Jak w nowych warunkach pandemii zarządzać zasobami ludzkimi?

Jak w nowych warunkach pandemii zarządzać zasobami ludzkimi?

Wiele obaw i niepewności wywołanych pandemią koronawirusa pochłania dziś zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników na całym świecie. Choć zahamowanie niektórych sektorów gospodarki nastąpiło gwałtownie i przyczyniło się do zastoju na rynku pracy, to kryzys pobudził także nowe metody zarządzania zasobami ludzkimi m. in. leasing pracowniczy. W jaki sposób chińskie firmy radzą sobie z wyzwaniami w tym trudnym czasie i jak kształtuje się przyszłość zatrudnienia. Czy te rozwiązania można przenieść także na europejski rynek? Czytaj dalej

 

Chiny, jak też obecnie niemalże każdy kraj zmagający się z kryzysem, poświęciły gospodarkę na rzecz opanowania epidemii. Zatrzymanie większości sektorów działalności gospodarczej było koniecznością podyktowaną ograniczeniem rozwoju wirusa. Wyłączenie poszczególnych gałęzi gospodarki wskutek zmiany priorytetów potrzeb rynku przyniosło zatrzymanie produkcji, zamknięcie wielu fabryk, hoteli, restauracji. W konsekwencji te działania doprowadziły do redukcji w ilości pracowników, szczególnie w sektorze gastronomicznym i hotelarskim.  Zrodziło to pytanie – co dalej?

 

Dynamiczna zmiana popytu

Z drugiej zaś strony nastąpił ogromny wzrost zainteresowania zakupem produktów spożywczych online. Poszerzająca się liczba osób objętych kwarantanną, ograniczenie dostępu do sklepów czy restauracji i troska o własne zdrowie wzbudziły duży popyt na e-zakupy.

 

Zgodnie z danymi Walmarta, do końca stycznia wielkość podaży warzyw w Chinach przekroczyła 10 000 ton, a mięsa 2 000 ton. Po dwóch tygodnia rozprzestrzeniania się wirusa popyt na te produkty wzrósł 1,5-krotnie i nieustannie eskalował. W ciągu zaledwie pierwszych 9 dni stycznia lider chińskiego rynku odnotował wzrost obrotu o ok. 374 proc. Według danych Nielsen'a we Włoszech sprzedaż internetowa wzrosła o 80 proc. Z tygodnia na tydzień ilość zakupów online rosła nawet o 30 p. p.  Wszyscy główni sprzedawcy żywności online odnotowali progres sprzedaży, co przekłada się na wzrost liczby zamówień, ich wartości oraz nowych klientów.

 

Jak w nowych warunkach pandemii zarządzać zasobami ludzkimi?

 

Czytaj również: Jak zatrzymać pracowników z Ukrainy?

 

Dynamiczne natężenie popytu nałożyło na spożywczy sektor e-commerce szereg nowych i nieoczekiwanych wyzwań. Ogromną korzyścią wynikającą z tej sytuacji jest wyklarowanie się najlepszych praktyk w zakresie dystrybucji żywności i zarządzania sektorem sklepów online w kryzysie.

 

Problem nie do przeskoczenia?

Kiedy pracownicy fabryk, restauracji i hoteli tracą pracę, osoby zatrudnione w e-commerce nie są w stanie obsłużyć złożonych zamówień. Gwałtowny wzrost popytu na artykuły spożywcze online, mimo ich fizycznej dostępności, był nie do zaspokojenia m. in. ze względu na dynamicznie pogłębiające się luki kadrowe w logistyce i obsłudze e-sklepów. Pozyskanie nowych pracowników jest utrudnione ze względu na rozszerzający się obszar objęty kwarantanną.

 

Rozwiązaniem na tak dynamicznie rozwijający się problem po dwóch stronach jest zaproponowany przez Alibaba Group model leasingu zasobów ludzkich. Holding znany z innowacji w handlu detalicznym opracował system tymczasowej migracji pracowników z sektora o niższym zapotrzebowaniu kadrowym, do działalności o większym zainteresowaniu konsumenckim.

 

Alibaba Group zaproponowała pracownikom restauracji, zamkniętych na czas pandemii, pracę w e-commerce. Dzięki temu rozwiązaniu holding zwiększył swoje możliwości sprzedażowe, ilość obsługiwanych zamówień została zwiększona. Osoby dotknięte bezrobociem wynikającym z kryzysu, otrzymały pracę w sektorze o dynamicznym wzroście zainteresowania.  Wśród beneficjentów modelu leasingu zasobami ludzkimi znaleźli się także właściciele restauracji, które na czas walki z pandemią musiały zostać zamknięte. Dzięki migracji pracowników przedsiębiorcy z sektora gastronomicznego zostali odciążeni z kosztów utrzymania swojej kadry, na czas niefunkcjonowania lokali.

 

Potrzeba matką wynalazku

Sukces pomysłu wypracowanego przez Alibaba Group, popchnął działania w tym zakresie do przodu. Holding w kwietniu planuje wprowadzenie platformy online do zarządzania współdzieloną siłą roboczą i jednocześnie chce na stałe włączyć model leasingu zasobów ludzkich do swoich regularnych działań.

 

Usprawnieniem tego przedsięwzięcia ma być wykorzystanie analityki danych. Dzięki niej będzie można skategoryzować pracowników, dzieląc ich pod względem z góry określonych kryteriów.  Pomogą one przy dostosowaniu odpowiednich zadań do ludzi o konkretnym doświadczeniu zawodowym lub specjalizacji.

 

Przyjęcie modelu leasingu zasobami ludzkimi może generować znaczne oszczędności dla wielu sektorów, rynków i przedsiębiorców, niwelowanie strat i może zapewnić także elastyczność zatrudnienia. Regulowanie liczbą pracowników w określonych sektorach, uzależniając ją od popytu, usprawni funkcjonowanie rynku i ograniczy bezrobocie. Ponadto taki model zarządzania kadrą zobowiąże pracodawców do jeszcze bardziej restrykcyjnego przestrzegania regulacji prawnych  i ubezpieczeniowych względem zatrudnionych osób. 

 

Czytaj również: Wykorzystywanie urlopów pomoże w zachowaniu wielu miejsc pracy

 

Artykuł powstał przy wsparciu merytorycznym Carol Wang, Consultant w Capgemini Invent. 

2020-04-16
Źródło: Linkleaders / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szczoteczka elektryczna, czy tradycyjna? Liczba postów: 138 Grupa: Trudne tema... A co sądzicie o takim kierunku https://www.proedukacja.edu.pl/higienist ka-stomatologiczna w szkole policealnej? Warto się uczyć i iść na higienistkę stomatologi...
  • Filmy poklatkowe Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Hej. Jak myślicie czy filmy poklatkowe sprawdzą się jako forma dokumentacji postępów prac na budowie?Na tej stronie http://build-lapse.com/ przeczytałem na ten....
  • Zdrowe zęby Liczba postów: 42 Grupa: Trudne tema... O zęby należy szczególnie dbać, żeby z tego tytułu nie nabawić się innych chorób _____________ studia podyplomowe geografia
  • Firma produkcyjna Liczba postów: 63 Grupa: Trudne tema... Może przydarzą Wam się namiary na bloga o logistyce, zarządzaniu magazynem, dystrybucji, spedycji. Na tej stronie można sobie znaleźć sporo ciekawych informacji...
  • Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 253 Grupa: Trudne tema... Mogę polecić lekturę artykułu https://www.taxomatic.pl/post/program-do -wystawiania-faktur-vat-jaki-darmowy-pro gram-wybrac, ja wybrałem program Taxomatic - świet...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15730 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 231

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >