Większy ruch w sektorze nieruchomości „z drugiej ręki”

Większy ruch w sektorze nieruchomości „z drugiej ręki”

Widać większy ruch w sektorze nieruchomości „z drugiej ręki” – wynika z sondażu „Puls rynku PFRN”, przeprowadzonego wśród pośredników w obrocie nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

W pierwszych miesiącach roku 53% z nich przeprowadziło więcej transakcji niż w I kwartale 2013 r. Wzrasta też chęć Polaków do weryfikowania kompetencji pracowników nieruchomości. W uruchomionym 1 stycznia Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości PFRN widnieje już niemal 4000 osób z licencją PFRN. 

 

I kwartał 2014 r.: więcej i drożej

Z danych uzyskanych w cyklicznym sondażu „Puls rynku PFRN” wynika, że u 53% pośredników wzrosła liczba transakcji przeprowadzonych w pierwszych miesiącach 2014 r. w porównaniu do I kwartału 2013 r. Mediana wzrostu liczby zrealizowanych zleceń wyniosła 30%. Niemal połowa ankietowanych przez Polską Federację Rynku Nieruchomości zanotowała ponadto wzrost kwot transakcji – w tym przypadku mediana utrzymała się także na poziomie 30%. Mniej transakcji zrealizowało 27% pośredników w obrocie nieruchomościami, a 20% badanych zaraportowało stabilizację. Dla niecałej jednej trzeciej podmiotów zmalały kwoty przeprowadzonych transakcji, a dla 24% - pozostały bez zmian.

 

Na dalszą część 2014 r. pośrednicy prognozują delikatne ożywienie. Już obserwują pierwsze oznaki poprawy koniunktury w różnych sektorach nieruchomości w zależności od regionu.

 

Rok 2014 powinien być zdecydowanie lepszym okresem. Zaobserwowaliśmy zwiększony popyt. Klienci wycofują gotówkę z banków ze względu na niskie oprocentowanie i inwestują w nieruchomości. Z kolei deweloperzy poszukują nowych gruntów” – ocenia Jarosław Kopeć, Metropolia Nieruchomości w Krakowie.

 

Czytaj również: Kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym

 

Rozmiar ma (większe) znaczenie

Choć nadal zdecydowana większość Polaków najchętniej wybiera na rynku wtórnym mieszkania 2-pokojowe o metrażach nie przekraczających 50 mkw., to na rynku coraz silniej zaczyna zaznaczać się nowy trend. Powoli wzrasta popyt na droższe inwestycje. Rośnie zainteresowanie większymi mieszkaniami (3, 4-pokojowymi) usytuowanymi często w ścisłym centrum metropolii, a także domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.

 

Klienci są coraz bardziej wymagający również co do stanu mieszkania. Ładnie wyremontowane w dobrej lokalizacji zaczynają się sprzedawać coraz częściej, mimo wysokiej ceny” – zauważa Tomasz Płonka z Brokerson Gliwice.

 

MdM na razie bez wpływu

Średnio od 50% do 80% klientów kupuje mieszkania, zaciągając kredyt w banku. Co ciekawe, mimo wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. obowiązku wniesienia 5 proc. wkładu własnego, liczba lokali finansowanych kredytem nie zmalała – pozostaje na zbliżonym poziomie. Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w I kwartale 2014 r. udzielono 4395 dopłat do mieszkania na rynku pierwotnym w ramach uruchomionego w tym roku rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Jednak ankietowani pośrednicy w obrocie nieruchomościami PFRN ocenili, że MdM nie ma dotychczas prawie żadnego wpływu na rynek mieszkań „z drugiej ręki”.

 

Czytaj również: Ostrożnie z pożyczką

 

Lekarz czy znachor?

Podsumowując I kwartał 2014 r., Polska Federacja Rynku Nieruchomości zwraca uwagę, że mimo iż rządowa deregulacja zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości funkcjonuje dopiero 3 miesiące, to Polacy powoli wyrabiają w sobie nawyk weryfikowania kwalifikacji pracowników nieruchomości. Sprawdzają m.in. poziom ich wykształcenia, doświadczenie, przestrzeganie etyki zawodowej czy szukają informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

 

Konsumenci zaczynają rozumieć, że nieruchomość, która jest często dobytkiem ich całego życia, należy powierzać tylko wykwalifikowanym osobom z licencjami. Podobnie jest z naszym zdrowiem: ponieważ jest dla nas cenne, to oddajemy je w ręce dyplomowanych lekarzy, a nie znachorów” – mówi Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

Zdecydowanie wzrasta liczba odsłon Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN – www.rejestr.pfrn.pl , który gromadzi już niemal 4000 osób posiadających licencje nadane przez PFRN. 

Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 506

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >