Nad Morzem Śródziemnym

Nad Morzem Śródziemnym

Barcelona to drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Ze względu na swoje położenie cechuje się bardzo przyjemnym klimatem śródziemnomorskim. Można się tam wybrać praktycznie o każdej porze roku, i nigdy nie poczujemy się zawiedzeni. Czytaj dalej

Historia miasta

 Barcelona została założona przez Fenicjan. Przejściowo zajęta przez Kartagińczyków, po drugiej wojnie punickiej przeszła ponownie pod panowanie rzymskie. Po upadku Rzymu została zdobyta w 406 roku przez plemiona Swebów i Wandalów, a w 416 roku przez Wizygotów, którzy utworzyli w Hiszpanii własne państwo. Przez krótki czas Barcelona była stolicą ich państwa.

 W 712 roku Wizygoci zostali wyparci przez Maurów, którzy zadomowili się tu na okres kolejnych stu lat. W 801 roku Ludwik, syn Karola Wielkiego, zdobył Barcelonę i stworzył w niej stolicę Marchii Hiszpańskiej. W kolejnych wiekach, 874-1137, była stolicą niezależnego hrabstwa, by później stać się stolicą Królestwa Aragonii. 

 

 

 Znaczenie Barcelony spadło dopiero w 1479 roku, kiedy to Aragonia połączyła się z Kastylią. Stało się to możliwe dzięki małżeństwu księżniczki Izabelii Kastylijskiej z dynastii Trastamara z jej kuzynem Ferdynandem Aragońskim. 

 W czasie wojny domowej w Hiszpanii miasto kilkukrotnie stało się areną działań wojennych. Dnia 19 lipca 1936 roku zrewoltowany tłum pod wodzą anarchistów z Iberyjskiej Federacji Anarchistycznej nie dopuścił do zajęcia miasta przez puczystów generała Franco. Następnie w Barcelonie formowano milicje, które prowadził walkę na froncie aragońskim. W maju 1937 roku doszło do starć między anarchistami a wspierającymi komunistów żołnierzami. Miasto zostało zdobyte przez frankistów 26 stycznia 1939 roku. Po wojnie domowej stało się centrum oporu republikanów i świadomości narodowej Katalończyków.

 

Czytaj również: Złota Praga

 

Zabytki 

 Najstarszą, ale przez to i najbardziej zabytkową dzielnicą Barcelony jest Ciutat Vella, czyli Stare Miasto. Dzieli się ona na kilka mniejszych jednostek: Barri Gňtic, El Raval, La Riberę, Barcelonetę i Parc de la Ciutadella. Osią tej dzielnicy jest reprezentacyjna aleja La Rambla, ciągnąca się od Plaça de Catalunya do Plaça de Colom, placu usytuowanego tuż przy Starym Porcie i ozdobionego okazałą Kolumną Kolumba

 

 

 La Rambla to miejsce, które nigdy nie kładzie się spać. Pełno jest tu sklepów, restauracji, barów, klubów nocnych, a także ulicznych aktorów, tancerzy czy też połykaczy ognia. Przy La Rambli zlokalizowane są też dwa ważne dla historii miasta obiekty: bazar La Boqueria i słynny teatr operowy Gran Teatre del Liceu. Na prawo od La Rambli rozciąga się słynna Barri Gňtic, czyli Dzielnica Gotycka, która jest pełna ciasnych, średniowiecznych uliczek i ciekawych zabytków. To właśnie tutaj usytuowana jest katedra Świętej Eulalii. Jest uważana za najważniejszą świątynie miasta. Tutaj także znajduje się barokowa bazylika La Mercč i Palau de la Generalitat, czyli Pałac Rządu Katalońskiego. 

 

 

 W dzielnicy La Ribera na uwagę zasługuje także Kościół Santa Maria del Mar, znakomity przykład gotyku katalońskiego. Pierwsza wzmianka o kościele pod tym wezwaniem pochodzi z 998 roku. Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się jednak znacznie później, po roku 1324, na skutek zabiegów archidiakona kościoła Bernata Llulla. Kościół Santa Maria jest świątynią typu bazylikowego. Wejście do kościoła wiedzie poprzez bogato zdobiony portal z tympanonem i gotyckimi blendami po obydwu stronach. Sklepienie w kościele jest krzyżowe, wsparte na rzędach ośmiobocznych kolumn. Wielki pożar w 1936 roku pozbawił wnętrze kościoła niemal całej dekoracji, co stwarza wyjątkowe w hiszpańskich świątyniach wrażenie prostoty. 

 

Czytaj również: Niezwykła instalacja z betonu architektonicznego na Brave Festival 2015

 

Barcelona współcześnie

 Jeśli chodzi o bardziej nam współczesne miejsca w mieście, to na uwagę na pewno zasługuje hotel Omm. Projektantami tego designerskiego hotelu są Julia Capella i Miquela Garcia. Pięciogwiazdkowy hotel o powierzchni 9701 mkw składa się z siedmiu pięter i czterech piwnic. Architekturę wnętrz hotelu wypełniają proste i klasyczne materiały w kolorach bieli, czarni, szarości, beżu i drewna. Nowoczesności nadają geometryczne kształty i skosy. 

 Najbardziej jednak nietypową formą w architekturze współczesnej hotelu Omm jest jego nowoczesna elewacja. Pokrywa ją jasne i szlachetne w swym wyrazie tworzywo. Materiał komponuje się z kamienicami, między którymi zaprojektowano plombę hotelu. Jego jasna fasada przyciąga uwagę i rozświetla całą ulicę. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19163 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >