Absurdy prawa: najemca może zameldować się na stałe w mieszkaniu bez zgody właściciela

Absurdy prawa: najemca może zameldować się na stałe w mieszkaniu bez zgody właściciela

Jak wygląda procedura zameldowania się w mieszkaniu? Czy najemca może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela mieszkania? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, chociaż dla niektórych może być ona sporym zaskoczeniem – najemca nie potrzebuje żadnej zgody, żeby mógł dokonać tej czynności, o ile tylko dysponuje umową najmu podpisaną z wynajmującym. A samo zameldowanie jest czynnością banalną. Co więcej urzędnik w ogóle nie powinien badać dokumentów, na podstawie których dokonywany jest meldunek. Czytaj dalej

 

Sama procedura meldunkowa jest nieskomplikowana i nie zajmuje wiele czasu. Zameldowania danej osoby w konkretnym mieszkaniu dokonuje urzędnik wyłącznie na podstawie twierdzeń i dokumentów przedstawionych przez tę osobę. W większości przypadków nie jest prowadzone żadne postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem postanowienia czy też decyzji. Wystarczające jest aby najemca udał się do właściwego miejscowo urzędu miasta lub gminy z wypełnionym przez siebie specjalnym formularzu meldunkowym.

 

czy najemca może sam zameldować sie w mieszkniu

 

Jak wskazuje Wojciech Rudzki autor bloga o umowie najmu mieszkania – umownajmu.info „formularz meldunkowy można pobrać z internetu i uzupełnić w domu jak i otrzymać w urzędzie. Treść tego formularza jest prosta i niezbyt skomplikowana i nie będzie stanowić żadnego problemu dla najemcy wypełniającego ten druk”. Wymaga on przede wszystkim podania danych osobowych osoby, która chce się zameldować w mieszkaniu na pobyt stały albo czasowy.

 

Ponadto formularz zawiera pole, w którym należy umieścić podpis właściciela lokalu lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu. Poprzez złożenie podpisu na formularzu właściciel lokalu lub inna osoba dysponująca tytułem prawnym do lokalu stwierdza, że osoba chcąca się zameldować w mieszkaniu na pobyt stały bądź czasowy przebywa w tym mieszkaniu. Wymóg ten wynika z treści art. 28 Ustawy o ewidencji ludności, zgodnie z którym "obywatel polski dokonuje zameldowania się na pobyt stały lub czasowy w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport.
Obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego lub formularzu zgłoszenia pobytu czasowego, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu."

 

Czytaj również: Zmiany w przepisach dotyczących egzekucji komorniczych.

 

Jak podkreśla nasz ekspert Wojciech Rudzki „dokumentem, który potwierdza tytuł prawny do lokalu może być przykładowo umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu. Z powyższego wynika, że sama umowa najmu jest dokumentem, który potwierdza tytuł prawny do lokalu, a co za tym idzie jest wystarczająca do zameldowania się w danym mieszkaniu”. Co ważne, na podstawie umowy najmu, najemca może w mieszkaniu zameldować siebie i inne osoby, jako że jest osobą uprawnioną do złożenia samodzielnego oświadczenia na formularzu meldunkowym, poświadczającego fakt przebywania danych osób w wynajmowanym mieszkaniu.

 

W praktyce, podczas procedury meldunkowej, urzędnik może zażądać zgody właściciela mieszkania na zameldowanie oraz odpisu z księgi wieczystej potwierdzającego, że dana osoba jest właścicielem wskazanego przez siebie mieszkania. Jak instruuje prawnik Wojciech Rudzki „w tym momencie, najemca powinien oświadczyć wyjaśnić, że jest osobą posiadającą inny tytuł prawny do mieszkania oraz przedstawić do wglądu umowę najmu”. Jest to wystarczające do zameldowania najemcy w mieszkaniu i urzędnik  już nie powinien pytać o zgodę właściciela lokalu czy też badać czy osoba, która chce się zameldować faktycznie przebywa w mieszkaniu.

 

W niektórych przypadkach w urzędzie miasta lub gminy urzędnicy mogą jednak zażądać przedstawienia do wglądu odpisu z księgi wieczystej dla wynajmowanego mieszkania aby potwierdzić, że umowa najmu została zawarta z właścicielem. Z tego względu, podczas meldowania się, warto zabrać ze sobą oryginał i kopię umowy najmu oraz wydruk z księgi wieczystej dla mieszkania.

 

Czytaj również: Zmiany w podatku od nieruchomości


Źródło: umowanajmu.info / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >