Aktualności prawne – lista artykułów

Projekt ustawy dotyczącej braku pozwolenia na budowę małych domów

23 lipca br. Rząd przyjął projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego. Zgodnie z nową ustawą, nie będzie już wymagane pozwolenie na budowę w przypadku małych domów, które nie mają wpływu na zagospodarowanie sąsiednich działek. Według ekspertów Briland, programu inwestowania w grunty rolne, nowelizacja przyczyni się do wzrostu cen działek budowlanych.

Ustawa o ochronie praw lokatorów

Zdarzają się takie sytuacje, w których gmina będąc współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się w większość lokali komunalnych, a tylko część lokali wyodrębnionych/własnościowych postanawia sprzedać pozostałą część w nieruchomości podmiotowi trzeciemu, a podmiot ten stał się większościowym współwłaścicielem nieruchomości.

Zmiany w procedurach karnych

Zmiany w procedurze karnej, które zaproponowali posłowie, niepokoją nie tylko zwykłych obywateli. W przypadku gdy przysłowiowy Kowalski padnie ofiarą kradzieży przedmiotów do 400 zł, nie będzie mógł liczyć na to, że zostanie ona uznana za przestępstwo. Będzie to jedynie wykroczenie.

Zmiany w prawie dotyczące instalacji fotowoltaicznych

Uproszczenie procedur budowlanych i skrócenie czasu wydawania pozwoleń na budowę obiecywał premier w swoim expose. Prace nad tego rodzaju rozwiązaniami zaczynają wreszcie nabierać realnych kształtów.

Co to jest księga wieczysta i jakie są jej funkcje?

Księga wieczysta to dokument, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. Ponadto księgi wieczyste mogą być prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowe (art. 1 ust. 3 ustawy).

Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

Współczesny świat zmusza niekiedy ludzi do migracji. Nie tylko Polacy wyjeżdżają zagranicę. Zjawisko migracji dotyczy bowiem również przedstawicieli innych narodów, którzy pragnęliby osiedlić się w Polsce.

Przekazanie domu przy pomocy zapisu windykacyjnego

Jeszcze kilka lat temu niemożliwe było przekazanie w spadku konkretnej rzeczy. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami można było jedynie dysponować udziałami w spadku, postanawiając, że np. ½ spadku przypada żonie, ¼ bratu i ¼ siostrze. Jednakże ustawodawca umożliwił w 2011 r. przekazywanie konkretnych składników majątku konkretnym osobom przy pomocy zapisu windykacyjnego.

Pomoc w zakupie mieszkań

Nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych może wejść w życie już latem. Jest w końcu dobra informacja dla osób chcących zamieszkać na swoim. Młodych planujących zakup mieszkania będzie wspierał nowy program dopłat do kredytów - Mieszkanie dla młodych. Program czeka na przyjęcie przez Sejm.

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to kontrakt pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Została ona uregulowana przez ustawodawcę w Kodeksie cywilnym. Jest to umowa, której konstrukcja podobna jest do umowy o dzieło.

Niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową

Wykonywanie wszelkich prac remontowo-budowlanych wymaga odpowiednich narzędzi. Nierzadko są one kupowane tylko do zrealizowania zamierzonych wcześniej prac. Co jednak zrobić gdy po rozpakowaniu nowo zakupiony sprzęt okazuje się być niekompletnym przez co staje się bezużyteczny?


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  46 47 48 49 50  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 234

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >