
Fotowoltaika dla wspólnot – jakie zaszły zmiany w przepisach prosumenckich?
W lutym 2023 roku zarządy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot otrzymały możliwość składania wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie. Taka forma wsparcia jest skierowana głównie do zarządców osiedli. Chcesz dowiedzieć się, czym jest oferta fotowoltaiki dla wspólnot i kim jest prosument lokatorski? Sprawdź!
Czytaj dalej
Wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego do przepisów dotyczących OZE wywołało spore zmiany w kwestii pozyskiwania odnawialnej energii ze słońca dla osiedli mieszkaniowych. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych to szansa na wytwarzanie bezpłatnej energii elektrycznej dla wszystkich mieszkańców osiedla.
Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych a prosument lokatorski – o co tu chodzi?
Prosument lokatorski to podmiot, który może uzyskać pomoc od państwa w ramach dopłaty do instalacji fotowoltaicznej. Wartość wsparcia finansowego to 50% kosztów poniesionych
na montaż fotowoltaiki. To duże udogodnienie dla zarządców i wspólnot mieszkaniowych, które chcą ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej przez mieszkańców.
Czytaj również: Czy zakaz wjazdu elektryków i aut z LPG do garaży podziemnych jest zgodny z prawem?
Po zainstalowaniu fotowoltaiki na osiedlu mieszkalnym wspólnota mieszkaniowa może realnie zredukować wydatki na zużycie energii elektrycznej w częściach wspólnych oraz
w lokalach indywidualnych wszystkich lokatorów.
To oznacza, że właściciele budynków jednorodzinnych oraz zarządcy osiedli mogą realnie przyczynić się do ograniczenia wydatków na rachunki za prąd przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego.
Fotowoltaika dla budynków wielorodzinnych – czy to się opłaca?
Inwestycja w nowoczesną instalację fotowoltaiczną dla budynku wielorodzinnego to świetny pomysł. Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na taką instalację:
● możliwość uzyskania dofinansowania do inwestycji w OZE,
● niższe koszty zużycia energii elektrycznej,
● produkcja prądu z naturalnych źródeł przyczynia się do ochrony środowiska.
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie dla nowoczesnych osiedli mieszkalnych, które chcą być w pewien sposób niezależne energetycznie od publicznych dostawców. Inwestując w moduły PV wspólnota mieszkaniowa może też poprawić poziom zadowolenia mieszkańców z ogólnego standardu życia na osiedlu.
Jak i kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot?
Wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot należy złożyć wraz z pełną dokumentacją projektową instalacji, wyceną montażu oraz podpisami osób, które są uprawnione do zarządzania budynkiem wielorodzinnym lub osiedlem mieszkalnym.
Dokumentację wraz z wnioskiem należy złożyć w wybranym oddziale banku lub za pośrednictwem firmy, która zajmuje się pomocą w uzyskiwaniu dofinansowania
do fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych.
Ubieganie się o doplatę do instalacji fotowoltaicznych dla wspólnot jest możliwe od 1 lutego 2023 roku. Warto dodać, że dofinansowanie obejmuje maksymalnie 50% kwoty netto związanej z zakupem i montażem nowej instalacji lub rozbudowy już istniejącego systemu o co najmniej 25% dotychczasowej mocy.
Czytaj również: Czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pomoże nam w sporze z nieuczciwym deweloperem?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własność bez notariusza? Liczba postów: 168 Grupa: Spółdzielni... Kancelaria notarialna w Oświęcimiu świadczy usługi, które obejmują sporządzanie dokumentów, takich jak akty notarialne, testamenty oraz poświadczenie podpisów.....
- Wsparcie prawne przedsiębiorców z branży TSL - kie... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Procedury ogłoszenia upadłości o wiele prostsze po... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Jak przygotować przedsiębiorstwo do Obowiązkowego... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Branże: budowlanka, gastronomia i motoryzacja ter... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo