Eksmisje po pandemii: czy liczba wyrzuconych lokatorów znacząco wzrosła?

Eksmisje po pandemii: czy liczba wyrzuconych lokatorów znacząco wzrosła?

Eksmisje z mieszkań zawsze wzbudzały kontrowersje. Warto przypomnieć, że duża liczba mieszkaniowych eksmisji na bruk z drugiej połowy lat 90. doprowadziła do dużych zmian w prawie lokatorskim. Jeżeli chodzi o nowsze wydarzenia z historii polskiej „mieszkaniówki”, to warto zwrócić uwagę na zakaz dokonywania eksmisji związany z pandemią COVID-19. Został on uchylony w połowie kwietnia 2022 roku. Czy od tamtej pory liczba eksmisji mocno wzrosła? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydają się one interesujące, ponieważ uwzględniają również sytuację z minionego roku. Krajowe media przeoczyły informacje dotyczące ubiegłorocznej liczby eksmisji, więc warto je przedstawić. Czytaj dalej

 

 

Artykuł w dużym skrócie:

  • Jeżeli chodzi o statystyki eksmisyjne, to rok 2024 prezentuje się podobnie jak poprzednie 12 miesięcy. Już w 2022 roku liczba wykonanych eksmisji znacząco wzrosła, co było związane z uchyleniem pandemicznego zakazu.

 

  • W dalszym ciągu widoczna jest stosunkowo duża liczba mieszkań, których lokatorzy oczekują na eksmisję. To problem obserwowany od lat, a jego istnienie ma związek z niedoborem pomieszczeń tymczasowych i lokali socjalnych.

 

Poniżej prezentujemy więcej ważnych informacji dotyczących tego, jak wyglądała liczba eksmisji w 2024 roku.


Lokalowe eksmisje w 2024 r. - liczba podobna jak wcześniej

Roczne informacje na temat liczby eksmisji, tak samo jak w poprzednich latach podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeden z dokumentów dostępnych w bazie statystycznej tego resortu zawiera dane na temat liczby eksmisji z lat 1995 – 2024. Nie będziemy cofać się aż do drugiej połowy lat 90. Dla oceny obecnej sytuacji ważne wydają się statystyki dotyczące ostatnich kilku lat. Wskazują one, że liczba wykonanych eksmisji z lokali mieszkalnych przedstawiała się następująco:

 

  • 2018 rok - 6724
  • 2019 rok - 5172
  • 2020 rok - 3594
  • 2021 rok - 2342
  • 2022 rok - 4203
  • 2023 rok - 4660
  • 2024 rok - 4647

 

Powyżej widzimy dobrze, jak pandemiczny zakaz eksmisji obowiązujący od 31 marca 2020 r. do 15 kwietnia 2022 r. wpłynął na liczbę wykonywanych eksmisji komorniczych z mieszkań. Wspomniany zakaz przewidywał pewne wyjątki od wstrzymania wykonywania tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego (chodzi o wyłączenia związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie oraz realizacją inwestycji publicznych). „Jak widać, po uchyleniu COVID-owego zakazu, liczba wykonanych eksmisji z mieszkań szybko wzrosła, a rok 2022 zakończył się wynikiem niewiele mniejszym od wartości z kolejnych lat (2023 r. – 2024 r.)” - mówi Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości. 

 

Eksmisje po pandemii: czy liczba wyrzuconych lokatorów znacząco wzrosła?

 

Czytaj również: Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. W ub.r. wykryto oszustwa łącznie na ponad 8,7 mld zł

 

Warto też odnotować, że ubiegłoroczna liczba wykonanych przez komorników opróżnień lokali mieszkalnych nadal była wyraźnie mniejsza niż chociażby w 2018 r. „Jeżeli chodzi o statystyki z lat 2010 – 2017, to wówczas roczna liczba wykonywanych eksmisji z mieszkań (według danych Ministerstwa Sprawiedliwości) regularnie przekraczała 7000, a nawet 8000. Mówimy zatem o statystykach wyraźnie większych niż obecne” - podkreśla Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości. 

 

Już od lat są widoczne takie same eksmisyjne problemy …

Na uwagę zasługują również informacje dotyczące tego, jak wygląda eksmisyjna kolejka. Mowa o tym, ile eksmisji z lokali mieszkalnych pod koniec każdego roku zostało komornikom do wykonania. Taki wynik w ostatnich latach zmieniał się następująco:

 

  • 2018 r. - 9024
  • 2019 r. - 10 834
  • 2020 r. - 10 639
  • 2021 r. - 10 451
  • 2022 r. - 10 697
  • 2023 r. - 10 536
  • 2024 r. - 10 304

 

Jak widać, miniony rok przyniósł małe skrócenie eksmisyjnej kolejki. Nadal jest ona jednak stosunkowo długa w historycznym ujęciu. Jej rozładowanie zajęłoby dwa lata przy założeniu, że do komorników nie napływałyby nowe sprawy do załatwienia, co jednak jest nierealistycznym scenariuszem. „Generalnie rzecz ujmując, liczba opróżnień lokali mieszkalnych, które czekają na wykonanie jest większa niż w minionej dekadzie, co nie świadczy dobrze o sprawności całej procedury eksmisyjnej” - komentuje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

 

Czytaj również: Zmieniają się ceny za badania techniczne pojazdów

 

Eksmisyjne problemy od lat pozostają te same. Chodzi m.in. o dysproporcję pomiędzy zapotrzebowaniem na pomieszczenia tymczasowe i mieszkania socjalne oraz liczbą wspomnianych pomieszczeń i lokali. Poza tym stan mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych (często znajdujących się w starym, zaniedbanym budownictwie) pozostawia wiele do życzenia. „Ministerstwo Sprawiedliwości niestety nie przedstawia informacji o tym, jak duża część oczekujących opróżnień mieszkań dotyczy zasobu prywatnego” - zauważa Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

 

W przypadku prywatnych mieszkań, sytuacja jest szczególnie problematyczna, ponieważ gminy muszą później płacić właścicielom tych lokali spore odszkodowania za opóźnioną eksmisję. „Poza tym w zasobie prywatnym zdarzają się próby przeprowadzania przez sfrustrowanych właścicieli para-eksmisji na własną rękę lub stosowania różnych metod nacisku na lokatorów” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.

 

Źródło: NieruchomosciSzybko.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Praca dla Kosztorysanta Liczba postów: 7 Grupa: Zanim wybud... W takim razie jeżeli przyszedł moment na zmianę pracy, jednak chcielibyście do tego podejść w odpowiedni sposób sprawdzając sobie różne możliwości zawodowe i te...
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 19 Grupa: Zanim wybud... A jeżeli chcecie mieć większy wybór noży tapicerskich i technicznych. Sporo tego typu sprzętu znajduje się w hurtowni Chle-Mar: https://www.chle-mar.pl/. Dobrze...
  • Różnica między stanowiskami? Liczba postów: 13 Grupa: Pośrednik/Z... Uważam, że warto korzystać z usług specjalistów, aby nie marnować swojego czasu i pieniędzy. Jeżeli są tutaj osoby, które mają problemy związane ze swoją firmą,...
  • Sprawdzony deweloper w Kielcach Liczba postów: 18 Grupa: Nieruchomoś... W projektach ATAL widoczny jest nacisk na tworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom. Mieszkania oferują przemyślane układy i wysoką jakość wykończenia, co c...
  • Odbiór mieszkania od dewelopera Liczba postów: 9 Grupa: Nieruchomoś... Warto poczytać artykuły, w których mowa o odbiorze. Tam na pewno znajdziemy wiele potrzebnych informacji.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19723 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >