Kościół dziełem sztuki

Kościół dziełem sztuki

Proboszcz Czesław Oleksy długo nie mógł wybrać idealnej lokalizacji dla kościoła w Grajewie. Poszukiwania terenu pod budowę świątyni rozpoczęły się w 2002 roku i trwały ponad rok.

 

Parafianie, bardzo zaangażowani w ideę budowy kościoła, oferowali nawet bezpłatne odstąpienie własnych działek. W 2003 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy na wzgórzu – najlepszej według księdza lokalizacji pod kościół, na który wszyscy długo czekali.  Projekt budowli powstał w pracowni dwóch braci, architektów Pawła i Piotra Kuczyńskich.  W 2006 roku, po ukończeniu projektu i jego akceptacji przez biskupa, prace zostały rozpoczęte. Konstrukcja kościoła była bardzo skomplikowana, a projekt trudny do zrealizowania. Do budowy świątyni wykorzystano stalową blachę powlekaną Colorcoat HPS200 Ultra®. - Głównym czynnikiem, który wpłynął na decyzję o wyborze materiałów firmy Tata Steel, była cena – mówi ks. Czesław Oleksy.

 

 

Produkty Colorcoat HPS200 Ultra® są produkowane w Wielkiej Brytanii, a następnie przetwarzane przez producentów stali w Polsce na gotowe obudowy ścian i dachów. W przypadku budynków komercyjnych i przemysłowych, w których wykorzystane zostały standardowe obudowy ścian i dachów firmy Tata Steel, produkty objęte są wiodącą na rynku Gwarancją Confidex® na okres do 40 lat. Jest to jeden z powodów dla których wykonawca kościoła polecił zastosowanie stalowej blachy powlekanej Colorcoat®. -  Gwarancja na okres do 40-stu lat była kolejnym, bardzo ważnym elementem, który zdecydował o wyborze stalowej blachy powlekanej Tata Steel  – dodaje ksiądz.

 

Czytaj również: Modułowe budynki użyteczności publicznej

 

 

 

Stalowe blachy zazwyczaj powlekane są cynkową warstwą ochronną. Ma to zapewnić lepszą ochronę materiału przed korozją w porównaniu ze stalą niepowlekaną. Czysty cynk jednak często chroni niedostatecznie, co może prowadzić do korozji krawędzi ciętych. Aby rozwiązać ten problem Colorcoat HPS200 Ultra® wykorzystuje unikalną i sprawdzoną metaliczną powłokę Galvalloy™, która jest specjalną mieszanką 95% cynku i 5% aluminium. Zapewnia to niezrównaną ochronę przed korozją, nawet na krawędziach ciętych.

 

 

 

Szczególnie ważny jest wybór materiału, z którego zbudowany ma być dach kościoła. Musi on być trwały i odporny na trudne warunki atmosferyczne, w końcu z założenia ma służyć wiernym przez wiele lat. - Produkt  został nam polecony przez firmę Paszkiewicz z Suwałk. - mówi ksiądz Czesław Oleksy. - Ostatecznego wybór blachodachówki Colorcoat HPS200 Ultra® dokonaliśmy razem z naszym wykonawcą. – dodaje.

 

Czytaj również: Ściana badawcza AWW w Centrum Szkoleniowo-Badawczym

 

 

Kościół w Grajewie ma 20-ścia metrów wysokości. Jego wieże zakończone kopułami z krzyżem mają 38 m wysokości, a na każdej z nich zawisną dzwony. Kościół zbudowany został w hołdzie dla Jana Pawła II. Grafitowy kolor Anthracite, który wybrano na pokrycie dachu kościoła, jest  jednym z szerokiej palety kolorów stalowej blachy powlekanej Colorcoat HPS200 Ultra®. Produkt firmy Tata Steel posiada oryginalną fakturę Scintilla®, dzięki czemu jest mniej podatny na osadzanie się brudu niż głębsze faktury typu „leathergrain”. To sprawia, że produkt jest łatwy w czyszczeniu, a przez to bardziej wytrzymały. Co więcej, ponieważ Scintilla® posiada subtelną fakturę, z daleka wydaje się gładsza, nadając budynkowi nowoczesny wygląd.

 

 

Produkty Colorcoat® wyróżnia nie tylko kolor, ale również wysoka jakość. Colorcoat HPS200 Ultra® to także łatwy materiał do pracy. - Dach świątyni jest okrągły, a na tym materiale pracowało się bardzo dobrze. Blachy Colorcoat HPS200 Ultra® były instalowane na miejscu bez żadnych problemów. - mówi Czesław Oleksy. Budowa kościoła jest znacznie bardziej wymagająca niż praca przy budynku mieszkalnym. Nie chodzi wyłącznie o jakość, ale także wygląd i dbałość o szczegóły. - Budowle sakralne wymagają od architekta dużej dbałości o detal i jakość materiału. Skomplikowanie form wieńczących obiekt wymusza zastosowanie sprawdzonych materiałów. Blachy firmy Tata Steel w 100% spełniły moje oczekiwania. - mówi jeden z architektów, mgr inż. Paweł Kuczyński.

 

 

Ambitna architektura kościoła zwróciła uwagę księdza z innej parafii, w Suwałkach. Zachwycony świątynią ksiądz zwrócił się do Czesława Oleksego i architektów o pozwolenie na wykorzystanie projektu do budowy swojej świątyni.

 

 

Źródło: Epcreatives / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • pompy ciepła Liczba postów: 30 Grupa: Innowacje w... Jeżeli szukacie producenta pomp to tutaj znajdziecie firmę, która jest jest niezależnym, rodzinnym, europejskim producentem i globalnym dostawcą pneumatycznych...
  • Budowa hali Liczba postów: 241 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o znaki, to podczas budowy nowych osiedli konieczne jest także zaplanowanie dróg oraz ich właściwe oznakowanie. Informacje na ten temat można znale...
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 75 Grupa: Innowacje w... Polecam Skandic Hus jeżeli jesteś zainteresowany ciekawym projektem na ładny i wygodny dom.
  • Centrala pożarowa Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Z jakich systemów zabezpieczeń korzystacie? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 64 Grupa: Innowacje w... Szanowni Państwo, Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj materiału ociepleniowego oraz zastosowany system wykończenia elewacji (preparat gruntujący, zaprawa k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >