Podsumowanie konferencji - Autodesk BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0

Podsumowanie konferencji - Autodesk BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0

5 intensywnych dni, 35 sesji tematycznych, 44 prelegentów, blisko 1000 uczestników – tak w statystykach prezentuje się zakończona 9 października wirtualna konferencja BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0. Czytaj dalej

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm reprezentujących wszystkie etapy procesu budowlanego – architekci, konstruktorzy, instalatorzy, wykonawcy, deweloperzy, inwestorzy – publiczni i prywatni. Swoją wiedzą dzielili się eksperci polscy i zagraniczni, przykłady wykorzystania BIM – element zawsze wysoko oceniany - prezentowali przedstawiciele firm działających w Polsce. Po raz pierwszy konferencja była realizowana w trybie wirtualnym.

 

„Cieszy nas wysoka frekwencja na pierwszej wirtualnej konferencji BIM Days. Udział wszystkich grup związanych z branżą architektoniczno-budowlaną pokazuje, że BIM przestaje być domeną świata projektowego. Korzyści z pracy w oparciu o jeden inteligentny model dostrzegają zarówno firmy budowlane, jak i deweloperzy i inwestorzy. To trend, który wzmacnia się z roku na rok.” – mówi Grażyna Kołodziejek, Country Marketing Manager, Autodesk – „Dziękuję uczestnikom, prelegentom, partnerom i sponsorom. Ich zaangażowanie sprawia, że BIM Days to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce.”


Podsumowanie konferencji - Autodesk BIM DAYS 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0

 

Czytaj również: Rozstrzygnięcie konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

 

Słuchacze  docenili wysoki poziom merytoryczny agendy, bardzo dobre przygotowanie i dobór prelegentów, a także różnorodność zagadnień. Multidyscyplinarne podejście do BIM przedstawili klienci Autodesk, mówiąc o prowadzeniu projektów, zarówno w tych twardych, jak i miękkich obszarach. Tak o roli komunikacji w zespole projektowym mówiła Aleksandra Zielazna-Pawlukiewicz​, Project | BIM Manager z Fort Polska „w pracy z zespołami BIM wyróżniam dwa rodzaje komunikacji, pierwszą z nich jest komunikacja menedżerska, drugim rodzajem jest komunikacja poprzez model BIM, czyli przekazywanie informacji o budynku za pomocą modelu, o instalacjach, jego konstrukcji, jego wyglądzie, materiałach wykończeniowych, obciążeniach, analizie nasłoneczniania itd. Te informacje są zawarte w BIM, niezbędna jest jednak właściwa komunikacja, aby je efektywnie wykorzystać”.

 

O praktyce BIM mówili przedstawiciele Warbud, prezentując punkt widzenia Generalnego Wykonawcy. „BIM jako podstawa to model 2D/3D, wizualizacje i zbiór informacji, natomiast za tą podstawą kryją się niezliczone procesy związane z komunikacją, wykorzystywaniem danych, legislacją, o czym często zapominamy, a z punktu widzenia Generalnego Wykonawcy jest dla nas bardzo ważne” - podkreśla Jakub Kulig, Kierownik Zespołu ds. wdrożenia BIM, Warbud.


Cele, dla których Tétris, międzynarodowa firma zajmująca się realizacją wnętrz, zdecydowała się wdrożyć BIM, przedstawiała Joanna Gajewska-Sokołowska, Zastępca Dyrektora ds. Operacyjnych, Tétris – „zrobiliśmy to ze względu na rozwój naszego biznesu i potrzebę integracji w regionie EMEA. Działamy w wielu krajach, dlatego ważna jest dla nas digitalizacja procesów i optymalizacja narzędzi oraz dostęp do szerszego zakresu danych projektowych, tak abyśmy mogli jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów. Nie bez znaczenia były też trendy na rynku budowlanym i nasze ambicje w tym zakresie, jako firmy wykańczającej wnętrza. BIM się w to wpisuje.”


Perspektywę dopełniła obecność inwestora. „W Dom Development głównym powodem wdrożenia BIM i platformy BIM360 była potrzeba usprawnienia komunikacji między inwestorem, generalnym wykonawcą a projektantem. Wśród wielu korzyści z implementacji BIM w organizacji mogę wymienić standaryzację dokumentów, a także stały dostęp do plików i procesów, co eliminuje ilość wydruków, a my stajemy się bardziej eko” - mówi Adam Samsonowicz, BIM Manager, Dom Development.

 

Zwieńczeniem konferencji były sesje tips & tricks, w których partnerzy Autodesk pokazywali  praktyczne wskazówki usprawniające codzienną pracę , m.in. w programie Revit, BIM 360 Design, CMI 3D, CAD, czy Formit. 

 

Czytaj również: Rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu Fasada Roku 2020

 

Materiały i nagrania z konferencji dostępne na stronie: https://www.autodesk.pl/campaigns/bim-days

 

Patroni instytucjonalni: Europejskie Centrum Certyfikacji BIM, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Proptech Foundation, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

 
Sponsorzy Złoci: Dell, HTC

Sponsor: TPI

 
Partnerzy Autodesk: AEC Design, Arkance Systems Poland, Cadsoft, CADVISION PANOVA Group, Graitec, Man and Machine, MAT, Procad, Tech Data.

2020-10-16
Źródło: Omega Communication / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Niedrogie przesyłki kurierskie Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Oferty zawsze warto porównać. Niezależnie czy to kurier do niemiec, Anglii, czy Irlandii, czy też lokalny, w kraju. Ktoś wyżej dobrze radził, że w takich sytuac...
  • panorama jako reklama firmy? Liczba postów: 296 Grupa: Trudne tema... Narzędzia, którymi teraz dysponujemy dają ogromne możliwości. Tym bardziej w dobie tak szerokiego dostępu do internatu. Jak z nich korzystać, jakie są podstawą....
  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 85 Grupa: Trudne tema... Często wzięcie takich pożyczek kończy się kredytem konsolidacyjnym. A jak możecie przeczytać na https://uwagafinanse.pl/kto-i-w-jakich-s ytuacjach-moze-starac-si...
  • Laweta w Częstochowie Liczba postów: 20 Grupa: Trudne tema... Szukaj czegoś najtańszego za daną odległość. Nic więcej Cie nie powinno interesować :D
  • Sklep z artykułami dla stolarzy Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Tutaj jak najbardziej mogę się zgodzić z wypowiedziami poprzedników, że jeżeli chodzi o maszyny stolarskie to trzeba jednak oczywiście w odpowiedni sposób zaopa...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16177 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >