Nowy Ratusz Bielany znakiem firmowym dzielnicy

Nowy Ratusz Bielany znakiem firmowym dzielnicy

W czerwcu br. zakończono prace w nowym budynku ratusza miejskiego warszawskiej dzielnicy Bielany. Reprezentacyjny charakter budynku został podkreślony przez zastosowanie najwyższej klasy systemów budowlanych, wśród których znalazły się rozwiązania Reynaers. Czytaj dalej

Budowa Ratusza to dla każdej miejskiej wspólnoty wydarzenie historyczne. Współczesne ratusze miejskie nie mają charakteru obronnego, jak to miało miejsce w średniowieczu. Wprost przeciwnie – są miejscem otwartym i dostępnym. Funkcję sukiennic, dawnych kramów kupieckich budowanych wokół ratusza, przejęły punkty usługowe lokalizowane obecnie w jego wnętrzu. Do naszych czasów pozostał jednak wymóg reprezentacyjnego charakteru budynku.

Taki jest też Ratusz Bielany – nowoczesna i wielofunkcyjna siedziba samorządowych władz jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. Jak podkreśla Michał Jaworski, z pracowni architektonicznej Britt-Plan, w projekcie szczególny nacisk położono na odnalezienie rozwiązania spójnego z bezpośrednim otoczeniem i charakterem Bielan.

Do tej pory miejscowi urzędnicy byli rozmieszczeni w 10 budynkach na terenie całej dzielnicy. Dwa najbardziej oddalone od siebie urzędy dzieliła odległość aż 7 km.
Nowy budynek, usytuowany przy skrzyżowaniu ulic: Adama Jarzębskiego i Władysława Żeromskiego, ma 5 pięter, a jego powierzchnia wynosi 15 tys. m2, dzięki czemu pomieści wszystkie bielańskie wydziały. Pracownicy urzędu będą mogli obsłużyć do 1 000 interesantów dziennie (na Bielanach mieszka ok. 130 tys. osób).

 

Architektura

Nowy Ratusz Bielany wyraźnie góruje wśród kameralnych budynków dzielnicy. Dominującym akcentem przestrzennym jest, widoczna od ulicy Żeromskiego, główna bryła Ratusza, która została wyróżniona poprzez wysokość i kształt na planie ćwiartki koła. Wejście do budynku, poprzedzone zadaszonym portykiem, otwiera się na przestrzenny hall, który łączy wszystkie poziomy obiektu.
Prestiżowy charakter i funkcja Ratusza wymagały zastosowania materiałów o wysokich walorach estetycznych i użytkowych. Główne wejście zostało wstawione w szklaną trzykondygnacyjną ścianę oddzielającą główny hall od placu wejściowego. Dzięki zastosowaniu jednorodnej, szklanej płaszczyzny uzyskano wysoki stopień integracji wnętrza hallu z zadaszonym placem wejściowym, stanowiącym jedną funkcjonalną całość.

Transparentność systemów Reynaers

Fasady Ratusza w całości zostały wykonane w systemie Reynaers CW 50, wpuszczającym do budynku maksymalną ilość światła. Ten sam system został użyty do wnęk łączników między głównymi budynkami oraz – odpowiednio wzmocniony stalowymi słupami zamontowanymi wewnątrz profili aluminiowych – do wykonania świetlików dachowych.

W stolarce okiennej (okna uchylne wpinane w fasadę za pomocą profilu adaptacyjnego) zastosowano system Reynaers CS 68. Jest to trójkomorowy system okienno-drzwiowy z paskami termoizolacyjnymi. Zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i optymalny poziom bezpieczeństwa.
Do wykonania stolarki drzwiowej wewnątrz budynku zastosowano natomiast system Reynaers CS 59 Pa, służący do budowy eleganckich, nieizolowanych konstrukcji aluminiowych w przystępnej cenie.
Oba powyższe rozwiązania Reynaers należą do serii Concept System® − modułowych systemów do stolarki aluminiowej, zawierających szeroki wybór w pełni zamiennych profili aluminiowych i akcesoriów.
W oknach zastosowano ponadto specjalne rozwiązanie – profil dekoracyjny w systemie Reynaers CW 50, imitujący 200-milimetrową półkę. Panele elewacyjne, sufity podwieszone mocowane na systemowym ruszcie oraz obudowę pasa podokiennego na elewacji zachodniej wykonano z aluminiowych paneli Reynaers Reynaclad. Natomiast łamacze światła na elewacji wschodniej zostały zbudowane z wykorzystaniem systemu osłon przeciwsłonecznych Reynaers BS 30, z lamelami w kształcie litery Z.

 

Architektura nowego Ratusza Bielany, dzięki transparentnym systemom Reynaers, w sposób szczególny podkreśla dostępność budynku, co jest niezwykle istotne w przypadku siedzib lokalnych władz. Otwarty charakter ma w szczególności przeszklenie od strony placu wejściowego, które niejako zaprasza mieszkańców dzielnicy do środka. Dzięki odbijającym się w szklanych taflach fasady drzewom z pobliskiego parku, obiekt zyskuje dodatkowe wrażenie lekkości i przestronności.

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >