Jak szybko zbudować platformę e-commerce B2B w firmie?

Jak szybko zbudować platformę e-commerce B2B w firmie?

Zmiany zachowań konsumentów wpłynęły również na potrzeby klientów biznesowych. Są oni coraz bardziej wymagający i oczekują bezbłędnej interakcji online z firmą. Jak zatem stworzyć funkcjonalną platformę e-commerce B2B? I czy jest to możliwe w 2 tygodnie? Czytaj dalej

 

Jakie funkcje posiada dobra platforma e-commerce B2B?

Chociaż na rynku istnieje wiele sklepów online, tylko część z nich jest dopasowana do wszystkich potrzeb modelu B2B. Odpowiednie rozwiązanie powinno posiadać szereg funkcji z uwagi na:


 ·       ZARZĄDZANIE KONTEM i ZAMÓWIENIAMI:

- możliwość przypisania klientowi dedykowanego przedstawiciela handlowego,

- konto firmowe obsługujące wielu kupujących, którzy mają swoje role i uprawnienia,

- oddzielne katalogi dla poszczególnych grup klientów (szczególnie istotne w modelu B2B2C),

- możliwość składania zapytań o wycenę bezpośrednio z poziomu koszyka,

- opcja pre-order zamówień (klienci mogą składać zamówienia na towary, które pojawią się w ofercie) i re-order (możliwość szybkiego zamówienia produktów z poprzednich zamówień),

- składanie zamówień za pomocą plików z excela.


·       PŁATNOŚĆ:

- transakcje kredytowe (zamówienia na kredyt, w których właściciel sklepu może zarządzać warunkami zakupu, minimalnymi i maksymalnymi limitami oraz wprowadzaniem ograniczeń kredytowych dla poszczególnych klientów. Ułatwia to monitorowanie danych kredytowych i określanie limitów). 


·       LOGISTYKĘ:

- zautomatyzowanie podstawowych procesów wysyłki (dzięki narzędziom ułatwiającym organizację załadunku i wysyłki produktów oraz zastosowania unikalnych reguł ich alokacji).


·       WSPARCIE EKSPANSJI ZAGRANICZNEJ:

- dla niektórych klientów dodatkowo ważne jest to, aby platforma w ramach jednej instalacji umożliwiała obsługę w wielu językach i walutach, co ułatwia proces ekspansji międzynarodowej. 


Jakie korzyści przynosi platforma e-commerce B2B?

Wdrożenie platformy e-commerce niesie za sobą szereg korzyści. W szczególności centralizację i automatyzację procesów biznesowych, a tym samym:

·       szansę na pozyskanie nowych klientów,

·       skuteczniejszą sprzedaż dzięki personalizacji ofert jakie daje nam platforma,

·       niższe koszty prowadzenia działalności,

·       konsolidację i customizację posiadających już systemów,

·       szybki dostęp do pełnej oferty dla klientów, 

·       możliwość precyzyjnego analizowania wyników, 

·  wykorzystanie efektu ROPO (poszukiwanie informacji o produktu online celem zakupu offline), poprzez dostarczenie klientom informacji na temat produktów, które zamierzają zakupić stacjonarnie,

·       wspieranie działań marketingowych partnerów biznesowych.


Ekspansja przez e-commerce 

Dla firm, które działają na wielu rynkach, e-commerce jest szansą na maksymalizację zysków ze sprzedaży. Dzięki scentralizowanej informacji produktowej, zatrudnianie dużej liczby pracowników w lokalnych oddziałach nie jest konieczne.

Z kolei ci, którzy dopiero planują ekspansję, mogą z powodzeniem wykorzystać możliwości e-commerce do testowania nowych rynków. Otwarcie sprzedaży online to okazja do wysondowania potencjału firmy w danym miejscu bez dużych nakładów finansowych.


Od czego zacząć budowanie platformy e-commerce B2B?

Najważniejszym wyborem przy podjęciu decyzji o sprzedaży online jest znalezienie właściwego partnera biznesowego. Nawet poprawne wdrożenie profesjonalnej platformy nie przyniesie oczekiwanych korzyści w sytuacji, w której rozwiązanie nie jest dobrze dobrane. Właściwy wybór narzędzi i mechanizmów powinna poprzedzać dogłębna analiza organizacji, która pozwoli na poznanie jej rzeczywistych potrzeb. Jeśli więc chcemy uniknąć falstartu, poświęćmy maksymalnie dużą ilość czasu na dobranie partnera technologicznego i weryfikację biznesu, które są kluczem do sukcesu.


Jak szybko zbudować platformę e-commerce B2B w firmie?

Czytaj również: Marketing dla deweloperów – jakie reklamy w Internecie wybrać?

 

Tworząc platformę musimy wiedzieć dla kogo ona powstaje i w jaki sposób konsumenci będą z niej korzystać. W odpowiedzi na to pomoże stworzenie profilu idealnego klienta. 

Dodatkowo, już na wstępie warto zastanowić się, jak mierzyć sukces wdrożenia. Do tego potrzebne jest określenie kluczowych KPI sprzedaży. 

 

Czy stworzenie funkcjonalnej platformy B2B w 2 tygodnie jest możliwe?  

I tak, i nie. Jeśli biznes opiera się na kilku produktach i mamy pewność, że to się nie zmieni, można skorzystać z szybkiego wdrożenia bez uprzedniej, długotrwałej analizy. Kiedy jednak zależy nam na inwestycji, która realnie przyczyni się do długofalowego rozwoju firmy, lepiej poświęcić więcej czasu, wdrażając platformę adekwatną do potrzeb. Poza wszystkimi, wyżej wymienionymi funkcjami, każda dobra platforma powinna przede wszystkim dostosowywać swoje działanie do rosnącej ilości danych i nowych użytkowników.


Jednorazowe rozwiązania mogą okazać się dobre dla małych firm, choć w momencie gdy biznes się rozwija, stają one przed koniecznością postawienia nowego systemu, bogatszego o dodatkowe rozszerzenia. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego podejmując decyzję o rozpoczęciu sprzedaży online, dobrze zadać sobie pytanie, czy zależy nam na jednorazowym rozwiązaniu, czy takim, z którym realnie rozwiniemy markę i zwiększymy sprzedaż, ale będziemy jednocześnie gotowi na dynamicznie zmieniające się środowisko sprzedaży (jak chociażby zmieniające się trendy, zachownaia klientów czy nowe technologie).


Czytaj również: Platforma Buy Poland - narzędzie dla polskich firm zainteresowanych wejściem na zagraniczne rynki

 

Jak szybko zbudować platformę e-commerce B2B w firmie?

Artykuł ekspercki autorstwa Przemysława Klajbora - New Business Developera w e-point SA.

2020-07-09
Źródło: e-point / budnet.pl
Autor: Przemysław Klajbor

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 250 Grupa: Trudne tema... Jest wiele spraw związanych z prawem, które prędzej czy później mogą wymagać profesjonalnego wsparcia. Niektóre z nich specjalizują się w konkretnych zagadnieni...
  • biuro wirtualne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Polecacie biuro wirtualne w Krakowie? Prowadzę niewielki biznes i chciałabym skorzystać z tego typu rozwiązania.
  • lunety optyczne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Które parametry w tych akcesoriach strzeleckich są najważniejsze? Próbuję dobrać sobie jakąś lunetę na własny użytek - broni wprawdzie nie mam, ale chodzę na st...
  • Opony na lato Liczba postów: 94 Grupa: Trudne tema... Jeśli o opony chodzi, a konkretnie o ich wymianę to tutaj https://wulkanizator.com.pl/ . Szkoda mi czasu na stanie w kolejkach do wulkanizatora. Zdecydowanie ba...
  • Treningi Fitness ? Liczba postów: 141 Grupa: Trudne tema... A czy macie jakiś patent na to, aby stworzyć dla siebie dobry program treningowy? Ja na stronie https://dietly.pl/blog/prosty-program-tr eningowy znalazłam w tym...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16330 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >