Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Jak co roku, 22 kwietnia obchodzimy dzień naszej planety. Tym razem tematem przewodnim jest ochrona zagrożonych gatunków. W 2018 wiele z nich przestało istnieć – za wymarłe można już uznać pumę wschodnią, czy morświna kalifornijskiego. Arze modrej, nosorożcowi białemu północnemu czy bałtyckim waleniom również grozi całkowite wyginięcie. Wśród zagrożonych gatunków są żyrafy, lemury, niektóre owady i ptaki. Gatunkom, które przetrwały ćwierć miliona lat teraz grozi śmierć. Choć w większości odpowiada za to człowiek, paradoksalnie on sam może stać się kolejnym zagrożonym gatunkiem… Czytaj dalej

 

Człowiek, przyczyniając się do wymarcia kolejnych i kolejnych gatunków, sam staje się gatunkiem mocno zagrożonym. W dodatku sam przyczynia się do swojego unicestwienia. W jaki sposób? Poprzez spalanie paliw kopalnych i emisję gazów cieplarnianych, prowadzących do coraz bardziej intensywnych zmian klimatu i pogłębiającego się globalnego ocieplenia, poprzez zanieczyszczenie powietrza, smog oraz olbrzymi problem wszechobecnych odpadów plastikowych. Wszyscy codziennie pracujemy na samounicestwienie.


Międzynarodowy Dzień Ziemi


Jednak w przeciwieństwie do innych gatunków człowiek ma narzędzia i możliwości, żeby zapobiec tym najbardziej ostatecznym konsekwencjom. Mamy wszystkie niezbędne technologie, żeby ratować nie tylko naturę, ale też samych siebie  –  potrzebna jest świadomość, wola polityczna i chęć do działania.


Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

Czytaj również: Kolekcja polskiego szkła na mediolańskich targach

 

Konieczne jest istotne ograniczenie emisji dwutlenku węgla – zgodnie ze specjalnych raportem IPCC - do roku 2030 o 45 proc.,  a do 2050 emisja CO2 powinna spaść do zera netto. W tym celu musimy przede wszystkim postawić na efektywność energetyczną, która jest niezbędnym elementem skutecznej, efektywnej i sprawiedliwej społecznie transformacji energetycznej. Powinniśmy również zmienić nasze nawyki. Przestać nadmiernie konsumować, kupować niepotrzebne przedmioty, nie nadużywać skądinąd pożytecznego i wytrzymałego tworzywa, jakim jest plastik do jednorazowego użytku. Już teraz Unia Europejska wprowadza ograniczenia, które będą obowiązywać od 2021 roku. Europosłowie przegłosowali już zakaz produkcji jednorazowych patyczków do uszu, naczyń sztućców czy słomek. Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów, które corocznie w ilości ok. 8 milionów ton trafiają do mórz i oceanów.


Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

Czytaj również: W międzynarodowym konkursie „Copper and the Home” - doceniono polskich projektantów


Nasza planeta przetrwa – pytanie, czy my na niej przetrwamy. Jeśli zwrócimy się ku innowacjom, porzucimy stare, szkodliwe nawyki, mamy szansę nie tylko uniknąć katastrofy, ale też polepszyć byt naszego gatunku na Ziemi. „Możemy uratować świat, zadbać o jakość naszego życia, a w międzyczasie jeszcze się wzbogacić. Jedynym rozsądnym działaniem jest podjęcie natychmiastowych akcji” – mówi Marcin Popkiewicz, naukowiec, fizyk, analityk megatrendów, który był gościem realizowanego przez firmę Danfoss #ETtalks Drive - mobilnego studia telewizyjnego, znajdującego się wewnątrz samochodu z napędem elektrycznym, w którym liderzy nauki i innowacji, eksperci w dziedzinie klimatu, przekazywali swoje przesłanie podczas Szczytu Klimatycznego #COP24 w Katowicach.

2019-04-18
Źródło: Danfoss / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Materac do łóżka Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... No wybór materaca do łóżka to coś powaznego, od tego zalezy czy bedziemy się wysypiać dlatego trzeba kupić dobrej jakości materac by było wygodnie.Świene matera...
  • Drewniany dom Liczba postów: 68 Grupa: Trudne tema... Nie wiem, czy zdecydowałbym się na drewniany dom.
  • Tłuste włosy Liczba postów: 141 Grupa: Trudne tema... Stosowanie odpowiednich kosmetyków powinno pomóc.
  • biuro wirtualne Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Biura wirtualne są korzystne jak ma się mikrofirmę, w innych przypadkach raczej będzie to problematyczne.
  • Kredyt gotówkowy Liczba postów: 40 Grupa: Trudne tema... Z kredytami trzeba uważać, a obecnie banku mają zazwyczaj bardzo szeroką ofertę pod tym względem. Jak ma się więcej zobowiązań, to najczęściej wybiera się kredy...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15971 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 107

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >