Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie

Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie

Ustawa z dnia 8 grudnia 2013 r., wprowadzająca obowiązek rejestracji osób wykonujących prace na określonych budowach, weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r. Rejestracja jest wymagana w przypadku projektów, których całkowita wartość, z wyłączeniem VAT, jest równa lub wyższa kwocie 800 000 euro. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, aby ułatwić kontrolę instytucji socjalnych i podatkowych, a także walkę z nieuczciwą konkurencją.

 

Pracodawca lub wykonawca, jak również pracownik lub podwykonawca, są w jednakowym stopniu odpowiedzialni za rejestrację obecności osób wykonujących prace budowlane na dużych placach robót. Mogą jej dokonać wykorzystując jeden z 4 kanałów rejestracji: 


1. Serwis on-line - rejestracji dokonuje się za pomocą aplikacji dostępnej na stronie Belgijskiego Zakładu Zabezpieczenia Społecznego - Checkinatwork.

 

2. Serwis mobilny - rejestracji dokonuje się za pomocą smartphona lub tabletu, na portalu Belgijskiego Zakładu Zabezpieczenia Społecznego. Istnieje specjalna funkcja znakowania kodów QR, która umożliwia zarejestrowanie danej osoby z deklaracji Limosa L1.

 

3. Gateway - rejestracji dokonuje się za pomocą komputera, w którym pracownik lub podwykonawca rejestruje się za pomocą numeru Limosa.

 

4. Serwis web - istniejący system rejestracji, który komunikuje się z serwisem Checkinatwork.     

 

Czytaj również: Wytyczne dotyczące Zarządzania Nieruchomościami


Belgijski Zakład Zabezpieczenia Społecznego (L’ONSS) prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą obowiązku rejestracji obecności. L’ONSS kontaktuje się z firmami pracującymi na budowach objętych obowiązkiem rejestracji. Dane czerpie z deklaracji zgłoszenia prac. W pierwszej kolejności kontaktuje się z firmami zleceniodawczymi, następnie z podwykonawcami. L’ONSS prosi firmy o uzupełnienie kwestionariusza, wskazanie kanału, za pomocą którego chcą dokonać rejestracji oraz podanie przewidywanej daty rozpoczęcia rejestracji. Jednocześnie wprowadzono 6-miesięczny okres przejściowy, który potrwa do 30 września. W tym okresie nie będą nakładane kary za brak rejestracji.

 

 

 

 

 

Czytaj również: Monitoring - regulowany prawnie

 

 


Źródło: KomFort / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Recykling w Polsce a regulacje prawne Liczba postów: 30 Grupa: Prawo Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł. Ja również uważam, że warto w obecnych czasach zainteresować się tematem recyklingu. Sam od niedawna współpracuję z firmą...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 131 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.
  • Czy warto wziąć kredyt we frankach? Liczba postów: 7 Grupa: Prawo Jeśli zastanawiacie się nad tym, dlaczego kredyt we frankach był tańszy, to wiele odpowiedzi udzieli Wam artykuł na stronie https://www.przegladotwocki.pl/artyk...
  • reklama na granicy Liczba postów: 39 Grupa: Zanim wybud... Też właśnie szukam drukarni oferującej wydruk banera. Znacie może jakąś solidną firmę z niezłymi cenami?
  • profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 98 Grupa: Przepisy pr... Pamiętajcie tylko, że biuro rachunkowe, czyli powiedzmy usługi księgowego - to nie ma nic wspólnego zazwyczaj z doradztwem podatkowym. Jeśli chcecie mieć zoptym...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19238 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 67

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >