Dlaczego wynajęcie fachowca do odbioru technicznego się nam opłaci?

Dlaczego wynajęcie fachowca do odbioru technicznego się nam opłaci?

Popyt na mieszkania jest bardzo duży, mimo wysokich cen. Społeczeństwo bogaci się na tyle, że jest w stanie pozwolić sobie na zaciąganie kredytów hipotecznych (bez szkody dla domowego budżetu), albo nawet na spłatę całej sumy po nabyciu domu. Tym niemniej, jest to inwestycja bardzo poważna, dlatego trzeba mieć stuprocentową pewność, że w zakupiony lokal nie będziemy musieli wkładać kolejnych środków finansowych. W takim przypadku przydaje się pomoc fachowca.

 

Pod pojęciem “odbiór mieszkania” kryją się dwa znaczenia. Pierwszym będzie odbiór kluczy od dewelopera i ostateczne przekazanie własności. Drugi - i ważniejszy - to odbiór techniczny, za sprawą którego nie zostajemy jeszcze właścicielami nieruchomości, ale sprawdzamy, czy deweloper wywiązał się ze swojej części umowy.

 

Proces budowy w dzisiejszych czasach jest dosyć szybki (w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia kiedyś, kiedy to kilka lat na postawienie domu bywało niekiedy faktem). Wynika to z bardzo dużego zapotrzebowania, bo rynek jest chłonny, a chętnych tylko przybywa. 

 

Dlaczego wynajęcie fachowca do odbioru technicznego się nam opłaci?

 

Czytaj również: Jak w czasach pandemii kupić mieszkanie?


Tym niemniej, kiedy napędzamy ten popyt, pojawia się pośpiech - a to z kolei skutkuje nieprawidłowościami w budownictwie. Ustawa deweloperska z 2011 wprowadziła dużo obostrzeń, między innymi konieczność przeprowadzania odbioru technicznego przez nabywcę.  

 

Co sprawdzamy na odbiorze technicznym?

Deweloper ma za zadanie pokazać nam mieszkanie gotowe - ocena, czy nadaje się ono faktycznie do życia, należy już do nas. Są to istotne kwestie związane zarówno z bezpieczeństwem, jak i komfortem użytkowania lokalu.

 

Jeżeli zatrudnimy specjalistę jako pełnomocnika w trakcie odbioru technicznego, sprawdzi on dla nas wszystkie wymienione wyżej elementy. Będzie mógł on zrobić dokładną inspekcję instalacji elektrycznej oraz rur prowadzących wodę do pitną. Dodatkowo, jego zadaniem będzie również ocena krzywizn zewnętrznych parapetów (nie mogą być proste, żeby deszczówka nie wlewała się do domu podczas burzy). Sprawdzić powinien on także ściany, grubość podłogi (kwestia ogrzewania i ciepła) oraz wiele innych rzeczy - czasem także kubaturę domu czy wielkość mieszkania.

 

Postawmy na wiedzę fachowców

Wstępny ogląd techniczny mieszkania musi być wykonany przez profesjonalistę także dlatego, że będzie miał on wgląd w naszą umowę i dowie się również, jakie ustalenia zawarliśmy z deweloperem. Dzięki temu będzie on w stanie wszystko to wyegzekwować podczas odbioru technicznego. Zadaniem dewelopera będzie z kolei spisać dokładny protokół - zobowiązany jest on bowiem do naprawienia usterek. 

 

Reasumując, odbiór domu jest szczególnie ważny! Specjalista jest w stanie pomóc nam uchronić się przed kosztownymi remontami w przyszłości, nie mówiąc już o tym, że jego fachowa ekspertyza zapewni nam bezpieczeństwo. Co więcej, będziemy mogli w ten sposób dowiedzieć się, czy deweloper był wobec nas uczciwy. Najważniejsze jest jednak to, byśmy postawili na fachowca, który naprawdę zna się na rzeczy - warto sprawdzić w Internecie, kto cieszy się dobrą opinią klientów!

 

Czytaj również: Kupno mieszkania w stanie deweloperskim - co się dokładnie kryje pod pojęciem stan deweloperski?

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >