AKME rozpoczyna prace archeologiczno-budowlane w centrum Wrocławia

AKME rozpoczyna prace archeologiczno-budowlane w centrum Wrocławia

AKME, firma archeologiczno – budowlana rozpoczyna kolejną fazę prac badawczych przy ul. Rynek 60 we Wrocławiu. Naukowcy spodziewają się tam odkryć kolejny interesujący rozdział historii miasta lokacyjnego z XIII wieku.

Pierwszy etap prac archeologicznych na tym terenie przeprowadzono półtora roku temu. Wówczas na parceli przy ul. Rynek 60 archeolodzy z wrocławskiej firmy AKME znaleźli ślady po budynkach gospodarczych z przełomu XV i XVI wieku oraz częściowo rozebrany średniowieczny piec Hypocaustum z niespotykanymi, jak dotąd we Wrocławiu kamiennymi płytami. Teraz spodziewają się dalszych, równie ciekawych odkryć. – Ze względu na położenie terenu wśród zabudowy staromiejskiej, w pierwszym etapie prac nie mogliśmy się dostać do najstarszych warstw archeologicznych – wyjaśnia dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes firmy AKME. Jak dodaje, zbadane piwnice tej jednej z najstarszych wrocławskich kamienic świadczą o jej XIII-wiecznym pochodzeniu, a dwa znajdujące się tam bardzo tajemnicze, zamurowane dziś wejścia wiodły na ówczesny Rynek, którego poziom podniósł się od tego czasu o prawie 4 metry. – Podejrzewamy, że  badana działka w przeszłości mogła należeć do wójta.

Teraz mamy szansę to sprawdzić – wyjaśnia dr Limisiewicz. W okresie lokacji miast wójt był dziedzicznym urzędnikiem, stojącym na czele miasta lub gminy miejskiej. Reprezentował w mieście interesy księcia. Miał liczne i dochodowe przywileje, w tym posiadał wiele parceli w mieście. W późniejszym czasie zastąpiła go Rada Miejska.


Ponadto badany przez AKME teren to jedyna przy wrocławskim rynku działka, która nie zmieniła swojej pierwotnej wielkości. – Jest to tzw. działka pełnokuryjna, czyli pełnowymiarowa o wymiarach 60 x 120 stóp, tzn. 18,78 x 37,56 metrów. Była ona tym bardziej cenna dla właścicieli, że znajdowała się na rogu kwartału zabudowy. To dawało handlarzom możliwość prowadzenia sklepu z dwóch stron kamienicy i rozwiązywało problemy komunikacyjne – dodaje dr Aleksander Limisiewicz.


Prace archeologiczne na działce przy ul. Rynek 60 prowadzone są przez AKME na zlecenie firmy Gant Development i potrwają około pół miesiąca. Badania te stanowią dla archeologów duże wyzwanie organizacyjne m.in. ze względu na lokalizację inwestycji w samym sercu staromiejskiej zabudowy, objętej ochroną konserwatora zabytków. Firma AKME ma jednak bogate doświadczenie w tego rodzaju badaniach w centrach miast. Specjaliści z AKME odpowiedzialni byli m.in. za prace archeologiczne przy ulicach: Rynek, Igielna, Bernardyńska, Więzienna, Uniwersytecka, Szewska, Oławska i Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Ulice wrocławskiego Starego Miasta kryją wiele skarbów. Do najważniejszych znalezionych przez AKME należą m.in. tłok pieczętny Henryka IV Probusa z XIII wieku i fragmenty rytualnej rzeźni żydowskiej z XIV wieku.


Kompleksowe badania całych kwartałów oraz wszystkich parceli przyrynkowych firma AKME prowadziła również na Starym Mieście w Głogowie. Były to jedne z największych prac badawczych w Polsce, porównywalne jedynie z badaniami powojennymi Warszawy, Elbląga i Kołobrzegu.

Źródło: Profit Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17358 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 289

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >