Małe dwupokojowe mieszkania przebojem na rynku nieruchomości

Małe dwupokojowe mieszkania przebojem na rynku nieruchomości

Deweloperzy potwierdzają, że przebojem rynkowym są małe, dwupokojowe mieszkania. Ograniczenia w bankach sprawiły, że dla kupujących decydująca stała się cena lokalu.

 

Zmiana realiów rynkowych w 2008 roku zapoczątkowała trwający do dziś proces dostosowania oferty deweloperskiej do nowych wymagań klientów. Już od 2009 roku w swoich nowych projektach inwestorzy koncentrują się na budowie mieszkań o niewielkiej powierzchni. Oferta rynku pierwotnego skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, bo to właśnie osoby w wieku 26-35 lat są najczęściej nabywcami mieszkań. Będąc na starcie kariery zawodowej, nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki i poszukują zwykle niedrogiego lokum.  


Na rynku nowych mieszkań najbardziej gorącym towarem są lokale dwupokojowe o najmniejszych metrażach. - "W rozpoczynanych teraz projektach proponowanych jest znacznie więcej małych, kompaktowych mieszkań niż kilka lat temu. W naszej inwestycji, którą realizujemy na warszawskiej Pradze zaprojektowaliśmy najwięcej mieszkań dwupokojowych. W ofercie Nowej Wileńskiej znaleźć można około dwudziestu niewielkich lokali z oddzielną sypialnią o powierzchni od 31 do 36 mkw., które są dziś najbardziej poszukiwane przez klientów" – mówi Michał Wilczewski, reprezentujący firmę Budrem, która buduje kompleks mieszkaniowo-handlowy przy Alei Solidarności w Warszawie. 

 

Czytaj również: Atrakcyjne mieszkania w Willi Ostoja

 

Wysyp dwupokojowych

W inwestycjach rozpoczynanych w I kw. bieżącego roku na głównych rynkach mieszkaniowych kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Katowice) można było kupić najwięcej lokali mieszkalnych z dwoma pokojami. Z raportu firmy Emmerson możemy się dowiedzieć, że odsetek takich mieszkań był zdecydowanie najwyższy we wszystkich analizowanych miastach z wyjątkiem Łodzi, w której oferowanych było więcej lokali trzypokojowych. Największą ilość nowych dwupokojowych mieszkań, które stanowiły prawie 60 proc. całej oferty, wystawili deweloperzy we Wrocławiu i Katowicach.

 

 

W Warszawie niemal co drugie mieszkanie wprowadzone do sprzedaży przez inwestorów w pierwszych trzech miesiącach tego roku to mieszkanie dwupokojowe. Podobnie z resztą jak w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Mieszkania dwupokojowe, które przeważały w nowych projektach, wyparły z oferty kawalerki. Ich procentowy udział w nowej podaży w I kw. br. w Warszawie i Gdańsku obejmował tylko 4 proc. W Łodzi i Katowicach mieszkania jednopokojowe stanowiły odpowiednio 8 i 7 proc. W pozostałych analizowanych przez Emmerson miastach deweloperzy wprowadzili ich od stycznia do marca br. na rynek po kilkanaście procent.  


Ceny z niewielkimi zmianami

Dzisiejsze kryteria wyboru kupujących fokusują się przede wszystkim na cenie mieszkania. Najbardziej poszukiwane są lokale, które zapewniają maksymalną użyteczność przy najniższej cenie całkowitej. W pojawiających się inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania dopasowane do wymagań klientów, tak pod względem aranżacji wnętrz, funkcjonalności, jak i metrażu oraz liczby pokoi.

 

Czytaj również: Powstanie nowych loftów na warszawskim Mokotowie

 

Z majowego raportu redNet Consulting wynika, że średnia stawka za metr kwadratowy mieszkań oferowanych przez deweloperów w największych polskich miastach od kwietnia do maja br. wzrosła o 1,7 proc. Zwyżka nie wynika jednak z podniesienia przez producentów mieszkań stawek wywoławczych, ale z wprowadzenia na rynek części droższych projektów. Poza pojawieniem się w sprzedaży nowych, tanich inwestycji w segmencie popularnym, rozpoczęto bowiem budowę również nieco droższych, zlokalizowanych bliżej centrów miast.


Stąd średnia cena wzrosła w Gdańsku (5848 zł/mkw.) i we Wrocławiu (6748 zł/mkw.) o ponad 3 proc., a w Warszawie (8393 zł/mkw.) i Łodzi 5261 (zł/mkw.) inwestorzy wystawili do sprzedaży mieszkania o ponad 1 proc. drożej za mkw.  W Krakowie (7047 zł/mkw.) i w Poznaniu (6478 zł/mkw.) przeciętna cena nie uległa zmianie.

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 97 Grupa: Inwestycje Pośrednicy mieszkaniowi to dobra sprawa, szukanie na własną rękę jest lekkim zagrożeniem jeśli nie znamy się na temacie. Lepiej to komuś powierzyć, ale też nadz...
  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1012 Grupa: Inwestycje Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję sprzedaż hurtową metali to polecam skontaktować się z tą hurtownią http://hurtowniaelka.pl/. My z nimi współpracuje...
  • Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 72 Grupa: Inwestycje Już było. ponawiam. Nieruchomości to temat średni – długoterminowy, a z tymi zyskami też może być różnie. Ogarniecie to tak, jak chcecie, to szybko zrealizujeci...
  • Spółka PointPark Properties rozszerza swoją działa... Liczba postów: 10 Grupa: Inwestycje A powiedzcie mi proszę jeżeli znacie się na temacie spółek, bo znalazłem stronę http://gielda-spolek.pl/ na której spółkę można kupić albo także sprzedać. Chcę....
  • Jak powinien wyglądać nowoczesny biurowiec? Liczba postów: 33 Grupa: Inwestycje Na pewno ważne jest to jak taki budynek od zewnątrz się prezentuje, dlatego wybór materiału na elewacje jest tak istotny. Myślę że płyty warstwowe od Kingspan h...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17647 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 272

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >