Dom Zerokosztowy w Warszawie - prezentacja online

Dom Zerokosztowy w Warszawie - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. Tym razem zapraszamy na wirtualny spacer po Domu Zerokosztowym zaprojektowanym przez pracownię Eureka Architekci. W tej realizacji nic nie jest przypadkowe, każda forma i rozwiązanie służą wspólnemu celowi: maksymalnemu obniżeniu kosztów utrzymania domu. Spotkanie odbędzie się 24 września 2020 o godz. 11:00, poprowadzą go autorzy projektu: Maria Kopczyńska-Martinez oraz Daniel Martinez Garcia. Zapraszamy do rejestracji. Czytaj dalej

 

Obniżanie kosztów utrzymania budynku mieszkalnego stawia sobie za zadanie wielu architektów, szukających form dla obiektów pasywnych i energooszczędnych, niezależnie od tego, czy mają one pełnić funkcje publiczne czy mieszkalne.


Dom Zerokosztowy został zaprojektowany i zbudowany tak, by już dzięki swojej konstrukcji zużywać mniej energii. Założony na planie zbliżonym do kwadratu – taki kształt minimalizuje straty energii przez ściany – ma jedną kondygnację i ściany wykonane z prefabrykowanych elementów z keramzytobetonu. Dodatkowo pozyskuje energię elektryczną i cieplną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu. Latem, gdy panele produkują dużo energii, jej nadwyżki są oddawane do sieci, co obniża rachunki zimą, kiedy niedobory energii trzeba uzupełniać ogrzewaniem i prądem sieciowym.


Dom Zerokosztowy w Warszawie - prezentacja online

 

Czytaj również: Ostatnie dni na zgłoszenie gotowych realizacji do konkursu Fasada Roku 2020

 

Dom ma powierzchnię 143 m2 i sporo urządzeń automatycznie sterujących i kontrolujących – to np. elektryczne sterowane termostatami ogrzewania, alarm, okna z radiowo sterowanymi żaluzjami fasadowymi, automatyczne nawadnianie ogrodu.


Przemyślane połączenie odpowiedniej bryły architektonicznej z zastosowaniem odpowiednich materiałów oraz urządzeń i instalacji poskutkowały tym, że jak do tej pory właścicielka domu w ciągu roku wydała na energię 200 zł (to koszt utrzymania sieci energetycznej). Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wyniósł około 40 tys. złotych.


Prowadzący prezentację: 

Maria Kopczyńska-Martinez, Eureka Architekci

Daniel Martinez Garcia, Eureka Architekci

 

Rejestracja na prezentację: TUTAJ

Wydarzenie na FB: TUTAJ

 

Czytaj również: Grupa VELUX zneutralizuje całkowity historyczny ślad węglowy firmy i osiągnie Dożywotnią Neutralność Węglową we współpracy z WWF

 

Patroni medialni:

TVP Kultura, LaVie, NOWY MAGAZYN, MAGAZIF

budnet.pl, mieszkaniezpomyslem.pl, swiatnaobcasach.pl

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

2020-09-22
Źródło: Klaxon Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16100 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 339

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >