Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4

Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4

Za nami półmetek IV edycji projektu edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza”. Do końca lutego potrwają zajęcia, podczas których uczniowie poznają wolontariat, ale już teraz dzieci angażują się w działania na rzecz innych. Czytaj dalej

 

Plan zajęć w ramach projektu „Mały Świat Dużego Pieniądza” obfituje w przystępne dla uczniów tematy z zakresu ekonomii i praktyczne przykłady jej wykorzystania w codziennym życiu. Czwarte spotkanie w ramach projektu to zajęcia, które w praktyczny sposób uczą dzieci jak dużą wartość ma czas, który poświęcamy na działalność dobroczynną.

 

Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4

 

Gośćmi specjalnymi tych zajęć są wolontariusze działający na rzecz organizacji pożytku publicznego zlokalizowanych w województwie podkarpackim, m.in. w Dębicy, Rzeszowie i Tarnowie. W trakcie spotkań wolontariusze dzielą się z uczniami ideą wolontariatu oraz promują oddolną, bezinteresowną działalność na rzecz innych.


Pomoc innym rozwija…

Poprzez udział w zajęciach organizowanych przez Fundację uczniowie mogą dowiedzieć się, na czym dokładnie polega praca wolontariusza. Mają okazję przekonać się, że bycie wolontariuszem pozwala na zdobycie nowych, przydatnych kompetencji – zawodowych i społecznych – a także rozwija nowe pasje i zainteresowania. Uczniowie są też włączani w planowanie i tworzenie akcji pod okiem wolontariuszy, dzięki czemu uczą się, jak od początku do końca zorganizować zbiórkę charytatywną.


Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4

 

Czytaj również: Technikum lub szkoła branżowa wcale nie są gorsze od liceum ogólnokształcącego

 

Zajęcia dotyczące wolontariatu cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Ich aktywna forma pozwala dzieciom wyrazić swoją kreatywność oraz zintegrować się w grupie rówieśniczej. I co ważne, faktycznie zachęca do pomagania innym – mówi Anna Mikrut, prezes Fundacji Śnieżki Twoja Szansa.


Najważniejszą częścią zajęć jest wykorzystanie zdobytej przez uczniów wiedzy w praktyce, czyli organizacja akcji pomocy na rzecz organizacji reprezentowanej przez wolontariusza.


Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4


W ramach akcji pod hasłem „Gdy pomagamy innym, sami jesteśmy szczęśliwi”, uczestnicy projektu zbierają m.in. środki opatrunkowe dla Hospicjum Domowego w Dębicy, kosmetyki i artykuły pielęgnacyjne dla podopiecznych Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie, artykuły szkolne i sportowe dla Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, wspierającego projekt na Madagaskarze. Tak jak w ubiegłych latach, akcja dotrze także do Fundacji Psi Azylek – Zwierzęta w Potrzebie. Uczniowie chcą obdarować psiaki dobrej jakości karmą, jak również akcesoriami, takimi jak smycze, szelki czy obroże.


…i uwrażliwia

Podczas realizacji zajęć uczniowie mają okazję spotkać się z osobami działającymi na rzecz różnych instytucji, organizacji pozarządowych, poznać potrzeby ich podopiecznych, co daje konkretną wiedzę o problemach społecznych. Dzięki temu zdobywają swoje pierwsze doświadczenia, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy czy też działalności społecznej.


Zetknięcie się z wolontariatem rozwija jednak przede wszystkim wrażliwość na losy innych ludzi, w tym ze swojego najbliższego otoczenia.


Możliwość wprowadzania zmian w społeczności lokalnej to dla uczniów jedna z najlepszych motywacji do działań. Dzieci przekonują się, że mogą decydować o tym, co dzieje się blisko nich oraz uczą się empatii. Stają się też bardziej wrażliwe i pomocne wobec siebie nawzajem – mówi Anna Mikrut.


Mały Świat Dużego Pieniądza - projekt edukacyjny dla uczniów klas 4

 

Czytaj również: Minister Edukacji Narodowej objął patronatem honorowym projekt - Zawód Przyszłości Dekarz


 „Mały Świat Dużego Pieniądza” to autorski projekt edukacyjny realizowany od 2016 roku przez Fundację Śnieżki Twoja Szansa przy wsparciu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Program jest adresowany do uczniów klas czwartych i ma za zadanie w przystępny sposób przybliżyć dzieciom podstawowe zagadnienia związane z ekonomią. Do udziału w tej edycji projektu zgłosiło się 20 szkół z Dębicy i okolic oraz z Gminy Pilzno. W zajęciach bierze udział około 400 dzieci z 24 klas.


2020-02-17
Źródło: NOBILI / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Opony na lato Liczba postów: 241 Grupa: Trudne tema... Jestem za tym, by mieć dwa rodzaje opon. Całoroczne są do wszystkiego, czyli do niczego.
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 346 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 1079 Grupa: Trudne tema... Tematykę zakupu nowych lub używanych samochodów poruszono tutaj na blogu http://samochodbezwypadkowy.pl/2017/09/0 4/samochody-uzywane-czy-nowe-gdzie-takie -kupic/...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 404 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 97 Grupa: Trudne tema... Rzeczywiście nie jest to łatwy temat i zanim się coś pożyczy trzeba dobrze czytać. A zwłaszcza to ile trzeba spłacić i w jakim terminie. Wiele osób ten krok pom...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17323 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 298

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >