Kredyty i pożyczki – lista artykułów

Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych - czy warto teraz kupować mieszkanie?

W IV kwartale 2021 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymywała się wysoka aktywność - notowano dalsze wzrosty cen mieszkań jak i średnich, transakcyjnych stawek najmu m2 mieszkań. Był to okres, w którym w Polsce oddano do użytkowania 70,4 tys. mieszkań, co stanowi historycznie wysoką liczbę i wzrost o 7,2% w stosunku do IV kwartału 2020 r. Głównym ryzykiem sektorowym były w tym czasie rosnące ceny i koszty budowy mieszkań*. Od 2022 r. doszły do tego dwa kolejne czynniki – wzrost stóp procentowych oraz napięta sytuacja geopolityczna. Czy kupujący i deweloperzy mają powody do obaw?

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny

W przypadku posiadania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, bank może nam wskazać listę ryzyk, które muszą znaleźć się w zakresie ochrony. W takim przypadku, poszukując najlepszego ubezpieczenia mieszkania na rynku, pod uwagę trzeba wziąć te wymagania jako punkt wyjścia. To, co dobierzemy do tej listy zdarzeń wymaganych przez bank jest już naszą indywidualną decyzją

Czym się różni kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej od tego na zakup nieruchomości?

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą porą roku nie tylko na remont, a przede wszystkim na rozpoczęcie budowy własnego domu, jest wiosna. Jednak zanim „pierwsza łopata” zostanie wbita w ziemię, trzeba posiadać do tego odpowiednie miejsce. To oczywiste. Ci, którzy nie dostali działki w spadku, ani nie posiadają wystarczającej sumy na kupno gruntu z własnej kieszeni, muszą poszukać zewnętrznego finansowania. Osoby marzące o zamieszkaniu we własnych czterech kątach najczęściej wybierają kredyt hipoteczny. Czym różni się taki kredyt od tego zaciąganego na zakup stojącej już nieruchomości? Jak wygląda proces starania się o środki z banku i o jakich formalnościach należy pamiętać? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Do kogo zwrócić się o pomoc w przygotowaniu propozycji ugody bankowej związanej z kredytem frankowym?

Polacy pokochali kredyty frankowe po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jednak już cztery lata później, podczas kryzysu gospodarczego pojawiły się ostrzeżenia, że zadłużenie w szwajcarskiej walucie może rosnąć ze względu na różnice kursu. Nikt nie chciał tego słuchać. Między rokiem 2008 a początkiem 2015 kurs franka wzrósł ponad dwukrotnie. Dla wielu rodzin rosnący kurs franka nadal jest problemem.

5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas decyzji o kredycie?

Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim czasie trzykrotnie podniosła stopy procentowe, co przełożyło się na wzrost rat i całkowity koszt kredytu. Stając przed wyborem optymalnej oferty spośród tych dostępnych na rynku, trudno być pewnym, która z nich będzie dla nas najlepsza. W konsekwencji, decydując się na nieodpowiednie finansowanie, możemy stracić nawet ponad 50 tysięcy zł.

O czym powinniśmy wiedzieć, jeśli planujemy zakup mieszkania na kredyt w 2022 roku?

Te osoby, które decyzję dotyczącą zakupu mieszkania na kredyt przełożyły na 2022 r., mogą zastanawiać się, czy dokonały słusznego wyboru. Z jednej strony, zapowiadane, kolejne podwyżki stóp procentowych mogą wyhamować zainteresowanie kredytami, co w konsekwencji może zastopować również dalsze wzrosty cen. Z drugiej, dalszy wzrost stóp procentowych sprawi, że osoby zaciągające obecnie kredyt hipoteczny, lub które dokonały tego kroku niedawno, będą musiały liczyć się z ratami znacznie wyższymi niż jeszcze parę miesięcy temu. Nie da się również zapomnieć o rosnącej inflacji, która przekłada się na rosnące koszty życia, a te mogą skutecznie obniżać zdolność kredytową części potencjalnych kredytobiorców. Z powodu inflacji trzeba się również liczyć z wyższymi kosztami budowy nieruchomości. Jakie „nowości” jeszcze będą czekać w 2022 r. na osoby spłacające kredyt? Jak będzie wyglądać przyszły rok na rynku mieszkaniowym i o jakich zmianach dotyczących hipotek powinni wiedzieć przyszli kredytobiorcy? O tym eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Pożyczki do domu - na czym polega ta forma pożyczki?

Trwająca pandemia nauczyła nas doceniać wygody, z których korzystamy na co dzień. Do takich udogodnień z powodzeniem można zaliczyć wszystkie zalety internetu. Możliwość pracy zdalnej, możliwość wykonania większych zakupów bez wychodzenia z domu, nawet możliwość zamówienia posiłków bez dzwonienia gdziekolwiek. Równie łatwy dzięki internetowi stał się również dostęp do dodatkowej gotówki. Niewątpliwie jest to nowość. Pożyczki do domu jeszcze do niedawna wiązały się z koniecznością spotkania z przedstawicielem. Teraz nawet to jest ograniczone do minimum, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i wygody.

Kto będzie miał możliwość zakupu mieszkania bez wkładu własnego w ramach programu Polskiego Ładu

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” powstał w ramach rządowego programu Polski Ład. Ma pomóc tym, którzy posiadają zdolność kredytową, ale nie mają wkładu własnego. Zagwarantuje go Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jednak według danych REDNET Consulting i portalu tabelaofert.pl tylko niewielki odsetek mieszkań na rynku pierwotnym będzie dostępnych w ramach tego programu. Najwięcej, bo ponad 30% lokali byłoby do dyspozycji beneficjentów w Poznaniu.

Powrócą kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, preferencyjne kredyty hipoteczne bez wkładu własnego - to najważniejsze elementy pakietu ustaw pomagających w procesie dochodzenia do własnej nieruchomości, wchodzących w skład Polskiego Ładu.

Jakie szanse mają frakowicze na ugodę z bankiem?

Kredyty we frankach wciąż spłaca ponad 700 tys. Polaków. Coraz więcej z nich decyduje się na proces z bankiem. 2021 rok jest pod tym względem rekordowy, tylko w I półroczu br. do sądów zostało skierowanych ponad 30 tys. takich spraw. Dla porównania w całym ubiegłym roku ich liczba wyniosła ok. 32 tys. – Rozstrzygnięcia są korzystne dla kredytobiorców. Od wyroku TSUE widać wyraźnie, że statystyki przemawiają na ich korzyść. W tym roku około 90–93 proc. spraw kończy się rozstrzygnięciem korzystnym dla kredytobiorców. Widać też wyraźne ukierunkowanie sądów powszechnych w stronę stwierdzania nieważności takich umów – mówi radca prawny Wojciech Bochenek.


Stron: 57 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17565 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >