Ubezpieczanie na czas okresowej pracy na wysokościach

Ubezpieczanie na czas okresowej pracy na wysokościach

Podczas wykonywania jakichkolwiek pracy najważniejsza rzeczą powinno być zapewnienie bezpieczeństwa sobie i osobom znajdującym się w najbliższej okolicy lub strefie ewentualnego zagrożenia. Czasem jednak nawet zastosowanie wszystkich zalecanych środków ostrożności nie wystarczy, aby uniknąć mniej lub bardziej groźnych wypadków. Czytaj dalej

Przepisy i własne możliwości

Przepisy BHP także nie są w stanie zapobiec wszystkim możliwym scenariuszom jaki mogą się przytrafić w trakcie pracy. Szczegółowy charakter wykonywanych czynności wymaga oczywiście odpowiednich środków ochrony. Takim szczególnym przypadkiem jest praca na wysokości. Wykonując takie prace zawodowo należy przejść odpowiednie badana, których wynik dopuszcza lub wyklucza wykonywanie przez nas prac na określonej wysokości. Jeśli jednak planujemy drobne prace nap przykład na dachu czy balkonie na własną rękę warto przemyśleć ocenę swoich możliwości, a jeśli się na nie zdecydujemy bezwzględnie skorzystać z odpowiednich zabezpieczeń.



Ochrona zdrowia i życia

Przyczyną większości wypadków w domu jest bezmyślność i brawura. Pracując na przykład na dachu pamiętajmy o uprzężach, przemyślmy plan pracy, zabierzmy potrzebne narzędzia w jednej walizce i odkładajmy je, aby nie zalegały pod nogami znacznie zwiększając zagrożenie wypadkiem. Zachowajmy także rozsądek podczas prac, pośpiech i lekceważenie przepisów zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.



Ubezpieczenie

Dla poprawy komfortu psychicznego, a co za tym idzie pracy w mniejszym stresie wykupmy odpowiednie ubezpieczenie na czas prowadzonych prac. Wśród ofert ubezpieczalni z pewnością znajdziemy taką usługę. Może to być również ubezpieczenie w szerszym zakresie, które obejmie między innymi wypadki związane z pracą na wysokościach. Warto zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczalni w tym zakresie. Musimy także dopytać się o warunki jakie musimy spełnić, aby ewentualne ubezpieczenie zostało nam wypłacone. Żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania jeśli stwierdzi, że nie podjęliśmy odpowiednich kroków mających na celu zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas wykonywanych prac. Szczegóły co do tej kwestii możemy znaleźć także w warunkach umowy podpisanej z ubezpieczycielem.

Skutki upadku z wysokości

Skutki upadku nawet z niedużej wysokości mogą być bardzo poważne. Co gorsza możemy nie odczuć ich od razu. Oczywiście wszelkiego rodzaju złamania, skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia odczujemy niemal natychmiast. Inaczej może być w przypadku różnego rodzaju wstrząsów towarzyszących takiemu wypadkowi. Pozorny brak uszkodzeń ciała może odbić się niekorzystnie na naszym układzie neurologicznym, a takie urazy są najczęściej nieodwracalne. Złamana ręka czy noga się zrośnie. Oczywiście nie po takim urazie kończyna nigdy już nie będzie w stu procentach sprawna, ale najczęściej będziemy mogli normalnie funkcjonować. Nie jest to więc kontuzja błaha i często wymaga żmudnego leczenia i rehabilitacji. Uszkodzony układ nerwowy jest natomiast nienaprawialny. Oczywiście medycyna nieustannie się rozwija i prowadzone są badania nad układem nerwowym jednak na chwile obecną nie ma możliwości ingerencji w ten obszar ludzkiego ciała, a przynajmniej nie są to metody powszechne i sprawdzone.

Reasumując: warto dbać o własne zdrowie ponieważ jego całkowita odbudowa jest niemożliwa. Przepisy BHP nie są stworzone przeciwko nam, a rozsądek jest naszym sprzymierzeńcem. Analiza zagrożeń oraz przeciwdziałanie im powinno poprzedzać wszystkie nasze działania. Uważajmy na siebie.

Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 236

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >