Kraków- Wola Justowska jako najlepsza lokalizacja mieszkalna

Kraków- Wola Justowska jako najlepsza lokalizacja mieszkalna

Krakowianie cenią sobie wygodę i elegancję. Jest to coraz bardziej dostrzegalne przy podejmowaniu decyzji dotyczących zakupu nieruchomości. Zwaracją ogromna uwagę na lokalizację.

Wola sprzed lat
Wola Justowska wchodzi w skład VII dzielnicy Krakowa. Od wschodu graniczy ze Zwierzyńcem, od południa z Przegorzałami, zaś od zachodu z Chełmem. Od XVI wieku znajdowała się na tych terenach wieś Chełmska i to właśnie do Chełmskich należały te tereny. W roku 1528 sekretarz Zygmunta I Starego - Justus Ludwik Decjusz wykupił wieś. To własnie od jego imienia wzięła się pierwotna nazwa – Wola Decjusza, którą następnie przekształcono w Wolę Justowską. Decjusz zatrudnił włoskich architektów by wybudowali na zakupionej ziemi podmiejską willę wzorowaną na Zamku na Wawelu, która miała pełnić rolę najważniejszego punktu w okolicy. Projekt stworzyli Bartolommeo Berrecci i Giovanni Cini. W 1535 roku rezydencja była gotowa i od tego czasu stała się ona miejscem spotkań znanych osobistości pochodządzących z różnych stron świata. Przez następne stulecia tereny te trafiały w ręce kolejnych możnych rodów. Przez lata właścicielami byli Lubomirscy, Sanguszkowie i Ledóchowscy, którzy  to w XIX w. odrestaurowali  willę według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Pałac należał również do rodziny Czartoryskich, którzy ofiarowali budynek biskupstwu krakowskiemu. Podczas I wojny światowej na terenie Willi Deciusza znajdowały się koszary wojskowe, a w czasie II wojny światowej siedziba policji niemieckiej. Po tym czasie renesansowy budynek przeistoczył się w siedzibę Centralnego Ośrodka Szkolenia Spółdzielczości Pracy, a w późniejszym czasie internat i oddział gruźliczy szpilata im. dr Anki. W latach 70. minionego wieku zabudowa tych terenów uległa zniszczeniu. Willę odrestaurowano w 1996 roku i od tego czasu stała się Siedzibą Stowarzyszenia Willi Deciusza.

Oczyma współczesnych
Obecnie Wola Justowska jest marką samą w sobie. Krakowianom kojarzy się z luksusem i wyjątkowością. Liczne tereny zielone budzą zachwyt i przyciągajuą tu miłośników przyrody. Jest to lokalizacja ceniona też ze względu na doskonałe skomunikowanie z centrum miasta, lotniskiem w Balicach i obwodnicą.
Wola Justowska to miejsce wyjątkowe. Pozwala na obcowanie z naturą, a przy tym daje możliwość mieszkania blisko centrum. Skupia mieszkańców nieprzypadkowych, którzy chcą prowadzić wygodne życie w eleganckiej dzielnicy, wśród podobnych sobie osób: dyplomatów, przedsiębiorców, ludzi kultury, nauki, biznesu – mówi Rafał Krzywda, opiekun kompleksu Willa Sowiniec, który już niedługo powstanie przy ul. Wiosennej.


Historyczna zabudowa terenu wpłynęła na obecną architekturę. Dawne wille zamieszkują kolejne pokolenia znanych rodów. Powstają też nowe okazałe rezydencje, kameralne apartamentowce o wyszukanej architekturze. 
Grupa Jukatan  szukała idelanej lokalizacji  pod swoją nową inwestycję, którą będzie komleks 14 domów  wysokiej klasy. Wtedy pojawił się pomysł zlokalizowania kompleksu w odległosci 2 km od Willi Decjusza.  Artystyczny wyraz budynków harmonijnie wpisze się w lokalne tereny zielone i historyczną architektórę. W projekcie zostały również uwzględnione ogrody japońskie, którą mają nawiązywać do pierwszych tego typu ogrodów, które powstały w XVI wieku przy renesansowej rezydencji Decjusza - mówi Rafał Krzywda.
Inwestorzy starają się by zabudowę Woli Justowskiej stanowiły budynki najwyższej klasy. Liczy się interesujący projekt oraz jakość wykonania. Mieszkańcy Grodu Kraka, ze względu na zmainę struktur społecznych, coraz częściej wybierają prestiżowe nieruchomości. Cenią sobie innowacyjne rozwiązania dajace komfort mieszkania. W związku z tym projekt Grupy Jukatan, który powstał przy współpracy ze światowej sławy artystą Ryhem Paprockim z pewnością spotka się z zainteresowaniem ze względu na swój artystyczny, a zarazem innowacyjny charakter. Wola Justowska,  jeśli będzie dalej rozwijała się w tym tempie, za kilka lat może stać się prestiżową wizytówką Krakowa.

 

 

Źródło: freemind / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17314 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >