Aktualności prawne – lista artykułów
Nie będzie już użytkowania wieczystego gruntów dla właścicieli mieszkań.
Od przyszłego roku zniesione ma zostać użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielorodzinnymi. Dzięki temu właściciele mieszkań w blokach i kamienicach mogą stać się z dnia na dzień właścicielami gruntu, na którym stoi budynek.
Jak dbać o pracowników podczas upałów? Przepisy BHP i odpowiedzi eksperta
Średnia maksymalna temperatura w sierpniu ubiegłego roku w Warszawie wynosiła 29.7°C. Tegoroczne prognozy wskazują, że także nadchodzące lato będzie owocować w upalne dni. Słońce i skwar za oknem cieszą każdego urlopowicza, jednak dla pracodawców to szereg dodatkowych obowiązków, które muszą spełnić chcąc zapewnić pracownikom komfortową pracę. I nie chodzi tylko o to, aby spełniać wymagane przez normy minimum.
Kiedy będzie niższa stawka CIT dla firm?
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który przewiduje obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników tj. podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.
Jak prawnie zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta?
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorców właściwego zabezpieczania swoich transakcji. W celu uniknięcia przypadków niewypłacalności przez partnerów biznesowych, warto jest zadbać o właściwe zabezpieczanie umów pod względem prawnym, które ograniczą ryzyko nie wykonania przedmiotu umowy.
Skarga paulińska - skuteczna obrona przed niewypłacalnością dłużnika
Za ryzyko niewypłacalności dłużnika odpowiedzialność ponosi zawsze wierzyciel, a więc osoba uprawniona do otrzymania należnego mu świadczenia. Ustawodawca chcąc zabezpieczyć w jak największym stopniu osobę wierzyciela przed możliwą utratą swojego majątku wprowadził do systemu polskiego prawa instytucję skargi pauliańskiej.
Nowa ustawa o lasach i jej konsekwencje dla prywatnych właścicieli
Wprowadzona w pośpiechu ustawa o lasach wywołała zamieszanie nie tylko wśród prywatnych właścicieli lasów, ale w dużej mierze pośród posiadaczy domów na częściowo zalesionych działkach.
Będą zmiany w ustawie dotyczącej działalności innowacyjnej
Zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej oraz wydłużenie okresu (z obecnych 3 lat do 6), w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność badawczo-rozwojową – to tylko część propozycji, zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jakie konsekwencje ponosi pracodawca w przypadku niewypłacania wynagrodzeń w terminie?
Obowiązkiem pracodawcy jest terminowe wypłacanie prawidłowo naliczanego wynagrodzenia pracownika za wykonaną przez niego pracę. Stanowi o tym artykuł 94 punkt 5 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy.
Czy będzie obniżenie stawki CIT?
Zmniejszenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. – przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podatek od sprzedaży detalicznej - kto go zapłaci po zmianach projektu ustawy?
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnikami tego podatku mają być sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni nienależący do sieci handlowych. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnikami tego podatku mają być sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni nienależący do sieci handlowych.