Biznes – lista artykułów

Wzrasta zadłużenie polskich przedsiębiorstw, wstrzymywane są nowe inwestycje

– Największy udział w zadłużeniu przedsiębiorstw, sięgający 2 mld zł, ma branża handlowa. Dalej jest branża budowlana – 1,2 mld zł oraz transportowa – 1,1 mld zł. One są najbardziej wrażliwe na zmiany koniunkturalne – mówi Emanuel Nowak, ekspert Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Wraz z gwałtownie rosnącymi kosztami prowadzonej działalności pojawiają się też opóźnienia w płatnościach. To oznacza zwiększone ryzyko dalszego zadłużania się polskich przedsiębiorców. W trudnym otoczeniu większość firm skupia się po prostu na przetrwaniu i utrzymaniu płynności finansowej, odkładając decyzje inwestycyjne na lepsze czasy.
05-10-2022

Czy pracownikowi, który jest twórcą wynalazku w zakładzie pracy należy się dodatkowe wynagrodzenie?

W codziennej praktyce spotykam się z licznymi sytuacjami w których przedsiębiorca dokonuje zgłoszenia do ochrony wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego, wskazując przy tym osobę twórcy, będącego jego pracownikiem. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy pracownikowi, który w ramach świadczenia pracy opracował rozwiązanie, zgłoszone następnie przez pracodawcę do ochrony jako wynalazek, wzór użytkowy lub wzór przemysłowy, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
04-10-2022

Solidne usługi transportowe międzynarodowe - adres, który należy znać

Przewóz towarów oraz transport drogowy mają dziś kluczowe znaczenie na całym świecie. Przedsiębiorstwa wytwarzające różnego rodzaju towary czy też firmy handlujące różnorodnymi produktami, muszą z niego korzystać co i rusz. Nie zawsze trzeba jednak inwestować w rozwój własnego zaplecza transportowego. Dobrym rozwiązaniem może się tutaj stać solidny kontrahent z branży logistycznej, który przewiezie dla nas wszystko to, co powinno dotrzeć do naszych odbiorców. Drogowy transport towarów cały czas się rozwija i pozwala dotrzeć nawet do najmniejszych miejscowości gdzieś na krańcach mapy. Jeśli więc interesuje nas, np. transport ponadgabarytowy albo zwykły transport towarów, to powinniśmy znaleźć kogoś, kto go dla nas zorganizuje od A do Z.
04-10-2022

Rozpocznie się rekultywacja hałd kopalnianych do odzysku węgla

Na przełomie 2022 i 2023 roku w LW Bogdanka powstanie pierwsza pilotażowa instalacja do odzysku węgla z hałd kopalnianych. To początek programu rekultywacji pogórniczych terenów, który ma umożliwić pozyskanie rocznie ok. 2 mln t pełnowartościowego węgla. Surowiec będzie mógł być wykorzystywany potem w energetyce zawodowej i ciepłownictwie. Program ma także uwolnić grunty, które Enea, właściciel lubelskiej kopalni, chce przeznaczyć pod inwestycje w OZE. Z hałd można odzyskać nie tylko węgiel, lecz także inne surowce do wykorzystania m.in. w budownictwie. – Projekt ma ogromny potencjał środowiskowy, ekonomiczny i surowcowy. W ten sposób chcemy realizować ideę budowy gospodarki obiegu zamkniętego – dodaje Paweł Majewski, prezes Grupy Enea, do której należy kopalnia. Inicjatywa została zarekomendowana przez zespół ekspertów gospodarczych ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasina.
30-09-2022

Łączenie pracy i studiów to coraz popularniejszy trend wśród młodych

Pierwszego października około 1,2 miliona studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Z powodu stale rosnących kosztów życia i astronomicznych cen wynajmu mieszkań, znaczna część z nich będzie szukała stałej lub dorywczej pracy. Na jakie stanowiska i stawki mogą liczyć studenci?
28-09-2022

Przeprowadzka Grupy PGM z Warszawy do Lublina

Grupa PGE w tym tygodniu oficjalnie przeprowadziła się z ul. Mysiej w Warszawie do nowoczesnego biurowca przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To tu będzie się mieścić nowa oficjalna siedziba koncernu energetycznego. Przeprowadzka ma zapewnić mu optymalizację kosztową i dopływ nowych, wykwalifikowanych kadr, ale skorzystają na niej również okoliczne samorządy. Ministerstwo Aktywów Państwowych liczy, że będzie to dobry przykład dla innych spółek i motywacja do przenoszenia części kompetencji z Warszawy do mniejszych miast w Polsce.
28-09-2022

Dekarz - zawód, w którym zawsze jest praca

Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się również brak fachowców takich jak dekarze. To profesja deficytowa, którą w ciągu najbliższych lat może czekać prawdziwe odrodzenie. Z początkiem września edukację rozpoczęli uczniowie szkół i klas, specjalizujących się w nauczaniu tego zawodu, a wśród tych placówek jest m.in. 25 jednostek biorących udział w projekcie Zawód Przyszłości Dekarz. Jaką ścieżką trzeba podążyć, aby stać się dekarzem i jak poszerzyć swoje kompetencje w tym zawodzie? Przygotowaliśmy przegląd możliwości dla przyszłych i obecnych dekarzy.
28-09-2022

Pakiet New Energy - abonament na energię dla przedsiębiorców

83 proc. firm handlowych i 82 proc. firm produkcyjnych wskazuje, że wysokie ceny energii stanowią dla nich obecnie największą barierę w prowadzeniu działalności – wynika z badania PIE i BGK. Aby ograniczyć koszty i uniezależnić się od gwałtownych wahań na rynku energii, wiele przedsiębiorstw planuje albo już realizuje inwestycje we własne źródła OZE. W trudnym otoczeniu gospodarczym nierzadko trudno jednak wygospodarować na ten cel duże środki albo sięgnąć po kredyt. Dlatego na polskim rynku popularność zyskuje model abonamentowy, czyli formuła as a service. Firma otrzymuje w nim własne źródło OZE bez wkładu własnego i dokonywania inwestycji na start, a przy tym ma zagwarantowaną energię po stałej cenie przez wiele lat i może rozszerzyć swój abonament o takie usługi takie jak np. kogeneracja czy własny magazyn energii.
23-09-2022

W wielu firmach wzrasta zainteresowanie metawersum i sztuczną inteligencją

W dobie pandemii większość pracowników biurowych realizowała zadania zdalnie, poprzez komunikatory odbywały się również rozmowy rekrutacyjne. Choć sytuacja epidemiczna jest już mniej poważna, to pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i hybrydowej i nie chcą z niej rezygnować. Działy HR nie przestają też umawiać kandydatów na spotkania zdalne. W niedalekiej przyszłości nowym miejscem pracy, rekrutacji i szkoleń najprawdopodobniej stanie się metawersum.
22-09-2022

Dlaczego warto podnosić kompetencje pracowników w zakładach produkcyjnych

Od kilku lat obserwujemy rozwój produkcji – zwiększenie wydajności linii, wprowadzanie rozwiązań z zakresu IT czy dbałość o ergonomię. Za te zmiany odpowiada technologia i czynnik ludzki – wykwalifikowany zespół. Dlatego operatorzy, kierownicy zmiany czy inżynierowie procesu odgrywają tak ważną rolę. Gdzie znaleźć osoby na te stanowiska? Najlepiej we własnej firmie. O tym, dlaczego warto i jak inwestować w rozwój pracowników rozmawiamy z Konradem Śmiałowskim – kierownikiem produkcji w firmie Cedo.
21-09-2022


Stron: 224 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17913 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >