Kostka mazowiecka w nowym wydaniu

Kostka mazowiecka w nowym wydaniu

Kostka mazowiecka to typowy dla nie tylko dla tego regionu dom jednorodzinny. Swoją nazwę wziął od swojej formy. Domy budowane w ten sposób coraz częściej są rewitalizowane i dostosowywane do dzisiejszych standardów. Czytaj dalej

 

Dominującym w mazowieckim krajobrazie typem domów jest, popularny w czasach PRL, dom-kostka. Podobnie jak bloki z wielkiej płyty zdominowały one krajobraz wielu podmiejskich osiedli. Nie lada wyzwaniem dla architektów w najbliższych latach będzie rewitalizacja zarówno bloków, jak i ponurych kostek mazowieckich. Charakterystyczna dla tego typu domów była prosta bryła i regularna forma zakończona płaskim dachem. Estetyka i funkcjonalność tych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. Stąd coraz częściej właściciele takich domów chcą je rewitalizować. Dzięki uniwersalnej bryle niewielkim nakładem finansowym można podnieść zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe tego typu obiektów.

 

Zadanie polegające na zmodernizowaniu „kostki” mazowieckiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie powierzono architektom z pracowni 81.WAW.PL. Celem modernizacji było przekształcenie typowego domu jednorodzinnego w mały dom mieszkalny, w którym mogłoby zamieszkać kilka rodzin.

 

Czytaj również: Niepowtarzalne architektoniczne projekty

 

- "Dom jednorodzinny w wielorodzinny udało się nam zamienić m.in. poprzez dodanie jednego piętra" - mówi Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL. - "Dzięki temu, że kostki mazowieckie, mają płaskie dachy, taki zabieg nie przysporzył większych problemów" - dodaje.

 

 

W wyniku dobudowania jednego piętra dom posiada teraz 3 niezależne mieszkania o powierzchni użytkowej ok. 100 mkw. każde. Do poszczególnych mieszkań można się dostać przez klatkę schodową, która powstała w miejsce istniejącego wcześniej tarasu i balkonu. Mieszkania na niższych kondygnacjach nie mają balkonów. Jedynie mieszkanie zlokalizowane na ostatnim piętrze posiada wyjścia na taras znajdujący się na dachu.

 

Czytaj również: Premiera systemu Schüco ProSol TF+


Zewnętrzna elewacja budynku została obłożona płytami betonowymi, dzięki czemu dom nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. Surowość i szczerość betonu dodatkowo podkreślają prostotę otrzymanej bryły. Dzięki pomysłowości architektów i odwadze inwestorów postał ciekawy dom, w którym znalazły się trzy spore mieszkania. Jego architektura w pełni odpowiada dzisiejszym trendom, a funkcjonalność – potrzebom mieszkańców.

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >