Zmiany na śląskim rynku nieruchomości

Zmiany na śląskim rynku nieruchomości

Kiedy mówi się o śląskim rynku nieruchomości, myśli się – Katowice, tymczasem stolicy aglomeracji wyrosła deweloperska konkurencja - Gliwice.

 

Utrzymującą się od ponad 2 lat stała podaż mieszkań i domów na katowickim rynku nieruchomości, sprawia, że klienci coraz częściej zaczynają spoglądać w kierunku innych śląskich miast oraz lokalnych rynków w poszukiwaniu nowych i tańszych inwestycji. Jednym z miast, które od ponad roku cieszy się rosnącym zainteresowaniem klienta są Gliwice. W mieście obecnie realizuje się ponad 10 nowych inwestycji mieszkaniowych. – W Katowicach na nowe inwestycje trzeba będzie poczekać rok, dwa lata, deweloperzy dopiero wracają do swoich planów lub rozpoczynają realizację zupełnie nowych inwestycji. Tymczasem w Gliwicach wiele inwestycji jest już na finiszu, są to zarówno tradycyjne domy jednorodzinne, mieszkania, ale także lofty i apartamenty – mówi Bartosz Nowak, właściciel firmy HNBudownictwo w Gliwicach.

 

Czytaj również: Możliwość wirtualnej prezentacji inwestycji

 

Lokalne rynki ciekawsze od regionalnych

 

Podczas kiedy katowiccy deweloperzy ogłaszają triumfalny powrót do swoich planów z 2008 roku, w Gliwicach dobiegają końca realizacje kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Dziś w mieście gotowe są zarówno prestiżowe inwestycje  m.in. Lofty Zawisza Rezydencje, jak również inwestycje mieszkaniowe m.in. I-etap Osiedla Bursztynowego oraz osiedla domów m.in. osiedle „Złote Pole”, 10 kolejnych jest w budowie m.in. Osiedle Pocztowa, Osiedle Leśne i Osiedle Szafirowe. Co więcej, deweloperzy planują także rozbudowę istniejących już osiedli. Takie plany przedstawił w czerwcu inwestor osiedla „Leśna Osada” w Gliwicach-Żernikach, firma HNBudownictwo. Liczące 16 domów osiedle, powiększy się o kolejne 4. Będzie to już trzecia rozbudowa osiedla w ciągu ostatniego roku.

 

 

- Gliwice stały się atrakcyjnym miejscem przede wszystkim dla mieszkańców sąsiednich miast. Coraz częściej w biurze sprzedaży pojawia się klient z Bytomia, Tarnowskich Gór, Zabrza czy Rudy Śląskiej. Ci ostatni najczęściej, oprócz gliwickich deweloperów, odwiedzają także osiedla w Katowicach i porównują, gdzie taniej, gdzie jest większy wybór. Mieszkańcy Gliwic z kolei zamykają swoje poszukiwania domu lub mieszkania wyłącznie w obrębie własnego miasta. A tu mają, w czym wybierać. Podobnie jak mieszkańcy Zabrza, którzy wybierają dzielnice Gliwic znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie z Zabrzem m.in. podmiejskie Żerniki – mówi Bartosz Nowak, właściciel firmy deweloperskiej HNBudownictwo w Gliwicach.

 

Czytaj również: Obniżka cen gotowych mieszkań

 

Gliwice vs Katowice

 

W tych porównaniach cenowych i ilościowych Gliwice coraz częściej wypadają in plus. Dziś średnia cena m kw. w aglomeracji śląskiej to ponad 4,9 tys. zł – wynika z danych redNet Consulting. Dla porównania w Katowicach jest to 4,7 tys.  – wynika z danych Domiporta.pl. Za m. kw. domu w Katowicach z kolei zapłacimy od 3-4 tys. zł i to nie zawsze z działką, podczas kiedy w Gliwicach u deweloperów znajdziemy już domy za 2,2 tys. zł za m kw. z działką, wliczoną w cenę. Ceny są również niższe ponieważ, większość inwestycji w Gliwicach powstała na obrzeżach miasta, ale za to w prestiżowych dzielnicach, które od lat były magnesem dla budujących domy. Dziś przyciąga nie tylko cena, ale także sąsiedztwo i infrastruktura.

 

– W odróżnieniu do Katowic, gdzie część znaczących inwestycji ulokowana jest centrum lub tuż na obrzeżach miastach, w Gliwicach buduje się przede wszystkim poza ścisłym centrum. Popularnością cieszą się domy w takich dzielnicach, jak Żerniki, Wilcze Gardło, Chudów i Brzezinka. Są to dzielnice, w których od lat dominuje zabudowa rezydencjalna. Tego typu osiedla, składające się z domów wolnostojących lub bliźniaczych w Gliwicach powstają najczęściej. Powód jest prosty, tradycyjna architektura i zabudowa inwestycji, połączona z wysoką jakością materiałów wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, młodych małżeństw, a także osób, dla których jest to pierwszy dom, po przeprowadzce z mieszkania w bloku – mówi Nowak. I dodaje: – Klienci firm deweloperskich coraz częściej chcą płacić za dobrze wybudowany dom, z dużą działką i garażem, na drugi plan spychając designerską architekturę – mówi.

 

Czytaj również: Na Żoliborzu powstaje nowe osiedle z bogatą ofertą udogodnień

 

Tradycyjne inwestycje i design w kontraście

 

To właśnie tradycyjna zabudowa i domy jednorodzinne dominują dziś w Gliwicach w ofertach firm deweloperskich. Stanowi ona około 40 proc. oferty na rynku pierwotnym. Przykładem jest osiedle „Leśna Osada” w dzielnicy Żerniki, składające się z 16 domów. Jesienią tego roku osiedle zostanie powiększone, już po raz trzeci. III etap zakłada rozbudowę „Leśnej Osady” o kolejne 4 domy wolnostojące. Problem w tym, że pomimo powrotu śląskich deweloperów do swoich realizacji, ich zakup nadal ograniczają banki. Klienci na to jednak znaleźli sposób.

 

 

– Problemy z kredytowaniem zakupu nieruchomości sprawiły, że wielu klientów zaczęło poszukiwać bardziej ekonomicznych rozwiązań. Po okresie zachwytu inwestycjami designerskimi, od ponad roku klienci znów interesują się tradycyjną zabudową. Ruch panuje dziś u tych deweloperów i w tych biurach nieruchomości, które oferują tzw. zwykłe domy, ale za to z dużymi działkami. Niezmienne pozostało jedynie zainteresowanie jakością materiałów, z których wykonane są domy. Na tym klienci nie chcą oszczędzać i w pierwszej kolejności sprawdzają, jak wybudowany został dom – mówi Nowak.

 

W Gliwicach podobnie jak w innych miastach Polski wciąż najlepiej sprzedają się gotowe domy i mieszkania. W sondzie firmy HNBudownictwo przeprowadzonej wśród 1 tys. mieszkańców Śląska, aż 87 proc. zadeklarowało, że jeżeli już miałoby kupić dom do dewelopera, to gotowy. Nie zmienia to jednak faktu, że klienci coraz częściej pytają o nowe inwestycje, zwłaszcza ci, którzy domu poszukują już od kilku lat. – Od ponad 3 lat klient na śląskim rynku nieruchomości poruszamy się obrębie jednych i tych samych inwestycji. Ruch w kierunku Gliwic, który wykonują mieszkańcy Tarnowskich Gór czy Zabrza, rzadziej mieszkańcy Katowic czy Chorzowa, pokazuje, że coraz częściej skłonni są do zakupu domu w innych miastach, jeśli w ich własnych oferta się wyczerpała lub jest niekorzystna ekonomicznie – mówi Nowak.

Źródło: Guarana / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 16381 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >