Prawo budowlane 2015, czyli co się zmieniło od nowelizacji?

Prawo budowlane 2015, czyli co się zmieniło od nowelizacji?

Trzy miesiące temu sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego. Przepisy wejdą w życie w lipcu bieżącego roku. Czy w związku z tym czeka nas wielki boom na zakup działek pod budowę domów jednorodzinnych?

 

Projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane od początku wzbudzał wiele emocji. Podczas Międzynarodowych Targów Architektury i Budownictwa Budma 2015 w Poznaniu Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, powiedział, że zmiany umożliwią zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla inwestorów budowlanych oraz przyspieszenie procesu uzyskiwania zgody budowlanej. Z pewnością tak się stanie.

 

 

Czytaj również: Jak powinna wyglądać umowa deweloperska?

 

Nowe prawo budowlane 2015 – będzie łatwiej!


Warto przypomnieć, jakie najważniejsze zmiany dla inwestorów wprowadza nowelizacja prawa budowlanego. Są to w szczególności:

 

  1. Usprawnienie procesu budowlanego – dzięki zniesieniu obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych (warunkiem jest, by obszar oddziaływania całkowicie mieścił się na działce, na której został zaprojektowany). Zamiast pozwolenia wystarczy zgłoszenie do urzędu gminy.
  2. Zniesienie wymogu pozwolenia na budowę obiektów budowlanych, takich jak wolno stojące garaże, altany (powierzchnia zabudowy nie może mieć więcej niż 35 m2) i inne tego typu budynki.
  3. Możliwość rozpoczęcia robót budowlanych na podstawie decyzji zamiast decyzji ostatecznej. Inwestor będzie mógł legalnie rozpocząć budowę natychmiast, gdy dowie się, że wydana decyzja odnośnie zgłoszenia jest pozytywna.
  4. Skrócenie czasu oczekiwania na tzw. „milczącą zgodę” na użytkowanie (brak sprzeciwu administracji) – z 21 do 14 dni – w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.
  5. Likwidacja obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, a także oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną).
  6. Rozszerzenie katalogu obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia (zgłoszenie zastąpi obecnie wydawane pozwolenie na użytkowanie), np. o myjnie samochodowe, parkingi i stawy rybne.
  7. Możliwość złożenia wniosku o umorzenie lub płatność w ratach opłaty legalizacyjnej przez osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej.

 

Czytaj również: Rękojmia czy gwarancja?

 

Nowe prawo budowlane a rynek nieruchomości


Od dawna wyczekiwane zmiany w przepisach regulujących budowę domów wreszcie stały się faktem. Chociaż znowelizowana ustawa zacznie obowiązywać dopiero od lipca, już dziś widoczne jest ożywienie na rynku. Usprawnienie procesu inwestycyjnego zachęciło wielu inwestorów, którzy do tej pory wahali się z rozpoczęciem budowy i obawiali się skomplikowanych formalności znacząco wydłużających czas budowy.

 

Zmiany w prawie budowlanym zachęciły naszych klientów do zakupu projektów domów. Od kilku miesięcy obserwujemy znaczący wzrost sprzedaży, co oczywiście bardzo nas cieszy i pokazuje, jak bardzo potrzebna była nowelizacja ustawy – mówi Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.

 

Co oczywiste, zwiększona podaż dotyczy również działek, przede wszystkim tych zlokalizowanych poza miastem. W związku z rosnącym zainteresowaniem inwestorów, właściciele atrakcyjnych podmiejskich terenów korzystają z możliwości przekształcenia gruntów rolnych w ziemię przeznaczoną pod zabudowę i następnie je sprzedają. Ceny takich terenów szybko rosną, dlatego jeżeli planuje się budowę własnego domu, warto już teraz szukać odpowiedniej działki.

Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >