Wymiana okien w budynku zarejestrowanym jako zabytek. Jakiej zgody potrzebujemy?

Wymiana okien w budynku zarejestrowanym jako zabytek. Jakiej zgody potrzebujemy?

Bycie właścicielem zabytkowej kamienicy czy domu ma zarówno jasne, jak i ciemne strony. Zabytkowy dom winien być chroniony przed zmianami architektonicznymi i remontowany z dbałością o historyczne detale. O jakie formalności musimy zadbać, aby rozpocząć remont zabytkowego budynku zgodnie z obowiązującym prawem? Czytaj dalej

 Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 roku określa przedmiot, zakres i formy ich ochrony oraz opieki nad nimi, zasady tworzenia krajowego programu ochrony oraz finansowania prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach, a także organizację organów ochrony zabytków.

Dlatego prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków wymaga uzyskania zgody na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obowiązek dotyczy także odbudowy, przebudowy, rozbudowy i remontu takiego obiektu oraz jego nadbudowy.

 

 

 

Gdzie się udać w sprawie wymiany okien?


 Pamiętajmy, by w razie jakichkolwiek zmian remontowych w elewacji zabytkowego budynku, najpierw wystąpić o stosowne zezwolenia, a dopiero później, po pozytywnym rozpatrzeniu naszej prośby, zamawiać potrzebne materiały. 

 Wymiana okien wymaga zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych właściwemu organowi. W tym przypadku jest to Wojewódzki konserwator zabytków.

 Jest obowiązany zająć stanowisko w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektów budowlanych objętych ochroną konserwatorską w terminie 30 dni od dnia doręczenia tego wniosku.Nie zajęcie stanowiska w terminie oznacza brak zastrzeżeń do przedstawionych wniosków. Otrzymanie pozwolenia konserwatora zabytków na prowadzenie prac budowlanych i remontowych nie zwalnia od konieczności uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Właściciele lub posiadacze budynków wpisanych do rejestru zabytków mogą spodziewać się kontroli w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi nie tylko dotyczących konstrukcji zabytku, ale również terenu go okalającego.

 W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

 Jeżeli podziały ram okiennych lub ich kolorystyka mają się zmienić, to należy dostarczyć projekt całej elewacji budynku. Należy też przyjąć, że nie dopuszcza się jednostkowych zmian okien w takim przypadku. Zmiany geometrii okien, ich koloru czy podziałów, wymagają zgody autora projektu budynku, chyba że od momentu realizacji upłynęło więcej niż 50 lat.

 

Skąd wziąść okna do zabytkowej kamienicy? 


 Kiedy już mam wszystkie niezbędne zamówienia możemy z czystym sumieniem wymienić okna. Tu może pojawić się kolejny problem. Gdzie takie znaleźć? 

 Najlepiej zwrócić się w sprawie wykonania takich okien do wyspecjalizowanej w tym firmy. Najlepiej by posiadała ona dodatkowo nadzór konserwatora zabytków. W budynkach zabytkowych duży nacisk kładzie się na wygląd okien. Dlatego tak ważne jest by firma, na którą się zdecydowaliśmy, reprodukowała rep­liki okien tak, by wyglą­dały iden­ty­cznie jak ory­gi­nalne, i posi­adały jednocześnie wszys­tkie zalety okien nowoczes­nych. 

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >