Ogrzewanie w Twoim mieszkaniu. Sprawdź ogrzewane w mieszkaniu.

Ogrzewanie w Twoim mieszkaniu. Sprawdź ogrzewane w mieszkaniu.

Zakup mieszkania to dla wielu osób bardzo ważna decyzja w życiu. Zanim wybierzemy wymarzone lokum, które spełnia nasze oczekiwania, dokładnie sprawdzamy inwestora, lokalizację, okoliczną infrastrukturę. Czytaj dalej

Jak podkreślają eksperci Warszawskiego Ciepła, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na standardy budynku. Jednym z nich jest ogrzewanie.

Ogrzewanie przyjazne dla domowego budżetu

Aż 85 proc.  osób planujących w ciągu najbliższych dwóch lat kupić mieszkanie, jako jeden z czynników decydujących o jego wyborze, wskazuje przyszłe koszty eksploatacyjne, których dużą część stanowią wydatki związane z ogrzewaniem. Warto zwrócić uwagę, skąd ciepło będzie dostarczane do inwestycji – czy z indywidualnych kotłowni zasilanych gazem lub olejem opałowym, czy też będzie to ciepło sieciowe z miejskiej sieci ciepłowniczej – ceny paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła są bardzo zróżnicowane. W tym roku cena gazu została podniesiona, a Urząd Regulacji Energetyki już zatwierdził kolejną podwyżkę, która weszła w życie z początkiem października br.

- Ciepło sieciowe jest najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania w Warszawie. Wytwarzane jest w elektrociepłowniach w kogeneracji, co oznacza, że energia elektryczna i cieplna wytwarzane są w jednym procesie technologicznym. Pozwala to na zaoszczędzenie ok. 30% paliwa w stosunku do produkcji w dwóch odrębnych zakładach. Porównując ceny – ciepło sieciowe jest tańsze od ogrzewania gazem o ok. 30 proc., od oleju opałowego o ok. 50 proc., a w przypadku ogrzewania energią elektryczną nawet o ok. 70 proc.  – wyjaśnia Marta Gorczyca, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

 

Ogrzewanie przyjazne dla środowiska

Duże, profesjonalne źródła ciepła, takie jak elektrociepłownie czy ciepłownie, przestrzegają norm związanych z ochroną środowiska, m.in. korzystają z zaawansowanych technologii oczyszczania spalin. Dodatkowo, w przeciwieństwie do lokalnych kotłowni, podlegają zasadom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczących standardów ich emisji.

W ostatnich latach popularne stały się osiedlowe kotłownie gazowe. Korzystanie z tego paliwa wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie – szczególnie przy srogiej zimie.

Warto przemyśleć też względy ekologiczne. Wiele rozproszonych kotłowni generuje większe zanieczyszczenie środowiska. W wielu miastach europejskich odchodzi się już od takich rozwiązań.- W Monachium, gdzie sieć ciepłownicza ciągle się rozrasta, kolejne dzielnice rezygnują z osiedlowych kotłowni na rzecz ciepła produkowanego w elektrociepłowniach w kogeneracji. Podobnie dzieje się w Sztokholmie, gdzie w trakcie rozwoju i modernizacji systemu ciepłowniczego likwidowano w ciągu roku do 200 indywidualnych kotłowni, zastępując je ciepłem sieciowym. Zaobserwowano też, że powietrze staje się tam coraz mniej zanieczyszczone – mówi Adam Smyk, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Co jeszcze warto wiedzieć…

Jeśli Twój inwestor zdecydował się na ciepło sieciowe, masz pewność, że jest to najlepszy, niezawodny i bezpieczny w eksploatacji sposób ogrzewania w Warszawie. Będąc użytkownikiem ciepła sieciowego, nie musisz martwić się o dostawy ciepła, konserwację urządzeń oraz ich obsługę.

Istotne jest także to, czy w mieszkaniu zostały zamontowane liczniki ciepła, które wskazują realne jego zużycie w danym lokalu. W blokach, w których nie zostały one zainstalowane, administracja dzieli łączny koszt poboru ciepła w budynku na wszystkich mieszkańców.

W obu przypadkach dochodzą również koszty związane z ogrzewaniem powierzchni wspólnej. Zakup mieszkania to inwestycja na długie lata, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na Twój spokój i komfort w domu.

 

 

Źródło: Multi Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 234

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >