Nowe granice obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny?

Nowe granice obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny?

Nowy Wojewoda Wielkopolski, Piotr Florek rozpatruje możliwości zmiany rozporządzenia dotyczącego obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny. Zmiana ma objąć korektę stref i dostosowanie ich do rzeczywistych warunków emisji hałasu z samolotów wojskowych korzystających z lotniska. Podstawę skorygowania stref stanowi przesłany do wojewody raport poinwestycyjny opracowany przez wojsko oraz badania zlecone przez gminy znajdujące się w obszarze ograniczonego użytkowania. Czytaj dalej


Zmiana może być niekorzystna dla wojska, gdyż aktualny hałas nie jest jeszcze tym, jaki będzie panował przy docelowym użytkowaniu lotniska.
 
Wiele osób w strefie E, D i C oczekuje wywłaszczenia i przeniesienia swojego życia w inne, ciche miejsce. Badania przeprowadzone przez FABRYKĘ CISZY wykazują, że w strefie D poziom hałasu w mieszkaniach podczas przelotu samolotu F-16 wynosi 68-70 dBA. Jest to dużo jak na porę dnia, a w porze nocnej taki poziom dźwięku będzie przyczyną braku snu (aktualnie samoloty nie latają między 22:00 a 6:00). Koszt rewitalizacji akustycznej budynków i dostosowania ich do wymagań Wojewody Wielkopolskiego to kwota rzędu 80 000-160 000 zł na budynek.

Rewitalizacja dla wielu obiektów będzie trudna technicznie, a może nawet wymagać zburzenia istniejącego obiektu i zbudowania nowego budynku według nowych technologii w obrysie starego. Wojewoda Wielkopolski dopuszcza taką formę rewitalizacji akustycznej budynków mieszkalnych. W obszarze ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego w Powidzu po kilku miesiącach urzędniczej przepychanki wydano pozwolenie na budowę domu w obrysie istniejącego XVIII-wiecznego budynku, który z powodów technicznych nie nadawał się do rewitalizowania.

 

Czytaj również: Neopark - nowy biurowiec powstaje w Warszawie.

Źródło: FABRYKA CISZY / budnet.pl
Autor: opracował: mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17330 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 276

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >