosty? Co na to Związek Miast Polskich?

 


(http://www.komfortgroup.eu/

 



Źródło: KomFort / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >