Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ofertę deweloperów?

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ofertę deweloperów?

Koronawirus zdecydowanie wpłynął na sprzedaż deweloperów oraz liczbę nowych ofert. Sprawdzamy, gdzie miesięczne zmiany były największe. Kwiecień bieżącego roku można uznać za pierwszy miesiąc, w którym epidemia koronawirusa wywierała bardzo duży wpływ na rynek pierwotny. W marcu deweloperzy wprowadzali na rynek jeszcze wiele inwestycji zaplanowanych i przygotowanych na fali bardzo dobrej sprzedaży. Trzeci miesiąc roku przyniósł również finalizację transakcji uzgodnionych w rekordowo dobrym sprzedażowo styczniu i lutym. Czytaj dalej

 

Potwierdzenie stanowią dane wskazujące, że w skali całego kraju marcowa liczba nowych ofert i sprzedanych nieruchomości deweloperskich była zbliżona do średniej z minionego roku. Kwiecień przyniósł ogólnopolskie pogorszenie wyników dotyczących sprzedaży i liczby nowych ofert deweloperskich. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, gdzie miesięczne zmiany były największe. Okazuje się, że nie wszędzie kwietniowa sprzedaż spadła.   

 

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ofertę deweloperów?

 

Spadek dotyczący nowych ofert ze stolicy nie był duży

Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym zmiany liczby nieruchomości deweloperskich, które zostały wprowadzone na rynek w marcu i kwietniu 2020 r. Poniższy wykres przedstawia informacje na ten temat z dwudziestu najważniejszych rynków w Polsce oraz pozostałych lokalizacji (uwzględnionych razem). Dane, które eksperci RynekPierwotny.pl przedstawili na wykresie informują na przykład, że w kwietniu liczba nowych mieszkań wprowadzonych do stołecznej oferty spadła o 11% względem marca. To niezbyt duża zmiana zważywszy na okoliczności rynkowe. O wiele większe spadki odnotowano między innymi na terenie Krakowa (-44%), Gdańska (-89%) oraz Poznania (-74%). 

 

Pewnym zaskoczeniem wydają się natomiast duże dodatnie zmiany liczby nowych propozycji deweloperów z Wrocławia (+35%), Lublina (+69%) i Bydgoszczy (+38%). Na kilku mniejszych rynkach odnotowano jeszcze większe wzrosty. Przykład stanowi pow. poznański (+571%) oraz Szczecin (+413%). Z kolei w Gliwicach deweloperzy zrezygnowali z nowych inwestycji. Kolejnym ciekawym faktem jest tylko minimalna zmiana liczby nowych lokali i domów, które w kwietniu wprowadzono do sprzedaży na rynkach spoza pierwszej dwudziestki. 

 

Czytaj również: Jak się zmieni rynek nieruchomości w 2020

 

 

Miesięczna sprzedaż „M” wzrosła na przykład w Gdyni

Informacje dotyczące sprzedaży deweloperów również wskazują, że kwietniowe zmiany nie wszędzie były ujemne. Przykładowo w Gliwicach sprzedaż nowych mieszkań wzrosła około trzykrotnie względem marca (+201%). Duże wzrosty odnotowano też na terenie pow. wejherowskiego (+176%) i wołomińskiego (+78%), Gdyni (+66%), pow. warszawskiego zachodniego (+48%), pruszkowskiego (+47%) oraz poznańskiego (+32%). 

 

W skali całego kraju, kwietniowy bilans sprzedaży był jednak mocno ujemny (-41%), co wynikało między innymi ze sporych miesięcznych spadków widocznych na terenie Warszawy (-63% względem marca), Krakowa (-68%), Poznania (-66%) oraz Łodzi (-61%). Zaskakująco dobrze w kwietniu radził sobie natomiast wrocławski oraz gdański rynek pierwotny. Na pierwszym z nich odnotowano miesięczny spadek sprzedaży o jedną piątą, co jest dobrym wynikiem w obecnych okolicznościach. Z kolei kwietniowa sprzedaż nowych „M” na terenie Gdańska spadła tylko o 6% (zobacz poniższa tabela). 


Pojawiają się optymistyczne sygnały dla deweloperów

Kwiecień oprócz sporego spadku sprzedaży nowych „M” przyniósł informacje, które są bardziej optymistyczne dla deweloperów. Przykładowo prognoza Komisji Europejskiej zakłada, że polska gospodarka będzie jedną z najmniej dotkniętych kryzysem i odrobi prawie całą stratę PKB w 2021 r. Ta sama projekcja KE mówi również o wzroście bezrobocia do poziomu 7,5% pod koniec bieżącego roku. Wiele wcześniejszych prognoz było bardziej pesymistycznych. Jeżeli kolejne przewidywania makroekonomistów oraz sygnały z krajowej gospodarki będą pozytywne, to deweloperzy poczują się o wiele pewniej. Wpłynie to m.in. na poziom rabatów i liczbę promocji.

 

 

Czytaj również: Ograniczenie budowy nowych inwestycji - jakie są najważniejsze przyczyny poza COVID19

 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
2020-05-21
Źródło: RynekPierwotny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Przeprowadzka Liczba postów: 149 Grupa: Opinie Według mnie nie ma przeprowadzki, której nie można zrobić samodzielnie. Wystarczy tylko dobrze wszystko spakować i wziąć odpowiednie auto. Jasne z firmą może pó...
  • Niezbędny oryginał aktu notarialnego Liczba postów: 11 Grupa: Aktualności Ja z takimi sprawami tez do kancelarii http://www.notariusz-ligota.pl/#onas sie wole zwrocic zeby wszystko bylo zrobione tak jak trzeba.
  • Reklama firmy Liczba postów: 218 Grupa: Trudne tema... Dla mnie zawsze reklama jest bardzo ważna. Dlatego kilka tygodni temu podjąłem decyzję że skorzystam z http://mobilny-billboard.pl .
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 40 Grupa: Trudne tema... Najlepszy sklep internetowy z klasyczną biżuterią – [url] https://markowesrebro.pl/. Polecam!
  • Studia Liczba postów: 63 Grupa: Trudne tema... Ja jestem na 3 roku i teraz tez zainteresowaly mnie praktyki w kancelarii http://www.majewska-notariusz.pl/kancela rianotarialnapracapraktyka/ to jedna z lepszyc...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15986 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 130

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >