Budownictwo i inwestycje: Nowoczesna winnica Bodegas Protos

Budownictwo i inwestycje: Nowoczesna winnica Bodegas Protos

W ostatnich latach prywatne bodegi – tradycyjne hiszpańskie winnice − zmieniają się w wielkie atrakcje turystyczne. Architekci stosują najwyższej jakości produkty budowlane, takie jak systemy aluminiowe Reynaers, by dzięki nim wydobyć na powierzchnię to, co na co dzień znajduje się pod ziemią.

Jedną z firm, która wprowadziła w życie ideę odnowy w sektorze winiarskim, jest winnica Bodegas Protos w Peñafiel – miasteczku położonym niedaleko Valladolid (Kastylia). Zabytkowa winnica skorzystała z pomocy zespołu angielskich architektów Richarda Rogera. Do obiektu składającego się pierwotnie jedynie z części podziemnej zaprojektowano jednokondygnacyjny budynek oraz znajdującą się pod nim dodatkową powierzchnię piwnic. O ile ta ostatnia została przeznaczona na dodatkową produkcję wina, to nowy budynek został przeznaczony dla gości. Znajduje się w nim, m.in. sala do degustacji wina, sala konferencyjną i restauracja. Wyróżniającym się elementem nowoczesnej konstrukcji budynku jest ogromna przeszklona fasada, do stworzenia której użyto systemu Reynaers CW 50.

Pod ziemią
Winnica Bodegas Protos usytuowana jest u podnóża wysokiej skały, na szczycie której wznosi się zamek a w nim Muzeum Winiarstwa. Bodegas Protos to obecnie 20 000 m2 powierzchni użytkowej, której większa część znajduje się pod ziemią, ponieważ produkcja wina wymaga temperatury od 14° do 16°C. Takie warunki termiczne osiąga się w tradycyjnej architekturze bez stosowania jakiegokolwiek chłodzenia. Instalacje do produkcji wina umieszcza się pod ziemią, na głębokości od 2 do nawet 30 metrów. Budowa instalacji wiąże się ze znacznymi kosztami, należy m.in. wykonać wykop
o wielkiej powierzchni. Jednak oszczędności osiągane podczas eksploatacji bodegi oraz jej minimalny wpływ na otaczające ją środowisko, z nawiązką kompensują koszty inwestycji.

Na powierzchni
Nadziemna część bodegi otrzymała nietuzinkowy wygląd. Przestrzeń od dachu do największej, podziemnej części nowego budynku, w której ma miejsce produkcja wina, wypełnia przeszklona fasada stanowiąca najatrakcyjniejszą część elewacji. Ten jej fragment, oraz przeszklone ściany wewnętrzne, wykonano z zastosowaniem systemu CW 50 Reynaers. Jest on wykorzystywany do wykonywania ścian osłonowych, połaci dachowych i konstrukcji przestrzennych. System CW 50 daje nieograniczoną swobodę tworzenia, a dzięki smukłym 50 mm profilom nośnym wpuszcza do budynku maksymalną ilość światła.
Co więcej, budynek posiada charakterystyczną konstrukcję dachu, złożoną z pięciu połączonych ze sobą łukowych stropodachów, przy czym każdy kolejny jest lekko cofnięty w stosunku do poprzedniego. Podzielenie dachu na pięć części konstrukcyjnych sprawia, że budynek wydaje się mniejszy i dobrze wpasowuje się w tradycyjny krajobraz, będący mozaiką pól i winnic z widocznymi gdzieniegdzie dachami gospodarstw.

W celu utrzymywania temperatury na stałym poziomie z jednoczesnym zapewnieniem ochrony przeciwsłonecznej wentylowany dach posiada pokrycie z dachówki. Gwarantuje on stałe odprowadzanie na zewnątrz powstającego w budynku ciepła, przy czym przez swoją konstrukcję, redukuje nagrzewanie obiektu do 30 procent. Ponadto, dach tworzy nawis zachodzący za przeszkloną elewację, dodatkowo chroniąc ją w ten sposób przed działaniem promieni słonecznych.
Ciekawostką jest, że nowy budynek winiarni został połączony z jej zabytkową częścią piwnic za pomocą specjalnego tunelu.
Życzeniem właściciela było aby naziemnej części bodegi nie nadawać przemysłowego wyglądu, dlatego też na etapie wykończenia wykorzystano tradycyjne materiały budowlane, tj. ceramikę, kamień i drewno.

Nowy budynek Bodegas Protos zapewnił otwartość procesowi produkcji wina, który wcześniej ukryty był pod ziemią. Teraz turyści wstępujący na szlachetne Protos Gran Reserva, mogą nie tylko rozkoszować się jego smakiem, ale także zobaczyć proces produkcji wina na własne oczy.

Źródło: PUBLINK PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaka brama garażowa? Liczba postów: 128 Grupa: Innowacje w... A ja uważam, że Wiśniowski ma bardzo wysokiej jakości bramy segmentowe i są naprawdę solidne. Kupowałem w salonie Mikea-tychy i jestem naprawdę zadowolony.
  • Bloczki betonowe opinie Liczba postów: 29 Grupa: Innowacje w... My stawialiśmy budynek z klasycznych bloczków i nie mamy na co narzekać. Dobre ceny i też budynek fajnie się trzyma.
  • Osuszanie mieszkań- co radzicie ? Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Trzeba wybrać dobry osuszacz który skutecznie wyciągnie całą wilgoć z mieszkania kiedy jest problem z wilgocią.
  • Sufity napinane Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Mi się przyznam, że takie sufity napinane bardzo się podobają. Mamy zamiar zrobić sobie taki w salonie.
  • Jaka klimatyzacja? Liczba postów: 128 Grupa: Innowacje w... A może jednak lepszą opcją będzie wybór bezpiecznej i efektywnej wersji rekuperacji.

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 15719 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >