Aktualności prawne – lista artykułów

Więcej za użytkowanie wieczyste w przypadku podwyżki?

Zgodnie z art. 77 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651) „Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, (…), podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. (…)”.

Deregulacja zawodu zarządcy

Z początkiem roku wchodzi w życie ustawa deregulacyjna. Osoby chcące wykonywać zawód zarządcy nieruchomości nie będą musiały posiadać licencji, a tym samym odpowiedniego wykształcenia. Zdaniem środowiska zawodowego to nie tylko psucie rynku, ale także realne zagrożenie dla wspólnot mieszkaniowych.

Elektroniczny PIT

Przygotowanie, wydruk, podpisanie i przesłanie tysięcy dokumentów PIT do urzędu skarbowego to proces, który wiąże się z wysokimi kosztami dla każdej organizacji. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą zredukować koszty rozliczeń podatkowych?

Dochodzenie roszczeń w sprawach medycznych poza sądem

W związku z nieprawidłowo prowadzonym leczeniem osoby/pacjenci doznają różnego rodzaju uszczerbków na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach niewłaściwe leczenie kończy się śmiercią pacjenta.

Zmiany prawne dotyczące czasu pracy

Wiele przedsiębiorstw z radością przyjęło nowelizację Kodeksu Pracy w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Choć weszła w życie 23 sierpnia 2013, wśród pracowników nieprzerwanie wzbudza wiele wątpliwości.

Nowy projekt ustawy mający wprowadzić instytucję - prawo zabudowy

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, efektem czego ma być wprowadzenie przez ustawodawcę do polskiego porządku prawnego nowej instytucji prawnej – prawa zabudowy.

Nowe przepisy dotyczące okien i drzwi balkonowych

Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzeniu ulegną wówczas parametry okien i drzwi balkonowych, mające istotny wpływ na ilość energii zużywanej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

Kiedy można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Problemy osób, które chcą sprzedać mieszkania otrzymane w spadku dotyczą najczęściej zagadnień podatkowych. Konkretnych sytuacji z praktyki, które przy tej okazji mogą się pojawić, można przytoczyć sporo.

Znak PN (Pol­ska Norma) dla produktów budowlanych

Firma wprowadzająca produkt na rynek spotyka się coraz częściej z koniecznością potwierdzenia zgodności wyrobu z konkretnymi wymaganiami. Mogą być one określone w przepisach prawa unijnego (np. dyrektywach) i/lub krajowego albo w Polskich Normach.

Do kogo należy balkon?

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie Wspólnoty.


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  43 44 45 46 47  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >