Aranżacja powierzchni części wspólnej w biurowcach

Aranżacja powierzchni części wspólnej w biurowcach

Efektywnie zaplanowana powierzchnia biurowa przynosi wymierne korzyści zarówno wynajmującemu, jak i najemcy.

 

O właściwie wykorzystanej powierzchni biurowej decyduje wiele czynników, jednym z ważniejszych są części wspólne budynku. Są to miejsca dostępne dla wszystkich osób znajdujących się w budynku biurowym i z reguły składają się na nie: lobby z recepcją, korytarze, hole windowe, schody, a także toalety.

 

 

Ze względu na rosnące wymagania dotyczące standardu oraz efektywności powierzchni biurowej, części wspólne budynku są przedmiotem co raz większej uwagi potencjalnych najemców, pracowników oraz klientów odwiedzających siedziby firm. Powoli zaczynają odgrywać znaczącą rolę przy wyborze lokalizacji biura. Dlatego deweloperzy dbają, aby te elementy budynku były jak najlepiej zaprojektowane.

 

Czytaj również: Jak urządzić wnętrza biurowe oraz sale konferencyjne?

 

Z punktu widzenia najemcy z jednej strony części wspólne powinny stanowić niewielki udział w powierzchni budynku, ponieważ zazwyczaj koszt ich utrzymania jest przenoszony proporcjonalnie do zajmowanej przez najemcę powierzchni. Z drugiej strony jednak odpowiednio zaaranżowane ułatwiają komunikację, dają poczucie prestiżu i wysokiego standardu.

 

 

Lobby budynku pełni ważną rolę w obiektach wysokiej klasy. Stanowi wizytówkę obiektu, powinno być zatem dobrze zaprojektowane i oświetlone. Centralny punkt stanowi zwykle recepcja budynku, zapewniająca całodobową ochronę i kontrolę dostępu do biur znajdujących się w budynku. W zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji oraz specyfiki, lobby jest także często połączone z powierzchniami usługowymi, np. restauracją, kawiarnią czy kioskiem. W lobby budynku mogą znajdować się też powierzchnie pełniące funkcję poczekalni lub wręcz umożliwiające spotkania z klientem. Obok lobby do najważniejszych części wspólnych budynku należą ciągi komunikacyjne. Efektywnie zaprojektowany trzon komunikacyjny powinien zminimalizować powierzchnię części wspólnej w obrębie kondygnacji oraz zapewnić dogodny dostęp do wind i toalet (jeśli te nie są zlokalizowane w obrębie biura). Części wspólne powinny ponadto być wykończone materiałami wysokiej jakości i dużej trwałości, świadczy to bowiem o jakości i wizerunku budynku.

 

Czytaj również: Gdzie szukać inspiracji do tworzenia oryginalnych aranżacji?

 

Zauważalny na rynku trend poprawy komfortu pracy ma wpływ na projekty nowoczesnych biurowców oraz wygląd części wspólnych. W nowopowstałym biurowcu Park Biznesu Teofilów w Łodzi na etapie projektowania zaplanowano na każdym piętrze w pełni wyposażone aneksy kuchenne. Niejednokrotnie jest to miejsce, w którym można się odprężyć i odstresować, co pozwala pracownikom bardziej efektywnie wykonywać swoje obowiązki jak również pełni ważną dla wielu pracodawców funkcję integracyjną.

 

 

Części wspólne budynku biurowego mają zatem bardzo istotny wpływ na efektywność powierzchni biurowej. Ich odpowiednie zaplanowanie może przynieść oszczędności dla potencjalnego najemcy, a jednocześnie zwiększyć dochody wynajmującego. Sposób aranżacji przestrzeni wspólnych decyduje o komforcie pracy, efektywnej komunikacji oraz o wizerunku budynku biurowego.

 

Czytaj również: Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem drewna

 

Efektywne wykorzystanie części wspólnych możliwe jest nie tylko dzięki firmom wynajmującym powierzchnie biurowe. Nie każdy pamięta, że deweloper, poza opłatami stałymi od najemców, może uzyskiwać także przychód instalując w częściach wspólnych bankomaty lub maszyny vendingowe z zimnymi napojami, kawą lub przekąskami. Części wspólne to także powierzchnia reklamowa wewnątrz budynku – klasyczna z plakatami i nowoczesna w ekranami LCD w holach windowych, windach i lobby gdzie można wyświetlać spersonalizowaną reklamę wizualną.

Źródło: 38 PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >