Częste włączanie się pompy na podgrzew c.w.u.

« Powrót do grupy: Robimy instalację hydrauliczną i grzewczą

12 lipca 2011, 22:53

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam,
Piszę w związku z następującym problemem. Posiadam instalację ogrzewania domu jednorodzinnego z pompą ciepła NIBE Fighter 1140 o mocy 10kW, ze zbiornikiem buforowym i zbiornikiem c.w.u. Dolnym źródłem ciepła są 4 sondy pionowe. Instalacja zapewnia ciepło na ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. Dom zlokalizowany w województwie warmińsko-mazurskim. Instalacja działa bezawaryjnie od 2 lat, zużycie energii na ogrzewanie jest takie jak przewidywane przez producenta i firmę instalującą pompę. Natomiast zużycie energii na przygotowanie c.w.u. jest dwa razy większe niż przewidywane.
Ale nie w tym tkwi główny problem a zarazem moje pytanie, choć pośrednio się z tym wiąże.
Chodzi o stratę temperatury w zbiorniku c.w.u. i zbyt częste (moim zdaniem) włączanie się pompy ciepła na tryb grzania c.w.u. Nastawy w pompie są takie, że podgrzewanie wody włącza się gdy temp. spadnie poniżej 41°C, a wyłącza się po podgrzaniu do 50°C. Strata ciepła ze zbiornika jest tak szybka że w przeciągu 3 h temperatura spada do 41 stopni powodując ponowne włączenie się pompy ciepła. Oczywiście, przy zerowym poborze wody. Pompa cyrkulacyjna jest wyłączona. Ten spadek wydaje mi się zbyt duży jak na przewodzenie ciepła przez ścianki zbiornika. Wydaje mi się, że ciepło to jest odbierane przez zimniejszą wodę krążącą w instalacji. Dlatego mam podejrzenie, że coś w samej instalacji jest nie tak (np. brak zaworu zwrotnego, lub czegoś innego, nie wiem nie znam się). Bardzo prosiłbym o rzeczową poradę w tej sprawie. Dla chcących pomóc mogę podesłać na mejla schemat instalacji, zdjęcia kotłowni oraz dzienny monitoring zużycia energii za 2010 i połowę 2011 roku.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

31 sierpnia 2022, 13:49

Zgadzam sie: good 0 bad

Tak. Ja rozwiązałem. Szukałem rozwiązania od 2008/9 roku aż do dziś! Do pompy Nibe Fighter 1140-12 mam zbiornik Nibe VPA. Jest to zbiornik z płaszczem a nie wężownicą. Czujnik temperatury jest umieszczony na płaszczu a nie na zbiorniku z CWU. To co pompa widzi jako temp. CWU jest odczytem temp. wody z płaszcza (tej co ma za zadanie ogrzać CWU). Tak więc pompa dostaje informację, że podgrzała wodę do zadanej temperatury i się wyłącza. Płaszcz oddaje temperaturę do CWU i jego temperatura szybko obniża się a pompa ponownie się załącza. I tak „w koło Macieju”. Przełożyłem czujnik wyżej (płaszcz kończy się 30-40cm od góry, wycinając izolację) i teraz pompa załącza się 2-3 razy na dobę zależnie od zużycia CWU, ale pracuje nie 5 min a 30-40 min w cyklu.

14 lat szukania rozwiązania tego gównianego problemu, kilku specjalistów mad tym myślało

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Jakie ogrzewanie? Liczba postów: 370 Grupa: Robimy inst... Wybór ogrzewania to inwestycja na lata, więc nie można podejść do tego zbyt lekko. Na pewno firma https://sisettemp.pl/ będzie w stanie nam doradzić, jakie ogrz...
  • oczyszczalnia v szambo Liczba postów: 203 Grupa: Robimy inst... W życiu nie zdecydowałabym się na szambo!
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków? Liczba postów: 58 Grupa: Robimy inst... My zdecydowaliśmy się na przydomową oczyszczalnię biologiczną i to bardzo dobry pomysł, jeśli myśli się o ekologii a chce się też oszczędzić. Nasza EKO-BIO 2500...
  • Magazyn na paliwo Liczba postów: 29 Grupa: Robimy inst... Poszukuje sprawdzonej firmy, która oferuje karty flota. Ważna jest dla mnie szybka i prosta procedura. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Flotex Polska S...
  • montaż instalacji CO Myślenice Liczba postów: 2 Grupa: Robimy inst... Czy ktoś może polecić firmę zajmującą się montażem instalacji centralnego ogrzewania w Myślenicach? Chciałbym dowiedzieć się więcej o ich doświadczeniu i jakośc...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19133 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 210

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >