Budowa domu na kredyt

Budowa domu na kredyt

Niewielu Polaków stać na budowę domu, bez zadłużania się w banku. Z roku na rok coraz więcej osób zaciąga wieloletnie zobowiązania finansowe. Zabezpieczeniem dla nich jest najczęściej hipoteka.

Bardzo ożywiony rynek finansowy powoduje, że w Polsce niezwykle popularne stały się kredyty hipoteczne - mówi Jana Novaková, analityk finansowy ES POLSKA - Każdy, kto myśli o własnym domu, może wziąć pożyczkę pod jego budowę. Podstawową formą jej zabezpieczenia jest zazwyczaj hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane poprzez wpis do księgi wieczystej. Dzięki niej oprocentowanie kredytu jest dużo niższe - wyjaśnia Novaková.

Jak wybrać właściwą ofertę kredytową? Coraz więcej banków proponuje potencjalnym klientom bezpłatne konsultacje z doradcą finansowym. Warto odbyć kilka takich spotkań. Ułatwia to porównanie ofert oraz podjęcie decyzji dotyczących warunków kredytu: waluty, okresu spłaty oraz typu rat.

Pomocna może okazać się kalkulacja całkowitej ceny kredytu oraz potencjalnych kosztów związanych z jego obsługą - przekonuje Jana Novaková - Zawsze doradzamy naszym klientom, aby odpowiedzieli sobie na pytanie, czy na pewno stać ich na tak duże i wieloletnie zobowiązanie finansowe - dodaje Novaková.

Kolejnym etapem jest czasochłonne i uciążliwe zbieranie dokumentacji niezbędnej do udzielenia kredytu pod budowę domu. Bank musi uzyskać pełny obraz klienta, dlatego prosi o informacje dotyczące sytuacji prawnej i technicznej nieruchomości oraz samego kredytobiorcy. W praktyce, szybkie dostarczenie wszystkich wymaganych zaświadczeń skraca czas oczekiwana na decyzję kredytową.

Po otrzymaniu kompletu dokumentów, bank przeprowadza wycenę nieruchomości, określa jej wartość hipoteczną oraz analizę struktury prawno - finansowej projektu. Na podstawie wyników wyceny przygotowywana jest propozycja finansowania. Po uzgodnieniu wstępnych warunków doradca finansowy przygotowuje wniosek kredytowy. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje czyli: cel oraz wysokość pożyczki, terminy spłat, informacje o kredytobiorcy oraz jego dotychczasowych ewentualnych zadłużeniach i dokładny opis formy zabezpieczenia - hipoteki.

Ostatnim etapem starań o kredyt hipoteczny jest podpisanie umowy z bankiem.
Konieczna jest dokładna analiza jej treści - zaznacza Novaková - Doradzamy naszym klientom, aby wcześniej prosili swojego doradcę finansowego o projekt umowy kredytowej.
Niezwykle istotne jest sprawdzenie, czy nie ma w niej nieakceptowanych warunków oraz niezrozumiałych zapisów. Budowa domu, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, warto się dobrze przygotować i zabezpieczyć - przypomina analityk finansowy firmy ES POLSKA.

Źródło: Fleishman-Hillard sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 109 Grupa: Inwestycje W mojej ocenie jeżeli szukacie dobrego dewelopera w Krakowie to tutaj na pewno warto wymienić https://lokum-deweloper.pl/oferta/krakow / ponieważ mają świetne lo...
  • Czy za mieszkanie z ogródkiem zapłacimy więcej? Liczba postów: 6 Grupa: Inwestycje Użytkownik Gość: nika87 napisał: Na wybór mieszkania wpływają różne elementy, część z nich na pewno przekłada się na cenę, jak ogródek. Ostatnio czytałam fajny....
  • Jak powinien wyglądać nowoczesny biurowiec? Liczba postów: 54 Grupa: Inwestycje Oczywiście serdecznie Państwa zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą zarówno w zakresie mebli biurowych, sejfów, multimediów, czy także artykułów BHP które...
  • Bardzo oryginalne hotele Liczba postów: 4 Grupa: Inwestycje Ja mogę Ci polecić to miejsce http://koscierzynahotel.pl/ bardzo fajna miejscówka na wypoczynek w pięknym miejscu z naprawdę wygodnymi pokojami. Jeżeli szukasz....
  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1242 Grupa: Inwestycje Z pewnością przy takich inwestycjach liczyć się będzie odpowiednie rozplanowanie i zakup niezbędnych do tego maszyn, nie jest to wcale mały wydatek.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 16322 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >