Partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik została firma BASF.

Partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik została firma BASF.

Firma BASF Polska, polskie przedstawicielstwo wiodącej firmy chemicznej na świecie BASF – The Chemical Company, nawiązała współpracę z Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. BASF został wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik. Czytaj dalej

Współpraca z CNK rozpoczęła się we wrześniu 2010 i potrwa na początek pięć lat. Szczególnie ważne dla obu partnerów są kwestie merytoryczne.

„BASF zbudował i prowadzi laboratoria dla dzieci i młodzieży w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajdują się największy zintegrowany kompleks chemiczny na świecie oraz centrala firmy. Rocznie przyjmujemy tam na zajęcia chemiczne kilkadziesiąt tysięcy uczniów ze szkół w całych Niemczech. Ponadto w piętnastu krajach na całym świecie BASF zaangażował się w powstanie podobnych laboratoriów chemicznych. To dla mnie niezwykły zaszczyt i powód do dumy, że mogę uczestniczyć w powołaniu pierwszej tego typu inicjatywy naszej firmy w Europie Środkowej” – podkreślił dr Michael Hepp, prezes zarządu BASF Polska.

 

BASF w swojej strategii zobowiązuje się do zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwo realizuje tę zasadę także poprzez zaangażowanie w sprawy społeczne i wspieranie ważnych, perspektywicznych inicjatyw docierających do wielu ludzi. W tym celu BASF współpracuje z godnymi zaufania partnerami, wnoszącymi właściwą wiedzę merytoryczną i doświadczenie.

„Współpraca z BASF jest dla nas bardzo ważna nie tylko ze względu na wsparcie finansowe. Liczymy tu także na współpracę merytoryczną, która pozwoli połączyć doświadczenie BASF w tworzeniu laboratoriów w Niemczech oraz naszą wiedzę na temat edukacji nieformalnej i umiejętność pracy z różnymi grupami odbiorców. Skorzystają na tym przede wszystkim przyszli użytkownicy laboratoriów Centrum Nauki Kopernik” – mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Firma BASF Polska zobowiązała się do finansowego wsparcia laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik. Obie strony będą również dążyć do pogłębiania współpracy w zakresie doświadczeń chemicznych przeznaczonych dla uczniów. Takie doświadczenia od lat są udoskonalane przez BASF w podobnych laboratoriach na całym świecie.

Centrum Nauki Kopernik zostanie oficjalnie otwarte na początku listopada 2010. Laboratorium chemiczne zostanie otwarte w drugim kwartale 2011.

 

Rok 2011 jest Światowym Rokiem Chemii. To dobry moment, aby mocno zaznaczyć wieloletnie zaangażowanie BASF – The Chemical Company w promocję nauki w Polsce i na całym świecie. BASF Polska od lat współpracuje z polskimi uczelniami. Firma jest fundatorem stypendiów dla studentów, organizuje wystawy technologiczne („Rynek Innowacji BASF” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2008 roku), wspiera finansowo kongresy naukowe w Polsce (Kongres Katalizy w Poznaniu w 2010 roku), prezentuje się podczas wydarzeń takich jak Piknik Naukowy w Warszawie oraz przygotowuje i finansuje wizyty polskich studentów w centrali BASF w Ludwigshafen. Polskie przedstawicielstwo oferuje również młodym polskim absolwentom możliwości rozwoju w ramach grupy BASF.

„Pamiętając o tym, że właśnie w 2011 roku przypada setna rocznica przyznania Marie Curie-Skłodowskiej, słynnej polskiej chemiczce i przedstawicielce nauki nagrody Nobla, uważam, że to doskonały moment na rozpoczęcie współpracy z Centrum Nauki Kopernik w naszym wspólnym laboratorium chemicznym.” – kończy dr Hepp.

O laboratorium chemicznym CNK i BASF

Laboratorium chemiczne znajduje się na pierwszym piętrze budynku Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie w Warszawie. Jest jednym z czterech laboratoriów edukacyjnych (chemia, fizyka, biologia, robotyka) w ofercie Centrum Nauki Kopernik. Laboratorium chemiczne ma odwiedzać rocznie ok. 10 000 uczniów ze szkół w całej Polsce.

 

Koncepcja programowa laboratorium chemicznego kładzie mocny nacisk na osobiste zaangażowanie uczestników w zajęcia. Służą temu eksperymenty i doświadczenia wykonywane przez nich samodzielnie, zgodnie z instrukcjami prowadzącego.

Laboratorium CNK nie ogranicza tematów swoich zajęć do jednego obszaru chemii.  Podstawowym założeniem jest wspieranie szkół w realizowaniu podstawy programowej MEN. Specyfikuje ona 25 tematów zajęć laboratoryjnych dla szkół gimnazjalnych i 42 tematy zajęć laboratoryjnych dla szkół ponadgimnazjalnych. Centrum Nauki Kopernik chce umożliwić nauczycielom przeprowadzanie doświadczeń w atrakcyjnej formie.

Zajęcia dla pozostałych odwiedzających poza grupami szkolnymi będą poruszały zagadnienia bliskie każdemu człowiekowi, dotyczące chemii wokół nas. Umożliwią one także zainteresowanym osobom zapoznanie się z metodologią pracy laboratorium chemicznego. Proponowane tematy to np. „Chemia w kuchni i garażu, czyli trochę (nie)zwykłej chemii” (cykl spotkań m.in. dla rodziców), „Odczynniki w kredensie, lodówce i domowej apteczce”, „Chemia w życiu – życie w chemii, czyli o tym, że nie można uwolnić się od związków chemicznych” albo „Czy wiesz, co jesz?” (o dodatkach do żywności).

Laboratorium chemiczne będzie przygotowane do przyjęcia podczas jednych zajęć 16 uczestników oraz dwojga prowadzących. Zaaranżowanych zostanie tam osiem stanowisk doświadczalnych. Pracownia stanie się nowoczesnym multimedialnym laboratorium, w którym można efekty swojej pracy sfotografować, sporządzić raport-pamiątkę z przeprowadzonego doświadczenia, wydrukować go bądź wysłać na e-mail. W laboratorium będzie można zapoznać uczestników z profesjonalnym sprzętem używanym w laboratoriach badawczych np.:  z dygestorium, aparatem do elektrolizy, destylarką, mikroskopem, pH-metrem, szkłem laboratoryjnym oraz urządzeniami pomiarowymi takimi jak mini-HPLC czy spektrometr.

Działalność społeczna BASF

BASF chce być atrakcyjnym pracodawcą, godnym zaufania partnerem i dobrym sąsiadem. Dlatego firma nie unika odpowiedzialności społecznej i angażuje się na całym świecie w różnorodne projekty tam, gdzie znajdują się jej zakłady. Priorytetowo traktuje się przy tym edukację i naukę.

Darowizny, sponsoring i projekty własne grupy BASF w 2009 roku (w milionach euro)

 

Grupa BASF wydała w 2009 roku łącznie 48,1 miliona euro na wspieranie projektów edukacyjnych, naukowych, społecznych, kulturalnych i sportowych na całym świecie.

Źródło: Inspirat Communications Consultancy / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 116 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się z Tobą. Opcji pożyczkowych jest wiele, ale różnice w ofertach mogą być spore. Warto szukać pożyczek np. tu https://gotowkowe-pozyczki.pl/. Mają atra...
  • samochód nowy czy używany Liczba postów: 575 Grupa: Trudne tema... Dzięki Skonsolidujemy.pl możesz zaoszczędzić czas i wysiłek, których potrzebowałbyś/-abyś na samodzielne przeszukiwanie ofert różnych banków i instytucji pozab...
  • Telewizja internetowa Liczba postów: 137 Grupa: Trudne tema... Chcesz dowiedzieć się, jak podłączyć światłowód w budynku wielorodzinnym? Jeśli tak, to na pewno warto skorzystać ze wskazówek od profesjonalistów i takie też b...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 413 Grupa: Trudne tema... Wykonywanie badań w specjalistycznych gabinetach pomaga w szybkiej diagnostyce. Jeśli nie wiecie komu zaufać z zakresu usg jamy brzusznej to koniecznie odwiedźc...
  • Baterie kuchenne Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... polecacie takie wyciągane baterie do kuchni ? nie psują się za szybko ? _______________________ sztuczne gałązki fikusy

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >