Drugi ośmiotysięcznik w ciągu jednego roku zdobyty przez kolejną Polkę

Drugi ośmiotysięcznik w ciągu jednego roku zdobyty przez kolejną Polkę

Magdalena Gorzkowska – polska alpinistka i himalaistka – 27 września o godz. 6:35 zdobyła ośmiotysięcznik Manaslu w Nepalu. Polka wraz ze swoim partnerem w wyprawie InPost Manaslu 2019 – Pembą Sherpa Lamą – dotarli na wierzchołek góry bez dodatkowego tlenu. Tym samym Magdalena stała się trzecią Polką, której udał się taki wyczyn – do tej pory zrobiły to jedynie Wanda Rutkiewicz oraz Kinga Baranowska. Czytaj dalej

 

 

InPost Manaslu 2019 Expedition rozpoczął się 8 września – wtedy Magdalena Gorzkowska wyleciała do Pragi, skąd wyruszyła w dalszą podróż do Nepalu. Polka całą drogę wyprawy – począwszy od trekkingu do Tilje, aż do wejścia na szczyt Manaslu – pokonała z Pembą Sherpa Lamą, doświadczonym himalaistą. Manaslu to drugi w tym roku ośmiotysięcznik – po Makalu – który polska himalaistka zdobyła bez dodatkowego tlenu. Jest to też trzeci ośmiotysięcznik, na którego szczyt Polka dotarła w ciągu ostatnich 16 miesięcy. 


Drugi ośmiotysięcznik w ciągu jednego roku zdobyty przez kolejną Polkę

 

Czytaj również: KRISPOL sponsorem tytularnym 1 ligi siatkówki


„27 września już na zawsze zapisze się w historii polskiego himalaizmu i sportu jako dzień wielkiego triumfu – sukces InPost Manaslu 2019 Expedition. Magda spełniła swoje wielkie marzenie, a my z zachwytem przyjęliśmy wiadomość o zdobyciu przez nią ósmej pod względem wysokości góry świata bez dodatkowego tlenu. To niesamowite dokonanie pokazuje siłę ludzkiego umysłu i ciała – głęboko wierzymy, że Magda w przyszłości zdobędzie Koronę Himalajów i Karakorum. Jako InPost będziemy ją w tym wspierać – Magdo, serdecznie gratulujemy wejścia na szczyt Manaslu. Twoja odwaga i siła są dla nas inspiracją” – powiedział Rafał Brzoska, prezes InPost.


Na koncie Magdaleny Gorzkowskiej jest Mount Everest i Makalu oraz nowo zdobyty Manaslu. Magdalena, to najmłodsza Polka, której udało się zdobyć najwyższy szczyt świata.


Drugi ośmiotysięcznik w ciągu jednego roku zdobyty przez kolejną Polkę

 

Czytaj również: Agnieszka Jerzyk nasza reprezentantka w Mistrzostwach Świata Ironman


„27 września o 6:35 stanęłam wraz z Pembą Szerpą na szczycie ósmej góry świata! Na grani szczytowej było bardzo wietrznie, ale udało nam się zdobyć wierzchołek Manaslu i upamiętnić tę wspaniałą chwilę. Serdecznie dziękuję InPost za wspieranie rozwoju polskich sportowców i umożliwienie im spełniania swoich marzeń” – powiedziała Magdalena Gorzkowska.


Magdalena Gorzkowska (ur. 30 kwietnia 1992 roku w Bytomiu) przed rozpoczęciem kariery himalaistki była uznaną lekkoatletką i sprinterką. W 2011 roku zdobyła srebro na mistrzostwach Europy juniorów, a rok później zajęła 20. miejsce w biegu na 100 metrów podczas mistrzostw Europy w gronie seniorów. Uczestniczyła w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 jako rezerwowa w sztafecie 4 × 400 metrów. Halowa wicemistrzyni kraju w biegu na 400 metrów (Spała 2013) oraz złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy (Tampere 2013). W marcu 2016 roku weszła w skład polskiej sztafety 4 × 400 metrów, która zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w Portland.

2019-10-01
Źródło: Genesis PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Profesjonalne Ozonowanie Liczba postów: 50 Grupa: Opinie Ozonowanie znajduje zastosowanie w wielu miejscach, a Airozone należy do firm oferujących tego rodzaju usługi. Zainteresowani mogą sprawdzić szczegóły dotyczące...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 1123 Grupa: Trudne tema... Jeśli mogę polecić dobrego prawnika, z którym warto skonsultować tę sprawę, to zachęcam do kontaktu z https://prawnik-rozwod.pl/.
  • nowa telewizja Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Współczesny widz nie zawsze ogląda telewizję o stałej porze i w jednym miejscu. Praca, podróże, obowiązki domowe oraz indywidualne zainteresowania sprawiają, że...
  • Części do samochodu - oryginalne, używane, czy zam... Liczba postów: 452 Grupa: Trudne tema... Ostatnio wymieniałem układ wydechowy w moim starym Golfie i zostałem z niepotrzebną, zużytą częścią w garażu. Szkoda mi było to wyrzucić na zwykły złom, bo dosk...
  • Przemysł chce inwestować, ale hamują go budżety, b... Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności Bardzo trafna analiza rynku. Brak kadr i opór przed AI to realne wyzwania dla przemysłu. Kiedy po analizowaniu tak wymagających raportów gospodarczych potrzebuj...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 21195 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 339

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >
/* */