Zgoda na powstające inwestycje w gminie tylko w gestii Starosty? Co na to Związek Miast Polskich?

Zgoda na powstające inwestycje w gminie tylko w gestii Starosty? Co na to Związek Miast Polskich?

Wydatki z gminnych budżetów na przygotowanie terenów pod inwestycje będą niewspółmierne do uprawnień wójta w tym zakresie. Czytaj dalej

 

To jedna z uwag, które zgłosili samorządowcy do projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego przygotowanego przez komisję kodyfikacyjną prawa budowlanego. Nie podoba im się, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie będzie miał wpływu na inwestycje powstające na jego terenie. Zgoda na nie będzie bowiem w gestii starosty (dotąd gmina decydowała o warunkach zabudowy, ale dokument ten ma zostać zniesiony). A to przecież gminy płacą za przygotowanie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planu miejscowego. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało DGP, że uwagi do projektu kodeksu, które w lipcu trafiły do resortu, będą analizowane do października. Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy zostaną uwzględnione.

 

 

Gminy protestują

Związek Miast Polskich na projekcie nie zostawił suchej nitki.

 

Czytaj również: Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie

 

- Mimo deklaracji, że zgodę budowlaną będzie mógł wydać wójt na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, proponowane przez nas rozwiązania nie zostały uwzględnione - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektora biura ZMP.

 

Eksperci wskazują, że wydatki gmin na przygotowanie terenów pod inwestycje będą niewspółmierne do ich uprawnień.

 

- Gminy nadal będą ponosić koszty związane z przygotowaniem studium oraz miejscowego planu zagospodarowania, ale pierwszą instancją, jeśli chodzi o zgody na inwestycje, będzie starosta - wyjaśnia Magdalena Mitas, adwokat, partner w Kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy.

 

Czytaj również: Monitoring - regulowany prawnie

 

Oznacza to utrzymanie rozwiązania dotychczasowej regulacji art. 13 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 647 ze zm.). Zgodnie z nią koszty sporządzenia studium obciążają budżet gminy, podobnie jak koszty sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Od tej zasady projekt kodeksu przewiduje wyjątek. Inwestor będzie mógł ponieść w całości lub części koszty sporządzenia projektu planu miejscowego, a także koszty infrastruktury technicznej i społecznej niezbędnej dla realizacji zamierzenia inwestycyjnego.

 

- Takiego rozwiązania nie przewidziano jednak w przypadku finansowania studium - zaznacza Magdalena Mitas.

 

Dodaje, że wkrótce gminy czekają zwiększone wydatki związane ze zmianami obowiązujących studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, tak aby dostosować je do wymogów nowego kodeksu.

Źródło: IGN / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 257

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >