Czy należy bać się nowej ustawy konsumenckiej?

Czy należy bać się nowej ustawy konsumenckiej?

Pośrednicy chcą mieć umowy jak najprostsze, żeby klienci nie musieli zastanawiać się nad ich postanowieniami. Po wejściu w życie nowej ustawy zostaną one znacznie rozbudowane, a co za tym idzie - prawdopodobnie mniej zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta - mówi w wywiadzie dla GazetaPrawna.pl Karolina Kisiel, Członek Zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

Wchodząca w życie 25 grudnia ustawa konsumencka obejmie swoim zakresem podmiotowym pośredników nieruchomości. Czy nowe przepisy ustawy dotyczące odstąpienia od umowy i spełnienia obowiązków informacyjnych będą miały wpływ na inne podmioty działające na rynku nieruchomości?

 

Do tej pory wszystkie umowy dotyczące nieruchomości zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość wyłączone były spod jurysdykcji ustaw konsumenckich. Przepisów nowej ustawy (z wyłączeniem rozdziału II) nie będzie stosować się jedynie do umów dotyczących ustanawiania, nabywania i przenoszenia własności nieruchomości lub innych praw do nieruchomości oraz do umów dotyczących najmu pomieszczeń do celów mieszkalnych. Oznacza to, że oprócz pośredników nieruchomości do nowych przepisów dostosować muszą się również zarządcy nieruchomości, choć ich kontakt z konsumentami wydaje się ograniczony. Ustawa będzie miała natomiast zastosowanie także do umów obligacyjnych takich jak dzierżawa czy użyczenie.

 

Czytaj również: Licencja Zarządcy Nieruchomości oraz Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

 

A jeśli chodzi o deweloperów?

Nie będą musieli stosować się do nowych przepisów, ponieważ ustawa deweloperska jest lex specialis wobec ustawy konsumenckiej.

 

Czego zatem najbardziej boją się pośrednicy nieruchomości?

Pośrednicy w około 90 proc. zawierają umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. Największy problem sprawią im więc przepisy dotyczące odstąpienia oraz spełnienia obowiązków informacyjnych. Nie zawsze rozumieją w jaki sposób mają je określić w umowie. Zastanawiają się również, czy obowiązki informacyjne mogą być spełnione w osobnym formularzu.

 

Czytaj również: Ułatwienia w Prawie budowlanym od roku 2015

 

Uwzględnienie wszystkich punktów np. w regulaminie nie wydaje się przecież sprawą problematyczną.

Jeśli chodzi o formularz odstąpienia od umowy to nie powinien on powodować większych problemów, gdyż jego wzór załączony jest w ustawie. Kłopoty z interpretacją mogą powodować natomiast np. takie określenia jak chociażby "termin realizacji zobowiązania przez konsumenta" lub "termin związania umową". Pośrednicy mają bowiem zwyczajowe zastrzeżenia umowne uniemożliwiające klientowi przez określony czas po rozwiązaniu umowy dokonania transakcji poza biurem. Obecnie nie do końca jest jasne, czy takie zapisy będą mogły dalej być umieszczane w umowach, tym bardziej, że znaczna ilość postanowień trafia do rejestru klauzul niedozwolonych.

 

Zbyt długie i skomplikowane umowy nie leżą raczej w interesie pośredników nieruchomości.

Pośrednicy chcą mieć umowy jak najprostsze, żeby klienci nie musieli zastanawiać się nad ich postanowieniami. Po wejściu w życie nowej ustawy zostaną one znacznie rozbudowane, a co za tym idzie - prawdopodobnie mniej zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta.

Źródło: Instytut Gospodarki Nieruchomości / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >